Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt Illustratosphere zvítězil

  9:48aktualizováno  9:48
O s t r a v a - Zpěvák roku Dan Bárta a skupina Illustratosphere se poprvé představili v Ostravě, kde v Klubu Parník rozpálili hladové publikum hned po dva večery za sebou. "Chci pořád pokoušet nějaké nové věci, ty zajeté mě prostě moc nebaví. Muzika je o tom, že se člověk stále učí a že v ní chce něco najít," říká Bárta, který se tentokráte ve své tvorbě zaměřuje na komornější a akustičtější skladby s osobitě jazzovým zabarvením.
Největším magnetem pro netrpělivě posedávající publikum, byl přirozeně samotný zpěvák, který je i autorem většiny skladeb na své nové desce s identickým názvem kapely. Bárta však neopomenul hostům "natřískaného Parníku náležitě sdělit, že bez jeho kvalitních spoluhráčů, by jeho tolik oceňovaný projekt nikdy nezazářil.

V samostatným sólech se tak představili například klávesista Filip Jelínek, který publikum překvapil hrou na trombón či rytmikou na bubínky.  Baskytarista Robert Balzar zase upoutal hrou na kontrabas. V pozadí však nezůstali ani bubeník Jiří Slavíček a klavírista Stanislav Mácha.

Atmosféricky procítěná hudba s Bártovým typicky osobitě zabarveným hlasovým projevem do komorních prostor Parníku příhodně zapadla. Zvláště sólové výšky působící v doslova vypjatém podání jako perly večera si mnohokráte vysloužily samostatnou odezvu.

Vedle jazzově barové nálad však hráči připomenuli i drsnější a svižnější období z Bártova působení v Alici, Sexy Dancers nebo J. A. R.

Hodinu a půl trvající koncert s oddechovou přestávkou kromě skladeb obsažených na desce přinesl i dost prostoru pro Bártovy oblíbené improvizace. "Tahle muzika má tu možnost, že se nemusíme držet naprogramovaných a naučených věcí," říká zpěvák, který mohl být s ohlasem dobře naladěného publika na výsost spokojen.

Přestože se zdálo, že nadšené dlouhovlásky v prvních řadách či vzálenější fanynky středních let své příznivce již po desáté hodině večer nespatří, kapela přeci jen neodolala před neutuchajícím potleskem, aby se na komorní pódium ještě jednou nevrátila.

Jako bonbónek  si tak na závěr  vystoupení šestice muzikantů stylově dopřála Brownův hit I Feel Good.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz