Filip Topol (Psí vojáci)

Filip Topol (Psí vojáci) | foto: Palác Akropolis

Psí vojáci oslaví 30. narozeniny, dojde i na premiéru „japonského“ DVD

  • 2
Skupina Psí vojáci oslaví 24. října 30. výročí svého vzniku výjimečným koncertem v Paláci Akropolis. Na pódiu se kromě současné sestavy představí i řada bývalých členů a souputníků kapely.

Základní sestavu (Filip Topol - klavír, zpěv, Luděk Horký - basa, David Skála - bicí) obohatí zakládající člen, baskytarista Jan Hazuka, dále saxofonisté Jiří Jelínek a Petr Venkrbec, houslista Pavel Cigánek a trumpetista Zdeněk "Hmyzák" Novák.

Psí vojáciKromě celovečerní probírky třicetiletou tvorbou se návštěvníci mohou těšit i na premiéru DVD 10 dní, které otřásly Japonskem/Czech Music On The Road, které dokumentuje loňské turné po Japonsku, kterého se Psí vojáci zúčastnili společně s Už jsme doma, MCH Bandem a Pavlem Fajtem.

Psí vojáci, kteří si zvolili podle válečného spolku indiánského kmene Šajenů z románu Thomase Bergera Malý velký muž, poprvé veřejně vystoupili roku 1979 na legendárních Pražských jazzových dnech (většině členů bylo 13 let) a vzápětí se stali předmětem zájmu Státní bezpečnosti, takže nemohli veřejně vystupovat.

Účastnili se tedy jen soukromých undergroundových akcí. Svůj první výslech tak Filip Topol absolvoval dřív, než dostal občanský průkaz. Kapela byla během osmdesátých let ve styku s osobnostmi českého undergroundu a disentu, jako byli Václav Havel či Ivan Martin Jirous.

Filip TopolBěhem několika následujících let skupina prošla změnami stylu i obsazení. Zpočátku textařsky spolupracovala s Filipovým bratrem Jáchymem Topolem, později začal skládat texty sám Filip. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod "krycím" názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně) a její domovskou scénou se stal pražský Junior klub Na Chmelnici (nyní působící v Paláci Akropolis).

Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní atrakcí a kromě klubových koncertů se účastní i řady festivalů, podnikli klubová turné po Evropě i zámoří, jejich písně byly použity ve filmech (Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli, či ve filmu Víta Pancíře Sestra), podíleli se i na scénické hudbě k několika divadelním představením.