Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt 100 vrátí do kin Trainspotting i legendární West Side Story

  9:02aktualizováno  9:02
West Side Story, Příběh, který změnil podobu filmového muzikálu, letos oslavil půl století. A po Novém roce se slavně vrátí do českých kin, v restaurované digitalizované verzi, jež dá naplno zazářit každému z jejích deseti Oscarů i jedenáctého speciálního – za choreografii.

West Side Story je klasika, kterou každý zná, ale málokdo ji viděl na plátně. Teď bude konečně šance. | foto: outnow.ch

West Side Story zahájí 12. ledna putovní festival filmových skvostů Projekt 100 a současně odstartuje jeho proměněné pojetí. Dříve jezdila zemí kolekce deseti děl od archivních pokladů po světové novinky, nyní pojedou jen čtyři, každé zvlášť coby samostatná událost. A všechny vzejdou z restaurovaných klenotů zlatého fondu.

Fotogalerie

V lednu tak West Side Story započne pravidelnou řadu americké klasiky, v březnu vždy dojde na klasiku evropskou – první bude Kaurismäkiho Bohémský život. Květen počínaje Trainspottingem se zasvětí kultovním dílům 90. let vhodným i pro letní kina a červenec se pokaždé soustředí na digitálně upravenou českou legendu.

Proč slavnostní start nové festivalové tradice připadl právě West Side Story? "Romea a Julii jsem viděla v nespočetných verzích ve filmu i na divadle, ale dodnes si pamatuji, jak mě zasáhla choreografie West Side Story, zvláštní směs baletu, akrobacie a jazzu, a jak mě dojaly úžasné melodie Tonight, America, I Feel Pretty," líčí programová ředitelka Asociace českých filmových klubů Iva Hejlíčková.

Smrt hvězdy

"Vzpomínka na West Side Story je pro mě vzpomínkou na energii, vzrušení a podívanou, jakých jsem na plátně viděla jen málo. Oživit si ji bude pro mě radost – a doufám, že nejen pro mě," dodává.

Jedni si říkají Tryskáči a sdružují bílé Američany židovského, italského a polského původu. Druzí se nazývají Žraloci a tvoří je mladí Portoričané. Nenávistnou válku dvou newyorských gangů smíří teprve smrt milenců, kteří se jí postavili.

To je příběh, s nímž muzikál Arthura Laurentse a Jeroma Robbinse s hudbou Leonarda Bernsteina vyšel z ateliérů do ulic a stal se generační hymnou i žánrovým průlomem. Režisér Robert Wise jím tehdy stvrdil kariéru představitelky hlavní role Natalie Woodové, jejíž záhadnou smrt před třiceti lety teď znovu začala zkoumat policie.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz