Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radůza pohádky lépe vypráví, než píše

  3:36aktualizováno  3:36
Úspěšná písničkářka Radůza (1973) vydala malou knížku pro malé děti O Mourince a Lojzíkovi. Přiřadila se tak k dalším známým osobnostem z mimoliterární oblasti, které si tuto kategorii s větším či menším úspěchem vyzkoušely – ze světové hudební scény třeba Paul McCartney nebo Madonna.

Radůza | foto: Michal SváčekMF DNES

Radůzina knížka neurazí ani neoslní, je příliš upovídaná a tím takřka protikladná autorčině písňové zkratce, otevírající se různým výkladům a významům.

Pět provázaných příběhů o zatoulané princezničce, svatbychtivém princi, sedmihlavém drakovi, tureckém rádci a dobré duši paní Macháčkové se víceméně odehrává za devatero horami a devatero řekami, přitom však v blíže neurčené české současnosti.

Texty vyrůstají z pohádkové klasiky Erbena a Němcové a současně ji lehce parodují. A tak princ vsedl na kůň a vykročil pravou nohou svého oře ze zámku, princezna propadá nyvému pohledu a princ vyjevuje pravdu, jen namísto závěrečné doušky "a všichni šťastně žili až do smrti" Radůziny texty pravidelně končí větou: "A nikdo už nikdy nebyl sám a nikomu už nikdy nebylo smutno."

Tradičnější a silně archaizovaná linie (přechodníky, onikání, těžkopádné knižní obraty "jme se pilovat", "jestli toho budu mocna", "neb se jeho srdce vzňalo") se bezprostředně – a nepříliš šťastně – potkává s rovinou modernější a módní.

Všechny ty seznamovací agentury, telata z biofarmy i sousta sójového suku odráží náhle uvolněný jazyk a jeho klišé ("ať jste v obraze"). Rozverný tón a jadrná čeština v těchto pasážích upomínají na čapkovské "nepohádky", jejichž vynalézavosti však Radůza nedosahuje.

Některá přirovnání působí vyloženě hledaně ("utíkal, jako kdyby mu byl v patách pracovník finančního úřadu"), jiná zbytečně rozmělňují řečené. Princ Vilemín si na hrdinskou výpravu bere stan pro dvě osoby, týpí a jurtu, což by bylo docela půvabné, kdyby to Radůza o pár vět později nechtěla "korunovat" instantním iglú v sáčku.

To je možná hlavní potíž jejích příběhů: jako by se nerozhodly, čím vlastně chtějí být. Poctivě se snaží, podobně jako rodič, který po večerech vypráví svému potomkovi improvizovanou pohádku. Na poslech je milá, pěkná, ale při přečtení začne natahování, vršení a opakování trochu nudit.

A tak je asi lepší se do Radůziných pohádek zaposlouchat než se do nich začíst, k čemuž si autorka některými poznámkami připravila půdu (milé děti... tak se přestaňte vrtět v postýlce a poslouchejte, jak to bylo dál).

Ti, kteří na pražském veletrhu Svět knihy slyšeli autorčinu interpretaci, v níž její příběhy doslova rozkvetly, nebudou litovat peněz na chystanou audioverzi doplněnou o dvacet nových písniček.

Radůza: O Mourince a Lojzíkovi
Brio, Ilustrace Mariana Dvořáková, 47 stran, doporučená cena 199 korun.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz