Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup! a Svět patří nám aneb V+W na DVD

  11:46aktualizováno  11:46
Jiří Voskovec a Jan Werich se poprvé objeví na DVD ve filmových komediích, které spolu natočili ve 30. letech minulého století. Jde o snímky Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup! a Svět patří nám, o něž se rovným dílem podělili režiséři Jindřich Honzl a Martin Frič.

Z filmu Voskovce a Wericha Pudr a benzin | foto: Kavárna

"Série začala vycházet koncem listopadu, poslední část se na trhu objeví 15. prosince," oznámila Lenka Kosztolányiová z vydavatelské společnosti Filmexport Home Video, jež nosiče vydává  ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Ve filmech zní slavné Ježkovy písně z Osvobozeného divadla.

Například v komedii Pudr a benzin z roku 1931 Buggatti step, Ezop a brabenec a Nikdy nic nikdo nemá. V tomto prvním celovečerním filmu obou komiků se spolu s nimi objevili například Ela Šárková, Bohuš Záhorský, Joe Jenčík a Miloš Nedbal.

z filmu Pudr a benzín

z filmu Pudr a benzín

Všechny nosiče doplňují ve formě bonusů slovo historika, fotografie, biografie a filmografie, soudobá dokumentace a dokumentace na DVD-ROM, stejně jako české titulky pro neslyšící a titulky v angličtině. Voskovec s Werichem byli také autory scénářů.

Ve snímku Peníze nebo život, který vznikl o rok později, zazní nejen evergreen Život je jen náhoda v podání Hany Vítové a Ljuby Hermanové, ale také valčík Rej vážek, Beguine Hydroplan a Pochod stoprocentních mužů. Další role v něm ztvárnili například Theodor Pištěk a Jaroslav Vojta.

z filmu Peníze nebo život

z filmu Peníze nebo život

V jedné z nejslavnějších filmových komedií Voskovce a Wericha Hej rup! z roku 1934 si zahráli rovněž Václav Trégl, František Černý a František Filipovský. Pod scénářem je podepsán Formen - tento výraz skrývá autorskou čtveřici Voskovec, Werich, Frič a Wassermann.

z filmu Hej rup

z filmu Hej rup

V satirické veselohře z roku 1937 Svět patří nám, jejíž předlohou byla hra Osvobozeného divadla Rub a líc, se snažili vtipně a s humorem ukázat nebezpečí šířícího se fašismu a jeho zločinnou demagogii. Herecké role ztvárnili také Vladimír Šmeral, Adina Mandlová, Bohuš Záhorský, Jaroslav Průcha a Zdeněk Štěpánek.

z filmu Svět patří nám

z filmu Svět patří nám

Podle autora Lexikonu českého filmu Václava Březiny zhlédlo tyto nesmrtelné komedie Voskovce a Wericha od přelomu 40. a 50. let, kdy měly v obnovenou premiéru, v kinech celkem 13,5 milionu diváků.

Od narození obou divadelníků známých pod zkratkou V+W uplynulo letos 105 let. Jan Werich zemřel 31. října 1980 ve věku 75 let. Spoluzakladatel Osvobozeného divadla Jiří Voskovec byl o čtyři měsíce mladší; v americké emigraci ho přežil jen o osm měsíců. Jejich cesty se definitivně rozešly po únoru 1948.

Jiří Voskovec a Jan Werich na letišti ve Vídni v roce 1974

Jiří Voskovec a Jan Werich na letišti ve Vídni v roce 1974

Voskovec emigroval a na jevišti se už nikdy nesetkali. Osobně se pak viděli jen pětkrát - naposledy v roce 1974 ve Vídni. Byli však v pravidelném písemném kontaktu, což dokládá knižní podoba jejich třísvazkové Korespondence. Bodovala na prvních místech ankety o Knihu roku a podle šéfa nakladatelství Akropolis Jiřího Tomáše vyšla letos už ve třetím vydání.

"Nebýt impulzu V+W, patrně by nebyl ani Semafor, Reduta, Večerní Brno, Horníček+Kopecký, Lasica+Satinský, Radošinské naivní divadlo, Jára Cimrman, Vodňanský, Skoumal, Burian, Dědeček a další písničkářské dvojice či trojice, o solitérech nemluvě. Nevznikla by třeba ani podstatná část české filmové vlny 60. let i dramatiky Václava Havla," shrnul jejich odkaz teatrolog Vladimír Just.

Autoři: ,Nejčtenější

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

KOMENTÁŘ: Navoněná cenzura. Už i na videotéky uhodí evropské kvóty

Ze seriálu Kriminálka Staré město II.

Evropská komise je starostlivá maminka, která své děti chrání před cizáckou nákazou. Před časem nařídila, že alespoň...

Další z rubriky

Hádek zase prohání Luftwaffe, zahrál si po boku hvězdy Hry o trůny

Záběr z filmu Hurricane

Do britských kin vstoupil nový válečný film Hurricane, jenž vypráví příběh polských letců z 303. stíhací perutě. Vedle...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

RECENZE: King Skate je bezstarostná jízda generace na kolečkách

Z filmu King Skate

Na první pohled představuje King Skate typicky „spiklenecký“ film lákající na posvátnou výpravu do kina hrstku...

Najdete na iDNES.cz