Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půlnoční prodej sedmého Pottera měl rychlý konec

  18:30aktualizováno  31. ledna 10:07
Česká knihkupectví se ponořila do poslední vlny potterománie. O půlnoci začal prodej sedmé knihy o čarodějnickém učni Harry Potter a relikvie smrti. Centrem oslav byla Praha.

Zájemci o českou verzi knihy Harry Potter a Relikvie smrti si odnášejí první výtisky - Dům knihy Kanzelsberger, Praha (31. ledna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Chyběla tomu euforie, energie. Většina lidí už děj znala a šli jako beránci na porážku," popsal půlnoční prodej spolumajitel Paláce knih Luxor Jiří Jirásek. Ke každé prodané knize Harryho Pottera přidával věrnostní kartu s pětiprocentní slevou.

Zájemci o českou verzi knihy Harry Potter a Relikvie smrti si odnášejí první výtiskyPodobně jako u jeho konkurence, Domu knihy Kanzelsberger na Václavském náměstí, který se stal hlavním centrem oslav a vítání sedmého Pottera, vydrželo na půlnoc čekat zhruba pět set lidí.

"Lidé zakoupili asi tisícovku výtisků," řekl Zdeněk Fekar z Kanzelsbergeru. A už krátce po půl jedné v noci mohly prodejny zavírat. Na vině bylo i nevlídné počasí; ochladilo se a pršelo.

foto I sedmý Potter je přeložen mistrně
recenze české verze závěru série

"Už bych to déle nevydržel, proto jsem musel ihned přijít. Stejně v noci jsem si koupil už minule pětku a šestku," řekl ČTK dvanáctiletý Jakub Míka, pro něhož je Harry Potter velkým vzorem a sám prý již také zkouší různá kouzla a triky.

Zájemci o českou verzi knihy Harry Potter a Relikvie smrti čekají na zahájení prodejeMezi zájemci byli lidé, kteří celou sérii údajně četli i třítisícekrát, stejně jako dívka, která si pro knihu přijela přímo z letiště po letu z Londýna. Převažovali dospělí, řada z nich doprovázela náctileté čtenáře.

"Jsem fanynka Harryho Pottera už od 13 let, fakt jsem s ním vyrostla. Četla jsem to ještě před tím velkým boomem, který přišel s filmem," řekla ČTK devatenáctiletá Eva Hladíková. Ukončení ságy ji sice mrzí, ale pokračování by ani nechtěla.

V českých Krucáncích a kaňourech
Jediné avizované oslavy k tuzemské premiéře sedmé a zřejmě poslední knihy o Harrym Potterovi od Joanne K. Rowlingové připravil Dům knihy Kanzelsberger.

Zájemci o českou verzi knihy Harry Potter a Relikvie smrti čekají na zahájení prodejeČtyřpodlažní knihkupectví se celé "naladilo" na atmosféru Příčné ulice, která v sedmidílné sérii proslula jako rušné tržiště nejroztodivnějších magických předmětů.

Na každém patře čekaly na návštěvníka obchodní pultíky (a zároveň soutěžní stanoviště), jejichž jména souzní s fantazií Rowlingové.

Zájemci o českou verzi knihy Harry Potter a Relikvie smrti si krátí čekání na zahájení prodeje sledováním filmuBylo tu knihkupectví Krucánky a Kaňoury stejně jako obchod se sovami všech druhů Velkoprodejna Mžourov - a v každém takovém podniku obsluhoval personál v kouzelnických kostýmech.

Netradiční atmosféra, podkreslená hudbou z filmových potterovských adaptací dětem přišla evidentně vhod. Už dopoledne pobíhaly po knihkupectví skupinky zhruba šestiletých capartů s okuláry ve stylu Harryho Pottera a předháněly se ve znalostech literární a filmové tematiky. Největší zájem nicméně budila televizní obrazovka v posledním patře.

Překladatel: Krásně to skončilo
Poutač na zahájení prodeje české verze knihy Harry Potter a Relikvie smrtiHlavní program byl naplánován na 19. hodinu. Představili se zástupci fanklubu Harryho Pottera, návštěvníky čekala speciální "škola kouzel". Malí čtenáři si mohli popovídat s Pavlem Medkem, který závěrečné svazky série přeložil.

"Musím dokonce říct, že doufám, že to skončilo. Je to tak krásně vystavěné od toho prvního do sedmého dílu, že by byla vysloveně škoda k tomu něco přidávat," řekl Medek, který nejraději překládal třetí díl ságy Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

Podle něj se fenomén Harryho Pottera se udrží i v budoucnu. "Jsem přesvědčen, že knihy s Harry Potterem jsou knihy dobré samy o sobě. Není to jen otázka okamžitého módního vzedmutí popularity. Potter se zařadí, dalo by se říci, do toho zlatého fondu dětské literatury i pro příští generace," předpověděl Medek, který vystudoval ekonomii a překladem podobně tematicky zaměřené literatury se zabývá nejčastěji.

Harry Potter a relikvie smrti - obal knihyZávěrečný svazek ságy vydává stejně jako předchozí díly nakladatelství Albatros. Kniha v Británii vyšla loni v červenci pod názvem Harry Potter and the Deathly Hallows.

Tomu, aby se v Česku dostala již na předvánoční trh, bránila podle Albatrosu dlouhá licenční jednání. Kniha o více než 600 stranách vyjde v nákladu asi 200 tisíc kusů na ekologicky šetrném papíře. Nakladatel uvádí doporučenou cenu 549 korun.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz