RECENZE: Ožehlé vlasy, popálené ucho. Jak Rammstein dobyli Ameriku

  • 6
Fanouškům by asi stačilo, kdyby kapela Rammstein uvedla do kin záznam koncertu. Projekt Rammstein in Amerika, který má premiéru v pátek, však přidává i zábavný a poučný dokument.

Dokument sleduje kapelu od jejích kořenů ve východním Německu a iniciačního výletu do Spojených států po pádu železné opony.

Až roztomile působí, když největší bouřliváci, kteří svou show přivádějí v úžas Marilyna Mansona i Chada Smithe z Red Hot Chili Peppers, sedí na kanapi a vyprávějí o své objevitelské cestě do vysněné Ameriky v roce 1993. Tehdy ještě jako členové různých kapel. „Odtáhli nám auto a nebrali na nás žádný ohled,“ líčí zpěvák Till Lindemann komunikaci s policií po telefonu. „Nechtěli mluvit pomalu. Nerozuměl jsem ani slovo. Pak zaznělo ‚fine‘, tedy pokuta. Je to fajn? povídám. Jenže chtěli peníze.“

Rammstein se nakonec ve Státech prosadili jako kapela, ale první koncert v New Yorku odehráli pro patnáct lidí. „Pamatuju si, jak se Till zapálil a pak procházel klubem, aby se dostal na pódium. Neměli jsme zákulisí, kde bychom si pyrotechniku připravili,“ vzpomíná například kytarista Richard Kruspe.

Velkou roli v propagaci kapely v Americe udělal v roce 1997 film Davida Lynche Lost Highway, na jehož soundtracku se jejich píseň objevila ve společnosti hudby Trenta Reznora z Nine Inch Nails. „V té době byli Lynch a Reznor polobozi. Když řekli, že mají rádi Rammstein, pro všechny v Americe bylo v pořádku mít rád Rammstein,“ tvrdí hudebník Moby.

Není to nebezpečné? ptali se kapely na ohňovou show v MTV. „Staly se nám jen drobnější nehody. Občas ožehnuté vlasy nebo popálené ucho,“ říká Lindemann. „Nezkoušejte to doma, děti. Kytary mohou být nebezpečné,“ glosuje to moderátor.

Rammstein in Amerika

65 %

Německo, 2015, 91 min

Režie: Hannes Rossacher

Hrají: Charlie Benante, Scott Ian, Richard Kruspe, Paul Landers

Streamovací služby: Amazon Prime

Kinobox: 84 %

IMDb: 8.1

Místy dokument vypovídá spíš o Americe (a třeba jejích zákonech na ochranu mravnosti, na jejichž základě byli Rammstein zatčeni) než o kapele samé, ale je to dokonalý kruh. Rammstein by nebyli tím, čím jsou, bez Ameriky a bez Německa.

A není náhodou, že ze svého obdivu k metalové kapele z Berlína se před kamerou vyznávají osobnosti jako Iggy Pop, který na jejich koncertě naivně odmítl špunty do uší, Steven Tyler, který tvrdí, že si mohl na ohni z pódia opékat, a to ani nebyl v první řadě, nebo Scott Ian z Anthraxu, jenž říká, že takhle si Američané představují Německo, vždy řádně šlape.