Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Působivý dokument připomíná osobnosti zavražděné komunisty

  16:40aktualizováno  19:21
S dalším dokumentem, připomínajícím zvěrstva komunistického režimu na přelomu 40. a 50. let přichází ostravské studio České televize. Film Dopisy z cely smrti bude mít premiéru 18. září ve 20 hodin na ČT2.

Z dokumentu Dopisy z cely smrti | foto: Česká televize

Hodinový snímek mimořádné emocionální síly vytvořil stejný tým, který je podepsán pod velmi záslužnými televizními cykly Příběhy železné opony a V zajetí železné opony: scenárista Luděk Navara a režisér Marcel Petrov.

Dramaturgie se ujal Josef Albrecht. Ten novinářskou projekci uvedl slovy: "Filmem jsme chtěli sdělit především to, že komunisté byli vrazi, a kdo říká, že ne, lže. Pokud z filmu budete na konci smutní, bude to přesně to, co jsme chtěli." Snímek Dopisy z cely smrti přibližuje poslední okamžiky života šesti obětí justičních vražd mezi lety 1949-53 a opírá se především o jejich dopisy na rozloučenou, které psali svým blízkým, ale nikdy nebyly doručeny jejich adresátům. Objevili je až nyní archiváři ve složkách represivních orgánů komunistického režimu.

. O kom film pojednává

Rudolf Fuksa, typograf, odešel do emigrace, kde jej ke spolupráci získala CIC a poslala jej plnit úkoly zpět do vlasti. Popraven roku 1952 ve svých 22 letech.
Heliodor Píka, generál, několikrát vyznamenaný válečný hrdina, blízký spolupracovník Ludvíka Svobody. Popraven roku 1949 ve svých 52 letech.
Jan Bula, kněz, souzen v souvislosti s událostmi v Babicích. Popraven roku 1952 ve svých 32 letech.
Milada Horáková, politička, členka protinacistického odboje. Popravena roku 1950 ve svých 49 letech.
Jaroslav Melkus, sedlák, vězněn v souvislosti s babickým případem, rodina se domnívá, že šlo především o jeho majetek. Popraven roku 1953 ve svých 52 letech.
Josef Pohl, voják z povolání, jehož likvidace byla připravena Bedřichem Reicinem. Popraven roku 1950 ve svých 39 letech.


Kromě citací z dopisů, které ve filmu čtou Miroslav Etzler a Alena Sasínová-Polarczyk, jsou hlavními nositeli sdělení rozhovory s dlouhou řadou lidí, ať už historiků a archivářů, nebo příbuzných obětí (včetně potomků, kteří popravené osobně neznali a přesto se po jejich osudech pídí) a svědků oné zlé doby.

Z dokumentu Dopisy z cely smrtiSilných okamžiků je ve filmu mnoho, ať už jde o odborný popis způsobu popravování, ilustrovaný hranými dotáčkami, nebo třeba úvodní vyprávění Jana Janků, muže, který měl "štěstí v neštěstí" a z cely smrti na popraviště neodešel. I samotné dopisy z cely smrti, které filmu daly název, jsou mimořádně působivými artefakty, svědčícími o neuvěřitelné vyrovnanosti a duševní síle odsouzených osobností.

. Smutná statistika

Od únorového puče 1948 do pádu komunismu v roce 1989 bylo v Československu v politických procesech odsouzeno 205 486 lidí, z nichž bylo 248 popraveno a 4 495 zemřelo ve věznicích.


Neměly by být přeslechnuty zmínky o těch, kteří se na popisovaných hrůzách podíleli, a přesto dodnes žijí nebo donedávna žili neodsouzeni a nepotrestáni mezi námi (jmenujme například prokurátorku Polednovou-Brožovou či prokurátora Vaše, vrahy Horákové, resp. Píky). Film Dopisy z cely smrti by měl vyvolat další vlnu diskuse o relativně nedávné historii českého národa.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Najdete na iDNES.cz