Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup! a Svět patří nám aneb V+W na DVD

  11:46aktualizováno  11:46
Jiří Voskovec a Jan Werich se poprvé objeví na DVD ve filmových komediích, které spolu natočili ve 30. letech minulého století. Jde o snímky Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup! a Svět patří nám, o něž se rovným dílem podělili režiséři Jindřich Honzl a Martin Frič.

Z filmu Voskovce a Wericha Pudr a benzin | foto: Kavárna

"Série začala vycházet koncem listopadu, poslední část se na trhu objeví 15. prosince," oznámila Lenka Kosztolányiová z vydavatelské společnosti Filmexport Home Video, jež nosiče vydává  ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Ve filmech zní slavné Ježkovy písně z Osvobozeného divadla.

Například v komedii Pudr a benzin z roku 1931 Buggatti step, Ezop a brabenec a Nikdy nic nikdo nemá. V tomto prvním celovečerním filmu obou komiků se spolu s nimi objevili například Ela Šárková, Bohuš Záhorský, Joe Jenčík a Miloš Nedbal.

z filmu Pudr a benzín

z filmu Pudr a benzín

Všechny nosiče doplňují ve formě bonusů slovo historika, fotografie, biografie a filmografie, soudobá dokumentace a dokumentace na DVD-ROM, stejně jako české titulky pro neslyšící a titulky v angličtině. Voskovec s Werichem byli také autory scénářů.

Ve snímku Peníze nebo život, který vznikl o rok později, zazní nejen evergreen Život je jen náhoda v podání Hany Vítové a Ljuby Hermanové, ale také valčík Rej vážek, Beguine Hydroplan a Pochod stoprocentních mužů. Další role v něm ztvárnili například Theodor Pištěk a Jaroslav Vojta.

z filmu Peníze nebo život

z filmu Peníze nebo život

V jedné z nejslavnějších filmových komedií Voskovce a Wericha Hej rup! z roku 1934 si zahráli rovněž Václav Trégl, František Černý a František Filipovský. Pod scénářem je podepsán Formen - tento výraz skrývá autorskou čtveřici Voskovec, Werich, Frič a Wassermann.

z filmu Hej rup

z filmu Hej rup

V satirické veselohře z roku 1937 Svět patří nám, jejíž předlohou byla hra Osvobozeného divadla Rub a líc, se snažili vtipně a s humorem ukázat nebezpečí šířícího se fašismu a jeho zločinnou demagogii. Herecké role ztvárnili také Vladimír Šmeral, Adina Mandlová, Bohuš Záhorský, Jaroslav Průcha a Zdeněk Štěpánek.

z filmu Svět patří nám

z filmu Svět patří nám

Podle autora Lexikonu českého filmu Václava Březiny zhlédlo tyto nesmrtelné komedie Voskovce a Wericha od přelomu 40. a 50. let, kdy měly v obnovenou premiéru, v kinech celkem 13,5 milionu diváků.

Od narození obou divadelníků známých pod zkratkou V+W uplynulo letos 105 let. Jan Werich zemřel 31. října 1980 ve věku 75 let. Spoluzakladatel Osvobozeného divadla Jiří Voskovec byl o čtyři měsíce mladší; v americké emigraci ho přežil jen o osm měsíců. Jejich cesty se definitivně rozešly po únoru 1948.

Jiří Voskovec a Jan Werich na letišti ve Vídni v roce 1974

Jiří Voskovec a Jan Werich na letišti ve Vídni v roce 1974

Voskovec emigroval a na jevišti se už nikdy nesetkali. Osobně se pak viděli jen pětkrát - naposledy v roce 1974 ve Vídni. Byli však v pravidelném písemném kontaktu, což dokládá knižní podoba jejich třísvazkové Korespondence. Bodovala na prvních místech ankety o Knihu roku a podle šéfa nakladatelství Akropolis Jiřího Tomáše vyšla letos už ve třetím vydání.

"Nebýt impulzu V+W, patrně by nebyl ani Semafor, Reduta, Večerní Brno, Horníček+Kopecký, Lasica+Satinský, Radošinské naivní divadlo, Jára Cimrman, Vodňanský, Skoumal, Burian, Dědeček a další písničkářské dvojice či trojice, o solitérech nemluvě. Nevznikla by třeba ani podstatná část české filmové vlny 60. let i dramatiky Václava Havla," shrnul jejich odkaz teatrolog Vladimír Just.

Autoři: ,Nejčtenější

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

Zemřela představitelka filmové Lois Laneové. Margot Kidderové bylo 69 let

Margot Kidderová ve filmu Superman IV: The Quest for Peace

Ve věku 69 let zemřela americká herečka kanadského původu Margot Kidderová, kterou proslavila především hlavní ženská...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Další z rubriky

Polská romance, či kurdská bojovnice? Hledá se vítěz ženského Cannes

Cate Blanchettová (Cannes, 8. května 2018)

Na jedné straně debaty o rovnoprávnosti pohlaví, které vyústily v dohodu, že příště už bude poměr režisérů a režisérek...

Ať je provází síla. Star Wars zkoušejí zase jinou kapitolu

Z filmu Solo: A Star Wars Story

Tehdy, 25. května 1977, nemohli George Lucas s manželkou kvůli dopravní zácpě a davům chodců ani přejít ulici. Všichni...

Po mladém pilotu Solovi přijde mladý Obi-Wan Kenobi, plánují Star Wars

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů - Herci Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi) a...

Odvozeniny Hvězdných válek neberou konce. Pár dnů před premiérou snímku Solo: Star Wars Story, který vylíčí mládí...

Najdete na iDNES.cz