Libertin

Libertin - Fotografie z filmu Libertin (2006) | foto: Bontonfilm

Prostopášný rebel pro Johnnyho Deppa

Rocková hvězda temné doby. Tak tvůrci britského filmu Libertin říkají jeho hrdinovi, hraběti z Rochesteru.

Spojoval rysy umělce, provokatéra, prostopášníka a rebela se sebevražedným životním stylem.

Jeho slovník šokuje dodnes - zřejmě proto se film, jejž česká kina doporučují divákům od patnácti let, uváděl v Anglii, Irsku či Francii až od osmnácti let. Což musely četné školačky oplakat: titulní roli totiž hraje Johnny Depp.

Divoký vyznavač dekadentních rozkoší, kterému jsou společenská pravidla 17. století k smíchu, měl v očích režiséra Laurence Dunmorea od začátku jediného možného představitele, uhrančivého Mrtvého muže a Piráta z Karibiku. Věřil, že jen v Deppově podání může hrdina svým způsobem až odpudivý diváky přesto odzbrojovat. Navíc si vybral herce pověstného důkladnou přípravou.

„Snažil jsem se o hraběti z Rochesteru co nejvíc zjistit: co ho přimělo tolik vyvádět, kde se v něm brala potřeba takové výstřednosti, když to pro něj nemuselo být vždycky zrovna příjemné,“ popsal Depp studium dokumentů.

„Připadlo mi velice zajímavé, překvapivé a svým způsobem šokující, jak něžně psal své ženě a matce. Byly to velmi jemné dopisy, občas končily slovy Bůh vám žehnej. Od zarytého ateisty bych to nečekal,“ přiznal herec.

Vrchol oplzlosti
Když role volnomyšlenkáře Rochestera připadla Deppovi, John Malkovich, který zhýralého hraběte představoval v jevištní verzi hry Stephena Jeffreyse, si ve filmovém přepisu vybral postavu krále Karla II.

„Král měl vůči Rochesterovi až otcovské sklony a otcové bývají shovívaví i ve chvílích, kdy by rozhodně být neměli,“ shrnul Malkovich vztah dvou ústředních hrdinů Libertina. Ženskou hvězdou filmu je Samantha Mortonová coby herečka, jejíž kariéra pro zamilovaného Rochestera zahájí jeho vlastní pád.

Svého „nestydatého“ hrdinu objevil dramatik Jeffreys kuriózně: u zubaře. „Můj zubař mi řekl, že jeho dceři bude třináct a on má v knihovně pár knih, na které by neměla narazit, takže je rozdává pacientům. Mně dal text od hraběte z Rochesteru a po přečtení jsem věděl, proč před ním dceru chránil. Byla to ta nejoplzlejší hra, jakou jsem kdy měl v ruce - a že jsem jich přečetl dost!“ vypráví Jeffreys, jak se o Rochestera začal zajímat.

Po hře pak na Malkovichovo přání napsal i scénář filmu, jehož působivost dotváří dobový Londýn plný bahna, mlhy, deště, kouře. Režisér totiž žádal „nejšpinavější obraz města, jakého lze docílit“.

,