Režisér Michael Moore

Režisér Michael Moore - Michael Moore | foto: Profimedia.cz

Provokatér Moore má problém. Točil na Kubě

  • 9
Americké úřady zahájily vyšetřování kontroverzního režiséra Michaela Moorea kvůli jeho cestě na Kubu. Zkoumají, zda měl povolení umožňující porušit dlouholeté embargo.

Ministerstvo financí USA zaslalo Mooreovi dopis, v němž vyjadřuje obavy, že filmař odjel na Kubu bez souhlasu amerických úřadů, a vyzvalo ho, aby důvod své cesty náležitě vysvětlil a aby sdělil jména dalších zúčastněných osob.

Autor protibushovského filmu Fahrenheit 9/11 na ostrově prý natáčel sekvence pro svůj nový film Sicko kritizující americký zdravotní systém a farmaceutické společnosti.

V únoru Moore údajně kvůli filmu odvezl k léčení na Kubu více než desítku záchranářů, kteří pracovali na místě teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku a kteří v důsledku těchto prací trpí zdravotními potížemi.

Meghan O'Harová, producentka filmu, který bude mít premiéru 19. května na festivalu v Cannes a do amerických kin vstoupí 29. června, vyšetřování označila za politicky motivované. Podle ní bylo zahájeno z iniciativy vlády prezidenta George Bushe.

Americký prezident byl terčem Mooreovy kritiky ve filmu Fahrenheit 9/11, který v roce 2004 získal Zlatou palmu v Cannes a který kritizuje Bushův postup po útocích z 11. září a odsuzuje důvody, jež americkou vládu vedly k invazi do Iráku v roce 2003.

Moore je rovněž držitelem Oscara z roku 2002 za snímek Bowling for Colombine, kritizující prodej střelných zbraní ve Spojených státech.

Omezení cest Američanů na Kubu vyplývá z dodatku k americkému embargu uvalenému na komunistický ostrov Kuba v roce 1962. Porušení zákona je trestáno až desetiletým vězením či pokutou ve výši až 250 tisíc dolarů.

V roce 2003 slavný americký profesionální baseballový klub New York Yankees musel kvůli svým obchodním aktivitám na Kubě zaplatit americké vládě pokutu 75 tisíc dolarů.

,