Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Provázek přebil Rukopis královédvorský patosem

  4:48aktualizováno  4:48
Nejslavnější podvrh tuzemské literatury zinscenovala v Divadle Husa na provázku režisérka Eva Tálská. Někdejší zakladatelka známé brněnské scény premiérou nové inscenace Rukopis královédvorský připomněla na den přesně její čtyřicetileté jubileum.

Z inscenace Rukopis královédvorský | foto: Monika TomáškováMF DNES

V hodinovém opusu předložila Tálská – sama v trojjediné úloze dramaturgyně, scenáristky a režisérky – publiku nezvyklou látku. Básnický převod rukopisů od Kamila Bednáře sice zvýrazňuje krásu "starobylé" češtiny, která však pro mnohé diváky i v tomto balení bude znít spíš jako podivně zastaralý jazyk.

Z celkového počtu čtrnácti písní předlohy Tálská použila polovinu. Režisérka si byla vědoma, že lyrika i se svým řídkým dějem může představovat na divadle nebezpečí. Snad i proto sáhla zejména po epických číslech proslulého falza.

Skladby Záboj a Jaroslav tvoří tělo inscenace, kterým prorůstají lyrické praménky v podobě písní Kytice, Růže a Opuštěná. Tálská chtěla vytvořil silné a dunivé obrazy z dějin národa českého, nechává rozeznít zejména velebně patetický tón, v němž nakonec její inscenace uvázne jako v osidlech.

Důležité je připomenout, že Tálská je zkušenou a mimořádnou inscenátorkou poezie. Nyní se rozhodla až oslavným způsobem zdůraznit v předloze zejména tóny posilující národní povědomí v době, kdy  padělky vznikly.

Režisérka rozkládá "staročeské" verše do jakési polozpívané deklamace, snaží se s autorem všudypřítomné hudby Milošem Štědroněm o tvar maximálně oproštěný od zbytečného scénického balastu. Herci v jednoduše stylizovaných heroických gestech pošupují čtyřmi dřevěnými stoly, prosté jsou i jejich oděvy.

Udatní slovanští předci i stařeny jsou oděni v černém, nenávidění tatarští dobyvatelé zase v kombinaci zlaté, rudé a hnědé. "Volná byla Haná od Tatarů," nese se vítězoslavně v písni Jaroslav. A právě tento souboj, zdůrazňování naší emancipace a velebení vítězství tvoří hlavní režisérčino sdělení.

Inscenací neustále prostupuje hudba či alespoň zvuky. Bublají tady nejrůznější citoslovce a ruchy plynoucí z úst herců či nástrojů hudebníků rozesazených po celém ochozu nad jevištěm. Vše má vytvářet hymnický opar a posilovat hrdinný slovanský odér.

Protože Tálská zcela rezignovala na humorné valéry předlohy, je výsledek poněkud přepjatý, přezvučený a hrdinství těchto reků působí papírově nebo se i trochu zajídá. Cenná je režisérčina snaha podívat se oslavně a vznešeně na památku, která – byť nepravá – sehrála nemalou roli při budování českého sebevědomí.

Její dobře míněná, leč "přefouklá" inscenace má však paradoxně kontraproduktivní efekt. S atakem vlasteneckého cítění zejména u mladých diváků tady příliš počítat nelze.

Rukopis královédvorský
Divadlo Husa na provázku Brno, režie Eva Tálská.
Hodnocení MF DNES: 50%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz