R.E.M. už zavřeli minulost do krabice

  • 2
Jedna z nejslavnějších světových skupin v poslední době hodně vzpomínala a rekapitulovala, což vzbudilo spekulace o jejím konci. Ty ovšem R.E.M. rázně vyvracejí novým albem Around The Sun (Kolem Slunce), jež z typické tvorby kapely vybočuje i tím, že obvyklý politický podtext ještě zesílil.

Však se také R.E.M. účastní koncertního turné Vote For Change, při němž společně s Pearl Jam nebo Brucem Springsteenem nabádají Američany, aby se odpovědně postavili k podzimním americkým prezidentským volbám. "Nemůžeme se dívat se založenýma rukama na to, co se v naší zemi poslední čtyři roky děje," říká zpěvák Michael Stipe.

* Kromě výběru největších hitů jste v poslední době vydali i záznam koncertu a dokument. Ovlivnila tato rekapitulace nové album?
Tím, že jsme všechny shrnující nosiče připravili, mohli jsme zavřít do krabice celou naši minulost. Jako by mi spadl kámen ze srdce. Předtím jsem měl pocit, že všechny skvělé písničky, které jsme kdy složili, leží na mých bedrech jako břemeno vždy, když se chystám napsat něco nového. Tahle rekapitulace uprostřed přípravy nové desky ve mně probudila nezadržitelné nutkání skládat. Dříve jsme dokončili desku a já jsem zkolaboval na gauči se slovy: Tohle už nikdy. Ale musím přiznat, že k aktivitě mě částečně dokopal Bono z kapely U2, který mi na začátku přípravy nové desky hodně pomohl.

* Jak vám pomohl?
Známe se osmnáct let. I když jsou naše kapely dost jiné, sledujeme podobnou cestu. Bona si velmi vážím a neberu na lehkou váhu nic, co mi říká. Jeho rada zněla: Prostě skládej písničky a přestaň o tom přemýšlet. To, co složíš, nemusí být zrovna nejlepší písnička všech dob, prostě jen skládej a uvidíš, co se stane. Přesně to jsem udělal. Přestal jsem zápasit s přesvědčením, že každá skladba, kterou napíšu, musí být tak dobrá jako Man On The Moon, kterou považuju za skvělou a pořád ji strašně rád zpívám. A taky jsem se přestal potýkat s tím, že jsme byli čtyři a teď jsme tři. Zamkl jsem za sebou minulost, což mi přineslo neobyčejně radostnou přítomnost.

* Zvolili jste jméno Around The Sun z nějakých konkrétních důvodů?
Je to náš hold Koperníkovi a všem ostatním lidem, kteří posunují hranice lidských vědomostí. Kdysi si lidé mysleli, že je Země placatá a když doplujete na konec, tak přepadnete. Bohužel i dnes, v 21. století, spousta lidí pořád uvažuje tímto způsobem, a co je ještě horší, leckteří z nich mají velkou moc. Rádi bychom tím názvem vyjádřili, že přijímáme veškerou novou technologii a doufáme, že všechno, co jsme se naučili a co jsme vyvinuli, se dá začlenit do prastarých myšlenkových systémů. A že nám to pomůže pochopit, kdo jsme a jaké je naše místo ve vesmíru.

* Jak vznikla písnička Leaving New York?
Odlétal jsem z New Yorku, svého druhého domova - prvním je město Athens ve státě Georgia. Seděl jsem v letadle, díval se oknem ven a písnička se sama vyloupla. Když jsem přistál, byla prakticky hotová. Takové písničky jsou nejlepší, s odstupem času se podívám na papír a řeknu si: Kde se to vzalo?

* Má album nějaké politické poselství?
Poselství desky je zcela otevřené individuální interpretaci, neodvažoval bych se stavět do pozice nějakého politického myslitele nebo akademika. Jsem muzikant, hudba je pro mě na prvním místě a všechno, co dělám, má svůj základ v emocích. Zároveň je třeba říct, že nás politika ovlivňuje, ačkoli nevynakládám žádné úsilí, abych začleňoval politiku do hudby. Snažím se, abych nemyslel na to, co dělám, když skládám. Nechám podvědomí, aby se vyjádřilo samo, ale podvědomí je samozřejmě ovlivněné každodenními událostmi.

* A jednou z nich jsou nadcházející prezidentské volby...
Ano. Doufám, že tím, že se dáme dohromady s jinými skupinami a společně předložíme velmi silnou myšlenku, že John Kerry by mohl být lepším prezidentem než současná administrativa, připomeneme lidem, jakou výsadou je žít v zemi, kde mají právo volit. Na to jsme už jaksi zapomněli. A podle mě Amerika, jakkoli mocná, je tak velká, že se jí nedá efektivně vládnout, a navíc mnohé věci už dlouho považujeme za samozřejmost. Jednou z nich je vzdělání. Ale rozhodně jsme už opustili myšlenku, že politika je dobrodružství, které jde mimo nás. Víme, že ovlivňuje každodenní život, a proto je třeba volit. Vyzýváme tedy lidi, aby k nadcházejícím volbám přišli. A aby volili Johna Kerryho.

* Je Kerry ten správný muž?
Myslím, že je skvělý. Nesouhlasím úplně se vším, co prosazuje, ale to je v pořádku. Náš manažer s ním byl několikrát v jedné místnosti a tvrdí, že je to nejsilnější osobnost ze všech potenciálních kandidátů.

* Mezi vašimi příznivci jsou jistě i republikáni. Jak reagují na váš jasný politický postoj?
Máme příznivce různého politického zaměření. Doufám, že když své přesvědčení zveřejním, neovlivní je to do té míry, že by naši hudbu přestali poslouchat. Muzika je pro mě to nejcennější a doufám, že i pro naše příznivce je hlavním důvodem, proč nás poslouchají, a že nám zůstanou věrní, i když se politicky rozcházíme.