Tohle je klasická Epopej. Jak bude vypadat ta moderní?

Tohle je klasická Epopej. Jak bude vypadat ta moderní? | foto: Radek Miča, MAFRA

Graffiti, CzechTek, neony. I tak vidí Muchovu Epopej mladí umělci

  • 0
Dvacítka mladých umělců společně tvoří současnou obdobu slavné Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Někteří okamžiky z historie Slovanů na svých obrazech zpodobnili jako scénu po skončení technoparty, jiní jako ulici plnou reklam.

Jednotlivá plátna čeští výtvarníci představí letos v říjnu na 13. ročníku pražského Designbloku. Za pořadatele projektu o tom informovala Magdalena Dobruská.

Cílem projektu Klubová epopej je osvěžit původní námět Muchova díla a vtisknout mu podobu inspirovanou současností, v níž mladí umělci tvoří a žijí. "Oslovení umělci jsou již zkušení výtvarníci, kteří ale ještě nejsou veřejnosti příliš známí. Tohle je pro ně šance jak ukázat, co v nich je," uvedla Dobruská. Na projektu se podílí autoři pouličních graffiti, malíři, grafici, designéři, scénografové, fotografové, ilustrátoři či tvůrci bodypaintingu.

Slovanská epopej: Jiří z Poděbrad, král obojího lidu (1458–1471)
Slovanská epopej: Jan Ámos Komenský, učitel národů
Slovanská epopej: Po bitvě na Vítkově (1420)

Výtvarník Alex Downis například zpracovává "Bitvu grunwaldskou", kterou chce přetvořit do scény "Ráno po CzechTeku". Zobrazí mladé lidi po noční párty, obytné vozy a vesničany, kteří si ráno přišli pro své unavené děti. David Šesták se věnuje plátnu "Jan Milíč z Kroměříže", jež se rozhodl pojmout jako obraz nočního města plného světelných reklam. Slavnou "Přísahu Omladiny pod slovanskou lípou" zpracovává výtvarnice Klára Tesařová.

Projektu se účastní nejen jednotlivci, ale i umělecké skupiny. Jedno z pláten zpracovává také streetartový umělec tvořící pod pseudonymem Aargh. S jeho tvorbou se Pražané setkávají nejen v ulicích metropole, ale také na plakátech či v reklamách.

Vzor nebo přežitek? Obojí

"V současné době autoři na rozměrných plátnech pracují, mají hotové skicy a do konce září je, jak doufáme, dokončí. V tvorbě mají volnou ruku. Jen jednotlivé výjevy z Muchova díla jsme jim přidělili, nevybírali si je," dodává Dobruská.

Většina ze zúčastněných umělců na Muchově díle obdivuje zejména jeho velikost a rozsah. Pro některé z mladých výtvarníků je ale toto dílo přežitkem.

Proti převozu Slovanské epopeje do Prahy přišly protestovat desítky lidí.

Slovanskou epopej tvoří dvacet velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova.

V posledních letech je mezi oběma městy spor o to, kde by měly být vystaveny. Pět pláten Epopeje je nyní v pražském Veletržním paláci, zbývajících patnáct obrazů je vystaveno na zámku v Moravském Krumlově. Slovanská epopej by podle pražských radních mohla být dlouhodobě vystavena například v jízdárně na pražském Pohořelci

,