Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouské věřící pobouřil sex apoštolů a nahý Ježíš

  17:17aktualizováno  8. dubna 13:02
Proti výstavě rakouského malíře a sochaře Alfreda Hrdlicky ve vídeňském církevním Dommuseu se bouří katoličtí věřící. Rozruch vyvolala především verze obrazu Poslední večeře Páně, na níž si apoštolové užívají sex. Obraz musel z výstavy pryč.

Alfred Hrdlicka - Poslední večeře Páně, restaurovaná Pierem Paolem Pasolinim(1984) | foto: © Alfred Hrdlicka, Galerie Ernst Hilger

"Sám autor označil dílo za 'homosexuální orgie'," uvedla agentura Reuters. Retrospektivní přehlídka provokativních děl osmdesátiletého Hrdlicky, pojmenovaná Náboženství, tělo a moc, se paradoxně koná v muzeu vídeňské římsko-katolické svatoštěpánské katedrály.

Z expozice Alfreda Hrdlicky - Bernhard BoehlerŘeditel muzea Bernhard Böhler a vídeňský arcibiskup, kardinál Schönborn, tak musí čelit kritice návštěvníků výstavy i katolických internetových webů. Rakouská média označují půtky kolem výstavy za vídeňskou verzi sporu kolem Mohamedových karikatur v Dánsku.

Ježíš bez bederní roušky
Nejspornější obraz, nazvaný "Leonardova Poslední večeře, restaurovaná Pierem Paolem Pasolinim", zobrazuje skotačící apoštoly rozvalené kolem jídelního stolu, provádějící sexuální praktiky. Některým návštěvníkům se také nelíbí socha Ježíše na kříži, jenž nemá obličej ani bederní roušku.

Kritika zazněla především z katolických webových stránek a blogů věřících, kteří přehlídku nazvali "rouhačskou" či "znesvěcující".

"Výstava se nikdy neměla konat. Ředitel by se měl za to omluvit všem katolíkům po celém světě," stojí v článku uveřejněném na konzervativním katolickém serveru Kreuz.net.

Na internetových stránkách je umístěno i video. "Mazalové a agitátoři, kteří kálí do vlastního hnízda, jako je Hrdlicka, jsou pro naši zemi a společnost postradatelní," říká text doprovázející klip. Ten pod titulkem Pokrytec a rouhač uvozuje rudě blikající heslo Perverzní.

NA VIDEO SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE

Ředitel Böhler se brání tím, že Hrdlicka má právo zobrazovat lidi i tímto tělesným, drastickým způsobem. Muzeum podle něj nikdy nezamýšlelo provokovat věřící, ale umění by mělo být dovoleno i takto podněcovat debatu. "Nevidím v tom žádné rouhačství," prohlásil Böhler.

Církev tvrdí, že nejde o cenzuru
Týden po zahájení přehlídky byl ale obraz Poslední večeře na žádost kardinála Schönborna odstraněn. "Nejde o cenzuru," vysvětlil tento krok prelátův mluvčí. "Chceme tak respektovat věřící, kteří se tímto zpodobněním cítí uraženi," dodal.

Z expozice Alfreda Hrdlicky - socha Pocta PasolinimuKritikou výstavy se sám umělec necítí zasažen. "Jestliže má katedrální muzeum potíže, není to můj problém. Tuto záležitost si musí vyřešit samo," prohlásil Hrdlicka, který byl prý sám překvapen, že muzeum mělo zájem jeho díla vůbec vystavovat.

V každém případě prý Hrdlicka obraz Poslední večeře nezamýšlel jako kritiku katolické církve, přestože se hlásí k marxismu a ateismu.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz