Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radokovu cenu za inscenaci si odnesli tři režiséři

  18:25aktualizováno  18:25
Výroční Ceny Alfréda Radoka znají své vítěze. V pražském Divadle Kolowrat převzali v neděli v podvečer vavřínový lístek za inscenaci roku 2007 režisérka Hana Burešová a režiséři Dušan D. Pařízek a Ondřej Sokol.

Laureáti Cen Alfréda Radoka 2007 | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Pařízek získal cenu za nastudování vlastní úpravy Kafkova Procesu se souborem Pražského komorního divadla na jevišti Divadla Komedie. Burešová byla oceněna za hru Dmitrije Merežkovského Smrt Pavla I. v Městském divadle v Brně a Sokol za režii Syngova hry Hrdina západu v Činoherním klubu v Praze.

Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie získalo titul "Divadlo roku". Předčilo tak další dvě nominované scény Činoherní klub a Dejvické divadlo.

Název Merežkovského hry z repertoáru brněnského Městského divadla zazněl v průběhu ceremoniálu, který moderovala herečka Simona Babčáková, ještě dvakrát. Za titulní roli byl totiž oceněn herec Erik Pardus a hudební skladatel Vladimír Franz si odnesl ocenění za scénickou hudbu.

K rovnosti hlasů došlo i v případě kategorie Mužský herecký výkon. Spolu s Pardusem se tak laureáty Radokovy ceny stali Martin Finger za ztvárnění hlavní role v Kafkově Procesu a Jaroslav Plesl, který účinkuje v inscenaci Činoherního klubu Hrdina západu.

Radokovu cenu si dále odnesla Helena Dvořáková za roli Faidry ve stejnojmenné inscenaci režisérky Hany Burešové v pražském Divadle v Dlouhé.

V kategorii Scénografie byli oceněni Matěj Forman za scénu k Suchého a Šlitrově Dobře placené procházce v Národním divadle v Praze a Kristýna Täubelová za výpravu inscenace Z knihy džunglí pražského Divadla Minor.

Českou hrou roku byl vyhlášen dramatický text Milana Uhdeho Zázrak v černém domě, který poprvé uvedlo pražské Divadlo Na zábradlí. Talentem roku je režisér Jiří Havelka.

Také dramatická soutěž o Cenu Alfréda Radoka 2007 má své vítěze. Vítězem je Miroslav Djablík za hru Don Juan v posteli, další dvě místa obsadili David Drábek (Náměstí bratří Mašínů) a Tomáš Svoboda (Srnky).

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz