Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostořeká trojrozměrná koza trká do Shreka a myšáka z Ratatouille

  0:01aktualizováno  0:01
Pět let vznikal první český trojrozměrný animovaný film Kozí příběh - Pověsti staré Prahy. Animátoři během jeho tvorby urazili počítačovou myší stejnou vzdálenost, jaká dělí Prahu od Hollywoodu. Přesto má příběh, který vstoupí do kin 16. října, k Hollywoodu daleko.

Kozí příběh, první český trojrozměrný film, bude mít premiéru 16. října. | foto: Bontonfilm

Kozí příběh - snímek z filmuFilm se točí kolem smolařského, ale nadaného Kuby, který se svou věrnou kozou přichází hledat štěstí do vysněné Prahy. V hlavním městě se zapojuje do prací na Karlově mostě, potkává dívku Mácu, do které se zamiluje a s níž popíjí "na sekeru" v místním hostinci.

V druhém plánu divák sleduje příběh talentovaného a zároveň chudého studenta Matěje, který se učí u slavného mistra Hanuše, jenž na objednávku pražských konšelů konstruuje orloj na Staroměstském náměstí.

Zde přehlednost i příjemné tempo expozice končí. V rychlém sledu poté divák pozoruje, kterak se prostořeká koza mění v žárliveckou opilkyni, Máca putuje do vězení a Kuba se vrhá do práce na orloji.

Jednotlivé bájné epizody o osudu pražského orloje, Faustově domě či katu Mydláři doslova lepí dohromady (jak ta vajíčka z mostu Karlova) pouze postava dobráckého Kuby.

Kozí příběh - snímek z filmu"Původně mělo jít o film bez dialogů, měly to být jednotlivé povídky na motivy pověstí staré Prahy, které by byly propojeny vypravěčem. Ale jednotlivé akce a postavy si vyžadovaly slovo a nakonec jsme zjistili, že potřebujeme jeden příběh," řekl Jan Tománek, který se ujal režie, výtvarného zpracování, scénáře i produkce filmu.

Zda se mu záměr povedlo uskutečnit, není na první pohled jisté. Scénář jako by opravdu byl u filmu až na tom posledním místě. Repliky postav působí uměle, není nic v řeči, co by divák neviděl v obraze.

. Postavy a herci

Kuba
Kozí příběh - snímek z filmuMluví: Matěj Hádek
Vesnický chasník, který se svou kozou hledá v Praze štěstí - kromě něj ovšem potká i Mácu. Zatímco Kuba poznává nástrahy velkoměsta, koza začíná žárlit.

Koza
Kozí příběh - snímek z filmuMluví: Jiří Lábus
Věrná, ale trochu prostořeká kamarádka. Je obětavá, ale má jednu "vadu" - je čertovsky žárlivá a nesnese vedle Kuby nikoho jiného.

Máca
Kozí příběh - snímek z filmuMluví: Mahulena Bočanová
Života znalá městská holka s kyprými tvary se protlouká životem, jak to jde. Posluhuje u mistra Hanuše a jako každá správná žena má své tajemství.

Matěj
Kozí příběh - snímek z filmuMluví: Michal Dlouhý
Chudý student, který přichází do Prahy na studia, ale hra osudu ho zavede až do tajemného Faustova domu, kde se pro něho stane velkým lákadlem bohatství.

Také humor se odehrává spíše na poli obrazových prostředků. Větě "Ta koza je ale těžká... Jako kráva," se nesmály ani děti, které novinářské projekci přihlížely. Nezachránil to ani Jiří Lábus, který koze propůjčil svůj hlas.

Z filmu Kozí příběh - Chudý student Matěj z Faustova domu upsal duši a prošel ďábelskou proměnou. Ve zlatě a bohatství našel svůj jediný smysl života.Přestože tvůrci prezentují film jako rodinnou komedii, je těžké určit, komu se bude spíše líbit. Pro děti bude děj pravděpodobně příliš schematický. Dospělé, kteří ocení zejména slovní humor, by mohl nudit.

I pokud jde o výtvarno, je tvůrcům co vytknout. Nedokonalá mimika postav a nehybná "exteriérová" prostředí nejednou vyvolávají dojem, že divák nesedí v kině, ale za pomoci 3D brýlí podstupuje virtuální túru cizím městem či "sjíždí" počítačovou hru. Přestože "3D" v tomto případě popisuje pracovní postup tvorby postaviček, tentokrát zcela v režii počítačů.

Proklamovaný genius loci středověké Prahy dává divákům zakusit jen pár dobrých záběrů panaromatu Pražského hradu a velmi vydařené animace orloje na Staroměstské radnici.

Tvůrcům nelze upřít snahu o originální stylizaci postav v duchu Trnkových postaviček z Werichova Fimfára. Vizáž obtloustlého kazatele, který rád káže vodu, je skutečnou lahůdkou. Mistrnou dokonalost předvedli animátoři také při simulaci látek, chlupů či vlasů postav.

. Kozí příběh zaujal Hollywood

Na koze je celkem neuvěřitelných milion a půl chlupů ovládaných stovkou ovladačů, uvádí tvůrci. Vkrádá se však myšlenka, že pokud by jich bylo jen milion, zbylo by možná více prostoru pro legraci...

Kozí příběh na titulní straně Animation MagazineTým neměl lehkou pozici. Český divák, zmlsaný skvělými počiny typu Shrek, Doba ledová či Ratatouille, bude mít Kozí příběh s čím srovnávat. A tento snímek se ani svými "světovými" ambicemi netají. Při čtyřech animátorech, kteří na filmu pracovali, a omezeném rozpočtu zřejmě západním 3D produkcím neměli šanci konkurovat. V čem se jim však mohli alespoň vyrovnat, je vtip.

Premiéra filmu se chystá na 16. října. Počítá se i s vydáním stejnojmenné knížky, výrobou triček a více než dvou desítek druhů výrobků s motivy filmu, které se budou prodávat v hračkářstvích.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz