Z pohádky Pyšná princezna

Z pohádky Pyšná princezna | foto: Nova

Rekord repríz na ČT drží Pyšná princezna, na Nově protivný revizor Anděl

  • 18
Především české komedie a pohádky včetně těch archivních jsou koncem roku nejčastěji uváděnými filmy v domácích televizích. Rekordmanem je 60 let stará Pyšná princezna Bořivoje Zemana, která se na obrazovce ČT a předtím federální televize objevila třicetkrát. A nevadí, že ji tehdy v kinech zhlédlo přes osm milionů diváků.

Libuše Šafránková v Třech oříšcích pro Popelku

Podle statistiky veřejnoprávní televize následují Princezna se zlatou hvězdou na čele (22 repríz) a tři komedie s Vlastou Burianem: Anton Špelec, ostrostřelec (19 repríz), Ducháček to zařídí a U pokladny stál, které byly uvedeny osmnáctkrát. Následují pohádky Tři oříšky pro Popelku a Byl jednou jeden král - tu v kinech v polovině 50. let vidělo téměř šest milionů lidí.

Scéna z filmu Anděl na horách

Nova zařadila za dobu své existence šestnáctkrát veselohru Bořivoje Zemana Anděl na horách z roku 1955. Jen o reprízu méně měl o tři roky starší snímek Dovolená s Andělem, rovněž s Jaroslavem Marvanem v roli nedůtklivého revizora na odborářské rekreaci. Šestnáct repríz měly Rodinné trampoty oficiála Tříšky se Sašou Rašilovem; i v tomto případě jde o budovatelskou agitku, která vznikla v roce 1949.

Raoul Schránil a Nataša Gollová ve filmu Eva tropí hlouposti

Stejně úspěšná je komedie Eva tropí hlouposti, kterou režisér Martin Frič natočil podle námětu nedávno zemřelé Fan Vavřincové v roce 1939, či Hotel Modrá hvězda téže autorky; i tady vytvořila Nataša Golová hlavní roli. Žádaná je i novější tvorba, například film Můj brácha má prima bráchu s Libuší Šafránkovou a Janem Hrušínským z roku 1975 či Troškova trilogie Slunce, seno...

Zita Kabátová, Vlasta Burian a Jaroslav Marvan ve filmu Přednosta stanice

Také televize Prima má své evergreeny. Stálicemi jsou snímky Národního filmového archivu U pokladny stál, Přednosta stanice, Anděl na horách, Dovolená s Andělem nebo Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím, které se na obrazovce objevují minimálně jednou do roka. Oblíbena na všech programových okruzích je sovětská pohádka Mrazík z roku 1964, která přízeň získala i díky vynikajícímu dabingu. Příběh o napravení samolibého Ivánka uvedla tento týden Nova.

Z pohádky Lotrando a Zubejda

Také letošní silvestr bude ve znamení atraktivních komedií. Například Česká televize zařadí odpoledne Lotranda a Zubejdu režiséra Karla Smyczka, na Nově se vpodvečer vydají diváci s Troškovým snímkem Slunce, seno, erotika do jihočeských Hoštic. Televize Barrandov nabídne po obědě česko-slovenský hudební snímek Fontána pro Zuzanu 2 a pak komedii Tetička z roku 1941.

V+W ve filmu Peníze nebo život

Program ČT2 počítá po půlnoci s osmdesát let starou komedií s Voskovcem a Werichem Peníze nebo život. Barrandov připomene v prvních minutách nového roku herecké umění staré gardy: Bohuše Záhorského, Vladimíra Hlavatého, Františka Filipovského a Josefa Kemra v komedii Náš dědek Josef.

,