Nejslavnější český Otec Ubu Jan Libíček

Nejslavnější český Otec Ubu Jan Libíček | foto: Jaroslav Krejčí

Proslulé hovnajs otce Ubu zazní na Zábradlí hned v pěti verzích

  • 2
Minifestival, jehož jednotícím motivem není nikdo menší než Otec Ubu, připravuje na poslední únorový víkend pražské Divadlo Na zábradlí. Nabídne v něm pět různých projektů s ubuovskou tematikou.

"Od 25. do 27. února se u nás a v Divadle Disk uskuteční Ubu víkend, který zahájíme scénickým čtením hry praotce absurdního dramatu Alfreda Jarryho Ubu králem. Půjde o téměř padesátičlenné obsazení s Jiřím Ornestem a Zdenou Hadrbolcovou v rolích Otce a Matky Ubu v režii uměleckého šéfa naší scény Davida Czesanyho," oznámila mluvčí Divadla Na zábradlí Alexandra Poláková.

Následovat bude sobotní promítání záznamu inscenace Král Ubu z roku 1964 v režii Jana Grossmana a představení Ubu králem hostujícího maďarského divadla Maladype. Víkend vyvrcholí v neděli dvěma divadelními produkcemi. V Divadle Disk absolventským představením studentů Katedry alternativního a loutkového divadla Ubu Antikrist a inscenací Ubu se baví v režii Jiřího Havelky z repertoáru Divadla Na zábradlí.

Ze hry Ubu králem

Jednání první
Scéna I.

Alfred JarryOtec Ubu: Hovnajs!

Matka Ubu: A to je pěkné, Otče Ubu! Jste vy to čtverák!

Otec Ubu: Ať vás nezřežu, Matko Ubu!

Matka Ubu: Měl byste zabít někdo jiného, Otče Ubu, ne mne.

Otec Ubu: Při mém zeleném ptáku, tomu nerozumím.

Matka Ubu: Cože, Otče Ubu, jste snad spokojen se svým osudem?

Otec Ubu: Při mém zeleném ptáku, hovnajs, zajisté, madame, že jsem spokojen. Kapitán od dragounů, pobočník krále Václava, vyznamenaný Řádem červeného orla polského, bývalý král Aragonie, co byste chtěla víc?

Matka Ubu: Cože! Vy, který jste byl aragonským králem, se nyní spokojíte tím, že vodíte na přehlídky padesát halapartnami ozbrojených holomků, zatímco na vaší kebuli by mohla koruna polská nastoupit po koruně aragonské?

Otec Ubu: Ach, Matko Ubu, nerozumím tomu, co mi povídáš.

Matka Ubu: Jak jsi hloupý!

(překlad Jiří Voskovec)

Podle dramaturgyně Ivany Slámové vedlo k takto směrovaného víkendu několik okolností. "Především Havelkova zmíněná inscenace a také nabídka maďarské teatroložky Sylvie Huszárové, zda by u nás mohlo hostovat progresivní maďarské divadlo Maladype se svou inscenací," uvedla.

Připomněla, že inscenace Král Ubu Jana Grossmana, která měla v Divadle Na zábradlí premiéru 16. května 1964, se stala pojmem v českém i světovém a nejen divadelním kontextu. "Zásluhou osvícených techniků se nám dochoval její televizní záznam," dodala.

Dramatik Alfred Jarry, stvořitel Otce Ubu

V roce 1968 končila divadelní sezona v Divadle Na zábradlí v červenci. Poslední týden před prázdninami ještě televize natočila Krále Ubu, kterého přepracoval Miloš Macourek s Janem Grossmanem. Záznam se však poprvé vysílal až po listopadu 1989, zachoval se jen díky televizním technikům, kteří tajně pořídili jeho kopii.

Ve hře tehdy účinkovali například Jan Libíček, Marie Málková, Jan Přeučil, Václav Sloup, Václav Mareš a Jiří Krampol. Logo s fotografií Jana Libíčka z tohoto představení bylo použito pro 50. výročí Divadla Na zábradlí a i nadále je v propagačních materiálech této scény.

Ubu se baví – Petr Čtvrtníček

"Ubuovský syndrom je všudypřítomný v naší politice, a to především v jejích nejvyšších patrech, takže je téměř nemožné na fenomén obludně groteskního Ubua Alfreda Jarryho nevzpomenout," upozornila dramaturgyně na další důvod, proč se minifestival rozhodli zorganizovat.

Vstupenky na zahajovací scénické čtení, které bude mít premiéru i derniéru zároveň, stojí 60 korun. Na projekci v Eliadově knihovně se zájemci dostanou za 30 korun.

,