Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Provokatér Hirst láme rekordy, Zlaté tele prodal za 315 milionů

  10:00aktualizováno  10:00
Krachy bank a ekonomické potíže poslední doby nedolehly do londýnské aukční síně Sotheby's, kde se dražila poslední díla kontroverzního výtvarníka Damiena Hirsta. Vynesla 70,2 milionu liber, v přepočtu 2,13 miliardy korun.

Damien Hirst a jeho dílo Zlaté tele (Golden Calf) | foto: Profimedia.cz

Experti odhadovali, že dražba vynese zhruba 65 milionů liber. Přitom se dražilo jen 56 z 223 děl, které třiačtyřicetiletý Brit vytvořil za pomoci asistentů v posledních dvou letech. Zbývající objekty půjdou do dražby v úterý.

Nejdražší položka pondělního večera Zlaté tele - tedy býk ve formaldehydu se zlatými rohy a se zlatým diskem mezi nimi - se prodala za 10,35 milionu liber (skoro 315 milionů korun).

Je to zatím nejvyšší cena, jaká byla za Hirstův objekt zaplacena. Rekord dosud držela Lullaby Spring (Jarní ukolébavka), tedy prosklená skříň s léky, která loni vynesla 9,65 milionu liber (přes 290 milionů korun).

Damien Hirst - KrálovstvíNejvíc peněz vynesl kromě Zlatého telete objekt Království (The Kingdom) - žralok vznášející se v nádrži s formaldehydem. Zatímco Zlaté tele nedosáhlo maxima odhadované ceny (odhad před aukcí činil osm až 12 milionů liber), žralok za 9,56 milionu (290 milionů korun) ji překročil o 3,5 milionu liber.

Před dražbou byly všechny Hirstovy objekty vystaveny a přišlo se na ně podívat na 15 tisíc lidí. Podle odborníků byla aukce triumfem, přestože se před aukcí objevovaly pochyby o tom, zda bude Hirst s to svá díla prodat - kvůli ekonomickému poklesu i proto, že již trh zasytil variacemi děl, která prodával i dnes.

Reportáž ITN o Hirstově rekordní aukci

. Historická aukce

Hirst prodává přímo, aby obešel "vyděrače" z galerií

Dražba Hirstových děl v Sotheby's je revolučním krokem, protože výtvarník se rozhodl neprodávat svá díla přes galerie, ale dát je přímo do aukce. Od založení Sotheby's v roce 1744 to zatím žádný umělec neudělal. Hirst se k riskantnímu kroku rozhodl proto, že galeristé si ponechávají podle něj "vyděračských" 50 procent prodejní ceny. Výsledek dražby ukazuje na to, že mu risk vyšel. Prodalo se všech 56 nabízených položek, většina z nich za cenu nad maximální odhad, jen několik za méně, než činila spodní hranice odhadu.

Damien Hirst: For the Love of the GodHirstovo provokativní dílo a jeho koncentrace na finanční úspěch rozdělují veřejnost i odborníky. Hirst se proslavil kontroverzními objekty, jakým byla třeba lebka posázená diamanty nazvaná Pro lásku boží (For the Love of the God) a prodaná za 50 milionů liber (1,5 miliardy korun).

V roce 1995 získal prestižní Turnerovu cenu za dílo Matka a dítě, rozdělené - tedy za instalaci rozpůlené krávy a telete, naložených opět ve formaldehydu.

Hirstův majetek se odhaduje na přibližně miliardu dolarů (17 miliard korun). To by znamenalo, že je nejen nejbohatším britským výtvarníkem, ale že je i dvakrát movitější než hudebníci Mick Jagger či Elton John.

. Kdo je Damien Hirst

Narozen 7. června 1965 v britském Bristolu

Damien Hirst - dílo Smrtelně vysvětlenoUmění vystudoval na Goldsmith's College na University of London. Je členem kontroverzní skupiny Mladí britští umělci (YBAs). Nejvíc se proslavil především svými díly, ve kterých mrtvá zvířata ukládá do nádrže s formaldehydem. Prvního žraloka v nádrži z roku 1991 Hirst pojmenoval Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živoucího - a byl nominován na Turnerovu cenu. Dílo později koupil reklamní magnát a sběratel Charles Saatchi za "pouhých" 50 tisíc dolarů a napomohl tak Hirstovi k postavení celebrity.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz