Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní Richter: Nepodporujeme kulturu průměrné české lůzy

  17:08aktualizováno  27. května 15:13
Radní Milan Richter (ODS) se stal nepřítelem českých umělců. Brání totiž nový systém rozdělování peněz na kulturu v hlavním městě. "Pokud ve videu vidíte nějakou podobu, tak je čistě náhodná," řekl v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz ke skladbě, v níž ho DJ Milan srovnává s Miloušem Jakešem.

ODPOVĚDI MILANA RICHTRA NAJDETE ZDE
 
Nová grantová politika pražského magistrátu podle divadelníků nedostatečně rozlišuje mezi komerčními subjekty a tvorbou neziskových organizací a diktuje cenu vstupného.

"Hlavní město Praha podporuje kulturu velmi silně. Granty rozdělují odborníci a nikoliv politici. Nemyslím si, že podporujeme kulturu průměrné české lůzy. Odmítám přistoupit na tvrzení některých divadelníků, že člověk, který se dívá na TV Nova, Prima nebo čte Blesk, AHA a Šíp, je hlupák," napsal v on-line rozhovoru Richter. 

Radniční výbor pro kulturu letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu, které mezi divadla rozdělí úměrně k počtu prodaných vstupenek, což podle provozovatelů divadel položí menší scény. Prvním, kdo bez dotací nepřežil, je divadelní spolek Kašpar. Jeho šéf Jakub Špalek už oznámil ukončení provozu.

popisek Zpívalo se za granty
u Národního divadla začaly Dny neklidu

Proti radnímu demonstranti vyrazili s transparenty před pražský magistrát na Mariánském náměstí. V neděli sedmihodinovým koncertem odstartovaly Dny neklidu, které opět vyvrcholí protestní akcí u magistrátu, tentokrát 29. května.

Radní připustil, že by mohl být grantový systém pozměněn. Nyní čeká na náměty divadelníků. Ti se mají s vedením města sejít ve středu 28. května u kulatého stolu.

"Deklaroval jsem, že cesta vede přes jednání u kulatých stolů a k dohodě všech. Není možné, aby jedna skupina divadel získávala všechny peníze a ostatní nic. Pokud si tato nátlaková skupina myslí, že demonstracemi a křikem na náměstí bude mít lepší vyjednávací pozici u kulatých stolů, tak se velmi plete," vzkázal Richter.

popisek Richter couvá, čeká na návrhy
vyjednávání pokračují u kulatého stolu

Petici Za Prahu kulturní, čítající dnes už 23 tisíc podpisů, v níž signatáři kritizují mimo jiné nepřipravenou transformaci městských divadel, doprovodil trackem neznámý DJ Milan. Radnímu Richtrovi věnoval skladbu, v níž se prolínají jeho slova s projevem Milouše Jakeše.

DJ Milan o grantech

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Najdete na iDNES.cz