Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První část životopisu Che tvoří jen nudnou revoluční kroniku

  0:18aktualizováno  0:18
Kubánci vydrželi čtyřhodinovou premiéru obou dílů najednou a nadšeně; jen Fidela Castra se jim prý zdálo málo.

Benicio del Toro si nejen zahrál titulní roli, ale je i jedním z producentů filmů o Che Guevarovi. | foto: SPI International

Z filmu CheV Česku se Che Guevarův životopis v režii Stevena Soderbergha uvádí ve dvou částech; ve čtvrtek vstupuje do kin první film s podtitulem Revoluce, na druhý s názvem Guerilla si divák počká až do 5. února. Bude-li mít ještě chuť – "jednička" ji totiž dost spolehlivě zahání. Zmírnila sice obavy z křiklavě útočné marxistické agitky, ale za vysokou cenu odtažité "korektní" nudy.

Vypravěčský stereotyp

Pozorovatelská kronika střídá poměrně mechanicky dvě dějové linie: černobíle stylizovanou Che Guevarovu návštěvu Ameriky 60. let včetně jeho projevu na půdě OSN a barevně snímaný vývoj kubánské revoluce od půli 50. let, konkrétně od prvního setkání Che Guevary s Fidelem Castrem v Mexiku u dobré večeře a salonní politické debaty.

TRAILER K FILMU CHE

Z filmu CheRozbitá stavba příběhu ani průvodní komentář nemají žádné jiné viditelné opodstatnění než zaplašit vypravěčský stereotyp. Hlavně však chybí to podstatné, co režisér sliboval a představitel hlavní role Benicio Del Toro má v genech: pověstné kouzlo Che Guevarovy osobnosti, jehož romantická legenda přetrvává dodnes.

Astmatické pokašlávání má pouze budit soucit, péče o nemocné a raněné vysvětlit, proč byl coby lékař ctěn i milován, a manévry ve stylu Jana Žižky se snaží doložit, proč v něm obdivovali vojenského stratéga. Ovšem to jsou jen ilustrace faktů; lidské charizma, jež historie Che Guevarovi přisuzuje, se nedostavilo. Ani nemohlo.

Přichází Che, vzkříšený hrdina z plakátu

Sedm let příprav a přes čtyři hodiny podívané obnáší Che, dvoudílný životopis revolucionáře s posmrtným romantickým oparem Che Guevary.

První díl se totiž věnuje popisu všedních dní partyzánské války, jejíž účastníci působí jako rodinná sešlost či lesní varianta italské mafie. Každý se s každým zná, všichni se stokrát obejmou, rukou potřesou, po zádech poplácají, doutníky zapálí. 

Mezi přesuny jednotek a občasnými bojůvkami stihne hrdina ještě zřídit výuku čtení a psaní. Hra na střízlivě věcný, rádoby nepodjatý záznam však filmařsky nijak neoslní, pokud se člověk nehodlá rozplývat nad krásami krajiny; popravdě je to otrava. A herec má vypjatější šance coby Castrův tribun ve Státech než jako lékař chudých ve zbrani.

Z filmu CheZ filmu Che

Samozřejmě Soderbergh jen předstírá, že nikomu "nefandí". Pokud někdo z revolučních oddílů loupí či znásilňuje, jde o zrádcovské výjimky, jež hrdina ihned přísně trestá. Kromě toho, že stráží spravedlnost, je rovněž rozhodčím sporů a vyhlašovatelem pravidel – ale lehká idealizace kupodivu nevadí, jestliže člověka ponechává lhostejným celý film. Nejvýš se kino pousměje, když pohádkový rytíř Che zakáže při tažení na hlavní město zabavovat auta.

Raději provokaci

Zpočátku má revoluce příjemný nádech velké hry malých kluků, zajímavou pasáž přinášejí Castrovy opatrné námluvy s městským odbojem, ale těžiště leží ve slovech, která rytmus umrtvují. Jinak dobře natočený film se vleče, jako by chtěl symbolizovat nedávné tvrzení Raúla Castra na oslavách revolučního půlstoletí, že kubánská revoluce potrvá ještě dalších padesát let. Až s plamenným projevem "Učit se a bojovat" si Benicio Del Toro pořádně vyhraje – tam někde se klube alespoň zárodek osobní magie, díky níž "Che" prodává i ty nejdutější fráze.

Z filmu Che

Ale ve finále ho Soderbergh drží hlavně na bojišti coby mistra taktických operací. Půvabnou stopu westernové nálady brzy vytěsní akční scény, které v duchu armádního deníku postupují od jedné dobyté kvóty k druhé: hotel, kostel, nádraží, a hurá do Havany.

Zůstává naděje, že druhý díl, kde dojde na rozkol s Castrem a "vývoz revoluce" završený smrtí, objeví konečně Che Guevaru-člověka. Ale hlavně se ukazuje, že film snese spíše ostře nekorektní a kontroverzní provokaci než lékárnicky vyvažovanou historickou nijakost.

Che Guevara – revoluce
Španělsko, Francie, USA, režie Steven Soderbergh, hrají Benicio Del Toro, Edgar Ramirez, Santiago Cabrera, titulky, 126 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz