Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První cena míří do Ruska

  20:13aktualizováno  20:13
American Cinema Foundation (Nadace americké kinematografie) oznámila, že letošní cenu Philip Morris Freedom Award získal ruský režisér Artur Aristakisjan za film Místo na Zemi. Cena je součástí přehlídek Freedom Film Festival, která byla v rámci karlovarského festivalu poprvé udělena v roce 1999 jako uznání tvorby začínajících filmových režisérů ze střední a východní Evropy a ze zemí bývalého Sovětského svazu. Letos hodnotila mezinárodní odborná porota deset filmů zahrnutých do festivalové sekce Na východ od západu. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 5000 dolarů.

Film Místo na Zemi popisuje život izolované komunity, která vyznává filozofii svobody a volné lásky. Toto rázovité společenství je součástí odvrácené strany života dnešní Moskvy, obrovské metropole měnícího se Ruska. Je to skupina oponentů současného establishmentu snažící se dosáhnout duchovního a filozofického naplnění ve svém vlastním systému hodnot. Její jednota, založená na svérázné ideologii, však začíná dostávat trhliny v důsledku pronásledování ze strany policie a nepřátelského okolí. Příznaky rozkladu se objevují také uvnitř komunity, protože ne všichni její členové jsou najednou ochotni podřizovat se skupinové ideologii. Pochybnosti přepadávají také charismatického vůdce komunity, jehož skálopevné přesvědčení se rozpadá přímo před očima diváků. Režisérova kamera pozorně zachycuje příznaky úpadku a rozkladu s důrazem na etická dilemata, duchovní krizi a deziluzi a vytváří tak působivý obraz, jenž přes svou syrovou dokumentárnost nepostrádá poetiku a morální patos.

Artur Aristakisjan (1961) začal točit amatérský snímek o žebrácích ve svém rodném městě Kišiněvu a dokončil jej už jako "profesionál", student moskevské vysoké filmové školy (VGIK). Jeho tehdejší tvorba vyvrcholila v roce 1993 absolventským filmem Dlaně (Ladoni), který získal řadu cen na filmových festivalech včetně nejrespektovanější ruské filmové ceny Nika za nejlepší dokument. Režisér věří, že i ti nejchudší z chudých mohou být šťastní, neboť žijí mimo systém, a proto jsou svobodní. Právě toto jeho přesvědčení je východiskem pro film Místo na Zemi, který využívá umělecké metody improvizace.

Letošního vítěze ceny Philip Morris Freedom Award určila mezinárodní odborná porota složená z významných osobností filmového světa. Členy poroty byli: Ludmila Cviková, programová koordinátorka pro Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu, Ron Holloway, americký filmový kritik a novinář působící v Berlíně, filmový novinář z Německa Nikolaj Nikitin, Nancy Oppenheim z American Cinema Foundation (předsedkyně poroty), Jelka Stergel, ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Ljubljaně, a Margaret von Schiller, režisérka a členka výběrové komise sekce Panorama Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně.

Cenu Philip Morris Freedom Award, speciální program v rámci přehlídek Freedom Film Festival, uvádí každoročně American Cinema Foundation ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a za podpory společnosti Philip Morris. Myšlenka Freedom Film Festivalu byla poprvé realizována v roce 1997 a od té doby se přehlídka každoročně koná v Baku (Ázerbájdžán), v Berlíně, v Los Angeles a v Moskvě. Je to přehlídka filmů těch tvůrců z postkomunistických zemí, kteří ve své tvorbě reflektují téma svobody a demokracie, včetně filmů vybraných z karlovarské festivalové sekce Na východ od západu. Mnohé z těchto filmů pronikavě zaznamenávají převratné změny v kultuře a společenském klimatu zemí střední a východní Evropy i bývalého Sovětského svazu.

American Cinema Foundation je nevýdělečná a nepolitická umělecká organizace, která byla založena za účelem podpory a oceňování televizních a filmových projektů, jež se zabývají základními společenskými hodnotami, podporují a umocňují koncepce všeobecného blaha a společné kultury a propagují demokratický pluralismus a rovnoprávnost.

V předcházejících letech získal toto ocenění ruský režisér Pjotr Lucyk za film Předměstí a Javer Rzajev z Ázerbájdžánu za film Nevěsta v žlutém.

Fotografie z filmu Místo na zemi.

Fotografie z filmu Místo na zemi.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Shawshanku po Stmívání. Projděte si momenty letošních Varů

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary - na...

Na úvod to byl Tim Robins, na závěr Robert Pattinson. Dvě filmové hvězdy převzaly ceny na ceremoniálech, které...

VE VARU S MIRKOU: Romantický upír Pattinson vyklidil prostor Babišovi

Během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se premiér Andrej...

Fanynky Roberta Pattinsona utrpěly trauma, ohlášený příjezd hrdiny upírské romance Stmívání se odkládá. Herec dorazí do...

OBRAZEM: Modrou kostku ve Varech přebral Vejdělek, Babiš šel na Rain Mana

Barry Levinson na karlovarském festivalu

Jedním z největších jmen letošního karlovarského festivalu je režisér Barry Levinson. Právě on měl v pátek tiskovku a...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz