Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psychoanalytik Sigmund Freud ulehl na komiksové kanape

  6:45aktualizováno  6:45
Komiks o Sigmundu Freudovi? Zní to možná absurdně - ale pružné médium komiksu už dávno nezpracovává jenom fiktivní příběhy superhrdinů.

Z komiksu Freud, dobrodružství psychoanalýzy | foto: Garamond

Komiksy se věnují také hrdinům skutečným: velkým postavám světových dějin, ať už z oblasti vědy nebo kultury. V posledních letech se v této podobě ke čtenářům dostaly portréty Franze Kafky, Alberta Einsteina, C. G. Junga nebo T. G. Masaryka. Nyní k nim tedy zásluhou pražského nakladatelství Garamond přibyl příborský rodák Sigmund Freud (1856-1939).

Cesta do hlubin duše
Sigmund FreudOsudy zakladatele psychoanalýzy a muže, který svou teorií nevědomé motivace lidského jednání otevřel jednu z nejzávažnějších kapitol dvacátého století, zpracovali Michel Siméon a Robert Ariel.

První je autorem obrazové části, druhý části textové. Neoddělujeme ty složky od sebe nadarmo: kniha Freud, dobrodružství psychoanalýzy totiž není komiksem ve své tradiční podobě. Namísto řetězených políček s bublinami tu sledujeme kreativní práci s kresbou, která ilustruje hutné textové pasáže. Anebo naopak: čteme text, jenž funguje jako komentář, vysvětlivka obrazu.

Každopádně jsou pozoruhodné oba kódy, kterými autoři velký Freudův příběh vyprávějí. Siméonova černo-bílá kresba osciluje mezi realismem a symbolistně-secesním stylem: mile starosvětské obrázky z Freudova dětství v moravském Příboru a pozdějšího studia a praxe ve Vídni jsou střídány snovými scénami, srostlicemi symbolických motivů, které odkazují k Freudovým dobrodružným výpravám do nitra lidské duše.

Z komiksu Freud, dobrodružství psychoanalýzy

Vliv surrealismu je v Siméonově výtvarné práci zřejmý stejně jako vzdělání lingvisty v případě Ariela. Řeč, kterou přibližuje Freudův život a interpretuje jeho dílo, je sevřená, přesná a přísná - a přitom básnivá. Tak jako objevné práce Freudovy, v nichž se vědecká racionalita setkává s intuitivním přístupem.

Freudův komplex
Siméonův a Arielův komiks prochází Freudovým životem a dílem chronologicky - i retrospektivně. Klíčové situace v dětství jsou osvětlovány citacemi z pozdějších autorových prací, jeho vědecké zrání provázejí vlastní dodatečné výklady a komentáře.

Čtenář i divák je postupně seznamován s většinou Freudových spisů a zasvěcován do jeho pojmosloví. Především oidipovského komplexu, který autoři nenápadně přisoudili také samotnému Freudovi: i on totiž "choval nepřátelské city vůči otci" a zemřel daleko od domova, v anglickém exilu.

Kniha, která prvně vyšla ve Francii před dvaatřiceti lety a druhého vydání se dočkala předloni, tím získává dvojí rozměr: nabízí portrét génia a současně naznačuje jeho vlastní analýzu. Vskutku svůdný komiksový příběh, "vyprávějící nám o včerejšku, který by mohl být úzce spjat s našimi zítřky", jak stojí v předmluvě k českému vydání!

MICHEL SIMÉON, ROBERT ARIEL
- Freud, dobrodružství psychoanalýzy

Překlad Michal Pacvoň. Nakladatelství Garamond, 56 stran, cena 249 korun
Hodnocení 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Najdete na iDNES.cz