Prostořeký Hurvínek oslavil osmdesátiny

Nejslavnější český dřevěný herec oslavil osmdesáté narozeniny. I v pokročilém věku je poněkud prostořekým, školou povinným synkem svého otce Josefa Spejbla.

"Nejprve jsem zamýšlel udělat z nich kamarády, ale myšlenka, že Spejbl má najednou malého Spejblíka od neznámé matky, se tak vžila, že jsem ji neměnil. Obecenstvo mi to vlastně vnutilo," vzpomínal duchovní otec Spejbla i Hurvínka, plzeňský loutkoherec Josef Skupa (1892-1957).

Josefa Spejbla jako satirickou postavičku do svých představení vymyslel Skupa někdy v letech 1919 až 1920. Jeho prvním partnerem byl Kašpárek. O šest let později - a tady už je známo přesné datum, bylo to 2. května 1926 - se mu poprvé ve hře Počestný dům po boku objevil Hurvínek se svým typickým "cha cháá".

Autorem Hurvínkovy podoby byl řezbář Gustav Nosek, synovec Spejblova "tatínka" Karla Noska. Modernější úprava obou loutek vzešla v 60. letech z rukou Radko Hakena.

Další postavy povedené dřevěné rodinky vznikly v roce 1930, kdy se na scéně poprvé objevil pes Žeryk a Hurvínkova kamarádka Mánička. Paní Kateřina je i přes svůj přídomek Bábinka ze všech nejmladší - vznikla v roce 1971.

Od roku 1956 byl Skupovým nástupcem v čele Divadla Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner (1927-1996), který také oběma postavám na bezmála čtyřicet let propůjčil svůj hlas.

Pod Kirschnerovým vedením se Spejbl a Hurvínek stali známými postavičkami, zcestovali doslova celý svět a své dialogy pronášeli v osmnácti jazycích včetně japonštiny. Postavy Máničky a paní Kateřiny po Kirschnerově boku interpretovala dnešní ředitelka divadla Helena Štáchová.

V současné době propůjčuje Hurvínkovi a Spejblovi hlas Martin Klásek, původně pracovník techniky divadla, ve kterém Miloš Kirschner objevil loutkoherecké schopnosti a vychoval jej k obrazu svému.

Klásek také mluvil obě postavy při včerejší premiéře nového představení To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem, které je jakýmsi "střihovým" pořadem nejlepších scének a dialogů z celé historie divadla a bylo přichystáno právě za účelem oslav Hurvínkových osmdesátin.

Během slavnostního večera zároveň v dejvickém Divadle Spejbla a Hurvínka proběhl hned trojí křest: nového CD Praštěný Hurvínek, výběru nejlepších scének z odkazu Miloše Kirschnera a knížky Hurvínkovy narozeniny. Kmotry byli Jiří Suchý a Jitka Molavcová ze sousedícího divadla Semafor.

Hurvínkovy oslavy včerejškem neskončily. Dnes večer čeká návštěvníky druhá premiéra nové hry, další reprízy budou 21. a 31. května. Připravuje se také její verze pro německé publikum, u něhož mají tradičně oba slavní "panáci" velký úspěch.