Puss n Boots

Puss n Boots | foto: Richard Ballard

RECENZE: Tři grácie v čele s Norah Jones hrají divný rock i country

  • 2
Kapela tří zpěvaček a muzikantek Puss n Boots má v čele hvězdu: Norah Jones. Vydala debutové album No Fools, No Fun.

Puss n Boots (obal alba)

Album vydal label Blue Note, značka, pyšnící se velkou jazzovou minulostí. V posledních letech ale svůj záběr rozšířila, a tak moc nepřekvapí, že v hudbě Puss n Boots není po jazzu ani památky. A to přesto, že Norah Jones je do této škatulky v jejím popovějším ladění stále jaksi ze zvyku řazena.

Firma prodává album na dnes módní označení "alterantivní country". Ale i to je trochu zavádějící, neboť k temnonošům vyhřezlým odkudsi z prašných pouští nebo divousů s banjem a duší punkáče má hudba těchto tří grácií stejně daleko jako k nekonečným saxofonovým sólům.

No Fools, No Fun

70 %

Puss n Boots

vyd. Blue Note 2014

No Fools, No Fun je prostě album typicky americky písničkářské, s nejpatrnějšími vlivy klasické country, ale i folku a některých odnoží rocku. Kapelu kromě Norah Jones, jež zde kupodivu nesedá ani jednou ke klavíru, nýbrž kromě zpěvu hraje na elektrickou kytaru a housle, tvoří kalifornská původně jazzová zpěvačka a multiinstrumentalistka Sasha Dobson (akustická kytara, basa, bicí) a Catherine Popper, jinak členka kapely písničkáře Ryana Adamse (basa, akustická kytara).

Puss n Boots

Nejsympatičtější na albu je, že dámy na rozdíl od podobných projektů nepodlehly pokušení přizvat zástup dalších muzikantů více či méně slavných jmen, a dokonce se obešly bez producenta. Jméno jednoho z nejslavnějších, Dona Wase, je sice na obalu uvedeno, ale jen díky jeho funkci šéfa vydavatelství Blue Note.

Objektivně je sice třeba říct, že pevnější ruka z okruhu mimo kapelu by dokázala dát albu pevnější kontury, ale v takovém případě by se určitě vytratilo kouzlo pospolitého muzicírování tří talentovaných kamarádek.

Puss n Boots

Deska je poskládána z coververzí i vlastních songů všech tří protagonistek. Hned úvodní folkařinka Leaving London amerického levicového písničkáře Toma Paxtona je milým uvedením do děje a souznění vokálů ne a nemůže odvést myšlenky na Simona a Garfunkela.

V countryovce Bull Rider z repertoáru Johnnyho Cashe (z jejíhož refrénu byl převzat titul alba) dámy vyhrávají střídmě jak v hospodě. V nejslavnější písničce alba, Down By The River Neila Younga, kapela rozdrkotaným doprovodem docela připomíná Youngovy Crazy Horse a Norah Jones si užívá tak trochu naivistické sólo na elektrickou kytaru podobně jako původní interpret.

Puss n Boots

Ve vodách "divného rocku" loví i velmi ležérní verze Jesus, Etc. od kapely Wilco, ve které opět hraje prim Norah Jones. Ta je kupodivu zřetelně nejrockovější součástí kapely. I její jediný autorský příspěvek Don't Know What It Means je docela odpíchnuté rockabilly.

Album obsahuje vlastně několik témat k pochybnostem. Už jeho sestava z poskládaných studiových a živých nahrávek je nestandardní. Ne všechny písničky jsou stejně silné a v jejich aranžmá by šťoural našel "díry", ani by k tomu nepotřeboval lupu. Ale autenticita a atmosféra pohrávání si, se kterou klidně jde na trh i nejslavnější ze tří zúčastněných dam, Norah Jones, prostě všechna tato "proti" přebíjí.