Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Putyka objevuje svět. Začala u protinožců, na cestě však bude celý rok

  10:02aktualizováno  10:02
Lepší vstup do nového roku si soubor Cirk La Putyka nemohl přát. Zahájil ho totiž sérií vystoupení u protinožců. Šesti přestaveními La Putyky v australském Sydney ovšem plány Cirku zdaleka nekončí. V diáři na rok 2012 má vedle dalších cest i a premiér i unikátní mezinárodní projekt.

Cirk La Putyka v australském Sydney: "Hlava se nám točí a jsem růžoví od sluníčka," napsali domů. | foto: Archiv CLP

Francie, Anglie, ale například i Hongkong, Rusko nebo Kanada: tady všude projevili zájem o originální pražské novocirkusové sdružení jménem Cirk La Putyka. "Hodně nám v tomto směru pomohla účast na edinburském Fringe," připomíná Vítek Novák, manažer souboru, slavný divadelní festival, na jehož loňském ročníku slavili úspěch s představením La Putyka.

Fotogalerie

Právě v Edinburghu začali za českými umělci, aspiranty na jednu z festivalových cen, chodit okouzlení producenti a hledači talentů. Cesta do Sydney je přitom jenom začátek. "Jednáme o účinkování v programu navázaném na londýnskou olympiádu, ale například i o cestách do Asie," říká Novák s tím, že v některých případech závisí jejich účast na sladění termínů. "Například do ruského Permu a do Hongkongu jsme pozváni v jednom měsíci a narvaný máme i únor, kdy jedeme do Francie a zároveň má premiéru česko-finský projekt Slapstick Sonata," upřesňuje Rostislav Novák ml., principál Putyky.

Ukázka z posledně jmenovaného představení, které Cirk La Putyka zkouší s finským režisérem a hlavou Circo Aereo Maksimem Komarem, byla přitom k vidění už těsně před Vánoci. "Reakce nás potěšily, ale hotovo nemáme, stále se zkouší. Premiéra se uskuteční 22. února na Nové scéně Národního divadla a ve Finsku, konkrétně v Národním divadle v Helsinkách, se fanoušci dočkají v květnu 2012," upřesňuje jeho bratr Vít.

Tři země, tři světy

Vedle premiéry Slapstick Sonaty má Cirk La Putyka na rok 2012 ještě dva důležité úkoly: zrealizovat sen zvaný ChapiteauX a dotáhnout do konce všechny fáze monstrózního česko-finsko-francouzského projektu nazvaného Lacrimae. Zatímco problém jménem šapitó je už téměř vyřešen – vytoužený cirkusový stan rozbije Cirk La Putyka o prázdninách v Praze – Lacrimae se nachází ve stádiu příprav.

Akce, na které se podílejí tři soubory ze tří zemí, vzniká na bázi složitě propojených workshopů. "Název a některé prvky jsou společné, jinak má ale každý soubor a každý režisér své vlastní téma, které zpracovává. Na workshopy, které se konají ve třech kolech v každém státě, si může od kolegů ze zahraničí 'vypůjčit' po dvou odbornících, vlastní realizace už ale bude na každém jednotlivém uskupení," vysvětluje principál Novák s tím, že původně zamýšleli propojit celé soubory, ale to se ukázalo být logisticky neproveditelné. "Už takhle je to docela masakr," směje se nad harmonogramem přeletů mezi Českem, Francií a Finskem Rosťův bratr Vítek.

Z diáře Putyky

Plány na rok 2012

LEDEN
13.–19. 1.: Austrálie
, Festival Sydney – La Putyka
ÚNOR
14.–15. 2.: Francie
, festival Janvier dans les étoiles – UP'END'DOWN
22. 2.: ČR, Praha Nová scéna – premiéra Slapstick Sonata
BŘEZEN
1.– 8. 3.:  ČR, Praha,
laboratoř Lacrimae – první český workshop k mezinárodnímu projektu
KVÉTEN
22.–25. 5.: Finsko, Finské národní divadlo Helsinky
– Slapstick Sonata
ČERVEN, ČERVENEC
(zatím bez data) ČR, Praha: Chapiteaux – stan s produkcí Cirku La Putyka a jeho přátel
PROSINEC
(zatím bez data) ČR, Praha: premiéra Lacrimae – Risk

V jednání: Hongkong, Montreal, Perm

Konkrétní ukázkou spolupráce na našem území má podle něj být dílna plánovaná na březen do Prahy. Právě tehdy začne Rostislav Novák ml. s konkrétními pracemi na českém příspěvku do Lacrimae, který nazval Risk a počítá do něj i s účastí "neputykářů" –  pozváni jsou studenti divadelních škol i odborníci z mimodivadelních oborů a především handicapovaní. Právě je chce Novák v Risku využívat nejvíc.

Co je risk?

"Scénář ještě nemáme, ale už jsme si vybrali témata: handicap a risk. Chtěl bych prozkoumat jejich vztah, zjistit, co se za slovem risk skrývá: on to totiž nemusí být jenom adrenalin, risk je v podstatě i každé lidské rozhodnutí," říká Novák, který se stejně intenzivně ponořil i do světa handicapovaných a pozoroval jejich vnímání reality. "Začal jsem si díky tomu uvědomovat spoustu věcí, které mi dřív nedocházely. Například že lidi, kteří mají nějaký handicap, žijí životy, které jsou mnohdy plnější než naše. A že se od nich můžeme leccos naučit," naznačuje Novák směr, kterým se chce ubírat.

Zároveň však zdůrazňuje, že vše jmenované hodlá pojmout tradičně "putykářsky": tedy s humorem a veskrze pohybově. "Podařilo se mi pro ten účel najít úžasné lidi. Například kluka, který je tak silný a zároveň tak lehký a šikovný, že dokáže viset na hrazdě tři čtvrtě hodiny jako nic," vypráví Novák s tím, že většinu ansámblu bude teprve sestavovat. "Právě od toho se pořádají zmíněné workshopy," dodává. 

Za švédskou stranu se Lacrimae účastní soubor Cirkus Cirkör, francouzské umělce bude zastupovat Cahin Caha – obě uskupení mohli vidět návštěvníci loňské přehlídky Letní Letná. První uvedení českého příspěvku do projektu se plánuje na prosinec 2012 v Praze, premiéra triptychu, tedy všech tří představení, připadá na  únor 2013, a to jako součást festivalu Janvier dans les étoiles.

Konečně šapitó

Nabitý program souboru, který je držitelem několika prestižních cen, má jenom jeden 'zádrhel'. "Abychom mohli jít dál, musíme se na nějaký čas rozloučit s nejpopulárnějším představením z našeho repertoáru. Ale slibujeme, že se vrátí," říká s odkazem na dnes už téměř kultovní La Putyku Vítek Novák.

Z představení Slapstick Sonata - Work in Progress: ukázku z chystané inscenaci

Z představení Slapstick Sonata - Work in Progress: ukázku z chystané inscenaci předvedl soubor Cirk La Putyka v pražské La Fabrice těsně před Vánoci 2011.

Poslední hospodské "pábení" se tak odehraje ve zmíněném ChapiteauX, prostoru, který se v létě otevře v Praze a kromě Putyky uvede i inscenace UP' END' DOWN, Slaspstick Sonata, A cirkus bude!? a také La RevI.  "Teď to všechno jenom přežít," konstatuje lakonicky principál souboru. Ví, o čem mluví: po loňské sezoně musel on i mnozí jeho kolegové "do servisu s bílými plášti". Nový cirkus umí bolet. 
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz