Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouské věřící pobouřil sex apoštolů a nahý Ježíš

  17:17aktualizováno  8. dubna 13:02
Proti výstavě rakouského malíře a sochaře Alfreda Hrdlicky ve vídeňském církevním Dommuseu se bouří katoličtí věřící. Rozruch vyvolala především verze obrazu Poslední večeře Páně, na níž si apoštolové užívají sex. Obraz musel z výstavy pryč.

Alfred Hrdlicka - Poslední večeře Páně, restaurovaná Pierem Paolem Pasolinim(1984) | foto: © Alfred Hrdlicka, Galerie Ernst Hilger

"Sám autor označil dílo za 'homosexuální orgie'," uvedla agentura Reuters. Retrospektivní přehlídka provokativních děl osmdesátiletého Hrdlicky, pojmenovaná Náboženství, tělo a moc, se paradoxně koná v muzeu vídeňské římsko-katolické svatoštěpánské katedrály.

Z expozice Alfreda Hrdlicky - Bernhard BoehlerŘeditel muzea Bernhard Böhler a vídeňský arcibiskup, kardinál Schönborn, tak musí čelit kritice návštěvníků výstavy i katolických internetových webů. Rakouská média označují půtky kolem výstavy za vídeňskou verzi sporu kolem Mohamedových karikatur v Dánsku.

Ježíš bez bederní roušky
Nejspornější obraz, nazvaný "Leonardova Poslední večeře, restaurovaná Pierem Paolem Pasolinim", zobrazuje skotačící apoštoly rozvalené kolem jídelního stolu, provádějící sexuální praktiky. Některým návštěvníkům se také nelíbí socha Ježíše na kříži, jenž nemá obličej ani bederní roušku.

Kritika zazněla především z katolických webových stránek a blogů věřících, kteří přehlídku nazvali "rouhačskou" či "znesvěcující".

"Výstava se nikdy neměla konat. Ředitel by se měl za to omluvit všem katolíkům po celém světě," stojí v článku uveřejněném na konzervativním katolickém serveru Kreuz.net.

Na internetových stránkách je umístěno i video. "Mazalové a agitátoři, kteří kálí do vlastního hnízda, jako je Hrdlicka, jsou pro naši zemi a společnost postradatelní," říká text doprovázející klip. Ten pod titulkem Pokrytec a rouhač uvozuje rudě blikající heslo Perverzní.

NA VIDEO SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE

Ředitel Böhler se brání tím, že Hrdlicka má právo zobrazovat lidi i tímto tělesným, drastickým způsobem. Muzeum podle něj nikdy nezamýšlelo provokovat věřící, ale umění by mělo být dovoleno i takto podněcovat debatu. "Nevidím v tom žádné rouhačství," prohlásil Böhler.

Církev tvrdí, že nejde o cenzuru
Týden po zahájení přehlídky byl ale obraz Poslední večeře na žádost kardinála Schönborna odstraněn. "Nejde o cenzuru," vysvětlil tento krok prelátův mluvčí. "Chceme tak respektovat věřící, kteří se tímto zpodobněním cítí uraženi," dodal.

Z expozice Alfreda Hrdlicky - socha Pocta PasolinimuKritikou výstavy se sám umělec necítí zasažen. "Jestliže má katedrální muzeum potíže, není to můj problém. Tuto záležitost si musí vyřešit samo," prohlásil Hrdlicka, který byl prý sám překvapen, že muzeum mělo zájem jeho díla vůbec vystavovat.

V každém případě prý Hrdlicka obraz Poslední večeře nezamýšlel jako kritiku katolické církve, přestože se hlásí k marxismu a ateismu.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz