První část životopisu Che tvoří jen nudnou revoluční kroniku

  0:18aktualizováno  0:18
Kubánci vydrželi čtyřhodinovou premiéru obou dílů najednou a nadšeně; jen Fidela Castra se jim prý zdálo málo.

Benicio del Toro si nejen zahrál titulní roli, ale je i jedním z producentů filmů o Che Guevarovi. | foto: SPI International

Z filmu CheV Česku se Che Guevarův životopis v režii Stevena Soderbergha uvádí ve dvou částech; ve čtvrtek vstupuje do kin první film s podtitulem Revoluce, na druhý s názvem Guerilla si divák počká až do 5. února. Bude-li mít ještě chuť – "jednička" ji totiž dost spolehlivě zahání. Zmírnila sice obavy z křiklavě útočné marxistické agitky, ale za vysokou cenu odtažité "korektní" nudy.

Vypravěčský stereotyp

Pozorovatelská kronika střídá poměrně mechanicky dvě dějové linie: černobíle stylizovanou Che Guevarovu návštěvu Ameriky 60. let včetně jeho projevu na půdě OSN a barevně snímaný vývoj kubánské revoluce od půli 50. let, konkrétně od prvního setkání Che Guevary s Fidelem Castrem v Mexiku u dobré večeře a salonní politické debaty.

TRAILER K FILMU CHE

Z filmu CheRozbitá stavba příběhu ani průvodní komentář nemají žádné jiné viditelné opodstatnění než zaplašit vypravěčský stereotyp. Hlavně však chybí to podstatné, co režisér sliboval a představitel hlavní role Benicio Del Toro má v genech: pověstné kouzlo Che Guevarovy osobnosti, jehož romantická legenda přetrvává dodnes.

Astmatické pokašlávání má pouze budit soucit, péče o nemocné a raněné vysvětlit, proč byl coby lékař ctěn i milován, a manévry ve stylu Jana Žižky se snaží doložit, proč v něm obdivovali vojenského stratéga. Ovšem to jsou jen ilustrace faktů; lidské charizma, jež historie Che Guevarovi přisuzuje, se nedostavilo. Ani nemohlo.

Přichází Che, vzkříšený hrdina z plakátu

Sedm let příprav a přes čtyři hodiny podívané obnáší Che, dvoudílný životopis revolucionáře s posmrtným romantickým oparem Che Guevary.

První díl se totiž věnuje popisu všedních dní partyzánské války, jejíž účastníci působí jako rodinná sešlost či lesní varianta italské mafie. Každý se s každým zná, všichni se stokrát obejmou, rukou potřesou, po zádech poplácají, doutníky zapálí. 

Mezi přesuny jednotek a občasnými bojůvkami stihne hrdina ještě zřídit výuku čtení a psaní. Hra na střízlivě věcný, rádoby nepodjatý záznam však filmařsky nijak neoslní, pokud se člověk nehodlá rozplývat nad krásami krajiny; popravdě je to otrava. A herec má vypjatější šance coby Castrův tribun ve Státech než jako lékař chudých ve zbrani.

Z filmu CheZ filmu Che

Samozřejmě Soderbergh jen předstírá, že nikomu "nefandí". Pokud někdo z revolučních oddílů loupí či znásilňuje, jde o zrádcovské výjimky, jež hrdina ihned přísně trestá. Kromě toho, že stráží spravedlnost, je rovněž rozhodčím sporů a vyhlašovatelem pravidel – ale lehká idealizace kupodivu nevadí, jestliže člověka ponechává lhostejným celý film. Nejvýš se kino pousměje, když pohádkový rytíř Che zakáže při tažení na hlavní město zabavovat auta.

Raději provokaci

Zpočátku má revoluce příjemný nádech velké hry malých kluků, zajímavou pasáž přinášejí Castrovy opatrné námluvy s městským odbojem, ale těžiště leží ve slovech, která rytmus umrtvují. Jinak dobře natočený film se vleče, jako by chtěl symbolizovat nedávné tvrzení Raúla Castra na oslavách revolučního půlstoletí, že kubánská revoluce potrvá ještě dalších padesát let. Až s plamenným projevem "Učit se a bojovat" si Benicio Del Toro pořádně vyhraje – tam někde se klube alespoň zárodek osobní magie, díky níž "Che" prodává i ty nejdutější fráze.

Z filmu Che

Ale ve finále ho Soderbergh drží hlavně na bojišti coby mistra taktických operací. Půvabnou stopu westernové nálady brzy vytěsní akční scény, které v duchu armádního deníku postupují od jedné dobyté kvóty k druhé: hotel, kostel, nádraží, a hurá do Havany.

Zůstává naděje, že druhý díl, kde dojde na rozkol s Castrem a "vývoz revoluce" završený smrtí, objeví konečně Che Guevaru-člověka. Ale hlavně se ukazuje, že film snese spíše ostře nekorektní a kontroverzní provokaci než lékárnicky vyvažovanou historickou nijakost.

Che Guevara – revoluce
Španělsko, Francie, USA, režie Steven Soderbergh, hrají Benicio Del Toro, Edgar Ramirez, Santiago Cabrera, titulky, 126 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

Další z rubriky

RECENZE: Jen herci včetně Michaela Cainea drží Krále zlodějů nad vodou

Trailer k filmu Králové zlodějů

Michael Caine, Jim Broadbent, Ray Winstone, Tom Courtenay. Co jméno, to legenda britské herecké školy, a ve filmu...

ČT odvysílá britský seriál McMafia, v němž hraje Karel Roden

Karel Roden v sérii McMafia

Na televizním veletrhu v Cannes koupila ČT seriály Příběh služebnice nebo Tohle jsme my, ale také osmidílný britský...

Češi zapomněli vzít na Mars diváky. Do padesátky kin jich přišlo 371

Záběr z českého filmu Mars

České filmové premiéry znovu prohrály u vlastních diváků na celé čáře. Dva herci v Hovorech s TGM zlákali za první...Najdete na iDNES.cz