Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První cena míří do Ruska

  20:13aktualizováno  20:13
American Cinema Foundation (Nadace americké kinematografie) oznámila, že letošní cenu Philip Morris Freedom Award získal ruský režisér Artur Aristakisjan za film Místo na Zemi. Cena je součástí přehlídek Freedom Film Festival, která byla v rámci karlovarského festivalu poprvé udělena v roce 1999 jako uznání tvorby začínajících filmových režisérů ze střední a východní Evropy a ze zemí bývalého Sovětského svazu. Letos hodnotila mezinárodní odborná porota deset filmů zahrnutých do festivalové sekce Na východ od západu. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 5000 dolarů.

Film Místo na Zemi popisuje život izolované komunity, která vyznává filozofii svobody a volné lásky. Toto rázovité společenství je součástí odvrácené strany života dnešní Moskvy, obrovské metropole měnícího se Ruska. Je to skupina oponentů současného establishmentu snažící se dosáhnout duchovního a filozofického naplnění ve svém vlastním systému hodnot. Její jednota, založená na svérázné ideologii, však začíná dostávat trhliny v důsledku pronásledování ze strany policie a nepřátelského okolí. Příznaky rozkladu se objevují také uvnitř komunity, protože ne všichni její členové jsou najednou ochotni podřizovat se skupinové ideologii. Pochybnosti přepadávají také charismatického vůdce komunity, jehož skálopevné přesvědčení se rozpadá přímo před očima diváků. Režisérova kamera pozorně zachycuje příznaky úpadku a rozkladu s důrazem na etická dilemata, duchovní krizi a deziluzi a vytváří tak působivý obraz, jenž přes svou syrovou dokumentárnost nepostrádá poetiku a morální patos.

Artur Aristakisjan (1961) začal točit amatérský snímek o žebrácích ve svém rodném městě Kišiněvu a dokončil jej už jako "profesionál", student moskevské vysoké filmové školy (VGIK). Jeho tehdejší tvorba vyvrcholila v roce 1993 absolventským filmem Dlaně (Ladoni), který získal řadu cen na filmových festivalech včetně nejrespektovanější ruské filmové ceny Nika za nejlepší dokument. Režisér věří, že i ti nejchudší z chudých mohou být šťastní, neboť žijí mimo systém, a proto jsou svobodní. Právě toto jeho přesvědčení je východiskem pro film Místo na Zemi, který využívá umělecké metody improvizace.

Letošního vítěze ceny Philip Morris Freedom Award určila mezinárodní odborná porota složená z významných osobností filmového světa. Členy poroty byli: Ludmila Cviková, programová koordinátorka pro Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu, Ron Holloway, americký filmový kritik a novinář působící v Berlíně, filmový novinář z Německa Nikolaj Nikitin, Nancy Oppenheim z American Cinema Foundation (předsedkyně poroty), Jelka Stergel, ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Ljubljaně, a Margaret von Schiller, režisérka a členka výběrové komise sekce Panorama Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně.

Cenu Philip Morris Freedom Award, speciální program v rámci přehlídek Freedom Film Festival, uvádí každoročně American Cinema Foundation ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a za podpory společnosti Philip Morris. Myšlenka Freedom Film Festivalu byla poprvé realizována v roce 1997 a od té doby se přehlídka každoročně koná v Baku (Ázerbájdžán), v Berlíně, v Los Angeles a v Moskvě. Je to přehlídka filmů těch tvůrců z postkomunistických zemí, kteří ve své tvorbě reflektují téma svobody a demokracie, včetně filmů vybraných z karlovarské festivalové sekce Na východ od západu. Mnohé z těchto filmů pronikavě zaznamenávají převratné změny v kultuře a společenském klimatu zemí střední a východní Evropy i bývalého Sovětského svazu.

American Cinema Foundation je nevýdělečná a nepolitická umělecká organizace, která byla založena za účelem podpory a oceňování televizních a filmových projektů, jež se zabývají základními společenskými hodnotami, podporují a umocňují koncepce všeobecného blaha a společné kultury a propagují demokratický pluralismus a rovnoprávnost.

V předcházejících letech získal toto ocenění ruský režisér Pjotr Lucyk za film Předměstí a Javer Rzajev z Ázerbájdžánu za film Nevěsta v žlutém.

Fotografie z filmu Místo na zemi.

Fotografie z filmu Místo na zemi.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz