Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PRVNÍ DOJMY: Zbojník homosexuál? I to je nový Robin Hood

  12:30aktualizováno  12:30
Robin Hood v Kalichu byl dlouho připravovaný, dlouho očekávaný a navíc nejdražší muzikál v historii divadla. Čekání se vyplatilo. Takhle má muzikál vypadat, těžko v tomhle žánru u nás uvidíte něco lepšího.

Tvůrci postavili příběh podobně jako byl vymyšlený film s Kevinem Costnerem z roku 1991 a využili i postavu pohanského boha Herna, který se zase objevil v hoodovském seriálu z osmdesátých let.

Nejde však o žádné kopírování, autorka textů písní a spoluautorka libreta Gabriela Osvaldová si vyhrála s proměňujícím se vztahem Robina a Marianny, téměř geniálně rozehrála písňový dialog mezi šerifem z Nottinghamu a jeho biskupem a přidala osudové spojení šerifa a jeho čarodejnice, ďábelské našeptávačky.

Z muzikálu Robin HoodZ muzikálu Robin Hood

Z muzikálu Robin Hood

Z herců a zpěváků vyniká Kamil Střihavka v roli Nottinghama, dokáže vsadit emoci i do pološeptu a kromě dokonalého zpěvu i výborně hraje. Což se nedá říct o hvězdě v roli Robina z Loxley Václavu Noidu Bártovi. Zpívá výborně, tančí tak, že bez problémů stačí celé company a neztrácí při tom dech, umí šermovat a působivě skáče po kládách v Sherwoodu, když má však hrát, tedy prostě jen mluvit s Mariannou, chvílemi ztrácí jistotu i charisma.

Lady Mariannu hrála na středeční veřejné generálce slovenská muzikálová naděje Nela Pocisková. Zpívá tak, že mrazí - což je vlastně možná ten jediný problém celého představení: jakoby jeho hlavním cílem bylo, aby divákovi naskočila husí kůže. Stejně je na tom i Leona Machálková coby čarodejnice, tlačí na pilu a když má zaskřehotat, udělá to tak, že jí není skoro rozumět, jak skřípe.

Z muzikálu Robin Hood

Leona Machálková coby čarodějnice v muzikálu Robin Hood

Pokud jde divák do Kalichu za zábavou, rozhodně nebude zklamaný. Tvůrci místy odlehčují emotivní výstupy obyčejnou srandou, o kterou se starají dva skřeti, jeden hluchý a jeden slepý, kteří se lehce stupidně hašteří. A aby toho nebylo málo, jednoho ze zbojníků vykreslili jako zženštilého a stereotypního homosexuála. To jsou však všechno jen maličkosti.

Robin Hood šlape, hercům to tančí i zpívá výborně, odevzdávají na jevišti maximum. Hrají i kostýmy a scéna, dokonale využitá počínaje hydraulikou posílenými větvemi stromů a provazovými žebříky a konče efektní lanovou dráhou, po níž přijede Robin zachránit Mariannu do Nottinghamu. Klobouk dolů. Tenhle muzikál je zážitek.

Hodnocení: 80 %

Magazín Víkend

Sto padesát kostýmů. Tolik jich potřebují na nové představení Robina Hooda. LADY Marianna si během představení vymění hned sedmery šaty. A jeden převlek jí trvá jen dvacet vteřin. Dá se to vůbec stihnout? Více se dozvíte v reportáži Kláry Kubíčkové, která strávila zkoušku muzikálu v zákulisí společně s kostymérkou Martinou Tóthovou..
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Jsem sám nad sebou přísným tatínkem. Svět podle Michala Nesvadby

Michal Nesvadba

Herec a mim Michal Nesvadba slaví 60. narozeniny. Pro týdeník 5plus2 se rozpovídal o dětské duši, lásce na první pohled...

Třicátníci ztrácejí čas a ignorují své vnitřní pocity, říká Cizí jazyk

Anita Krausová v kusu Počátek veškeré lásky

Životní pocit dnešních třicátníků, kteří ztrácejí čas na workshopech, místo aby řešili svůj osobní život, chtěla do...

RECENZE: Je společná cesta Dejvických a La Putyky slepá? To není důležité

Záběr z generální zkoušky představení Honey, které společně nazkoušelo Dejvické...

Honey, společný projekt Dejvického divadla a La Putyky, je barevné a zábavně hravé představení. Událostí roku se asi...Najdete na iDNES.cz