Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rabih Abou-Khalil dává přednost letící budoucnosti

  10:59aktualizováno  10:59
Jazz s příměsí tradiční arabské hudby i evropské klasiky nabídne Rabih Abou-Khalil se svým triem na Strunách podzimu v úterý 11. listopadu v Rudolfinu.

Rabih Abou-Khalil | foto: Struny podzimu

"Rabih Abou-Khalil dokáže z rozdílných kulturních elementů vytvořit novou hudební řeč, která překlenuje zcela rozdílné světy tradiční arabské hudby, jazzu a evropské klasické tradice. Koncert potěší nejen příznivce jazzu, ale i world music," je přesvědčen umělecký ředitel festivalu Struny podzimu Marek Vrabec.

Kdo je Rabih Abou-Khalil

Libanonský hudebník studoval na konzervatoři v Bejrútu vedle arabské loutny oud také flétnu, kterou tam tehdy učil český flétnista Josef Severa. Libanon byl ve srovnání s ostatními zeměmi Blízkého východu vždy poměrně otevřený západním vlivům. Abou-Khalil tak zároveň s domácími hudebními tradicemi mohl objevovat jazz i Franka Zappu. Po vypuknutí občanské války odjel do Mnichova, kde pokračoval ve studiu flétny na tamní Akademii. Během své kariéry prošel Rabih Abou-Khalil mnoha tvůrčími proměnami od progresivních jazzových trendů šedesátých let přes okouzlení elektronickými nástroji až k propojování jazzu s odkazem evropské vážné hudby. Po celou svou kariéru spolupracuje Rabih Abou-Khalil s hudebníky stojícími nad hranicemi žánrů. Na jeho nahrávkách se objevil arménský hráč na hoboj duduk Gevorg Dabaghyan, zpěvák ze Sardinie Gavino Murgia nebo francouzský virtuózní tubista Michel Godard. Na albu Arabian Waltz (Enja, 1995) hraje smyčcový The Balanescu Quartet, na nejnovějším Em Português zpívá Ricardo Ribeiro, představitel portugalského žánru fado.

Virtuózní hráč na arabskou loutnu oud si pro svůj pražský koncert vybral spoluhráče zvučných jmen – pianistu Joachima Kühna a perkusistu Jarroda Cagwina. Společně natočili nahrávku Journey to the Centre of an Egg (2006).

Značný důraz na improvizaci a hudební architektura překračující vymezené žánrové půdorysy jsou zárukou originálního přístupu ke každému jejich společnému vystoupení.

Rabih Abou-Khalil/Joachim Kühn/Jarrod Cagwin: živě v Portugalsku 2006

"Při hraní s Joachimem Kühnem vždy šlo o to, že když hrajeme společně, ani jeden z nás se příliš nestará o vlastní tradice. On se mnou nehraje Bacha nebo Coltranea, já se zase nepouštím do tradiční arabské hudby. Pokud se chceme někam dostat, musíme se méně zabývat tíhou minulosti a více ´letící budoucností´," objasňuje spolupráci Rabih Abou-Khalil.

Vstupenky v ceně od 300 Kč je možné zakoupit ve Festivalovém informačním a předprodejním centru v Národním divadle, v síti Ticketpro a přímo v Rudolfinu hodinu před začátkem koncertu.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz