Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt 100 opět nabízí výběr světových filmů

  10:34aktualizováno  10:34
Projekt 100 se zrodil v roce 1994. Tehdy si Jiří Králík naplánoval, že nakoupí a uvede v putovní kolekci každý rok do kin desítku výjimečných nekomerčních snímků - což znamená za deset let rovnou stovku děl světového filmu. O rok později měl Projekt 100 premiéru. Letošní, sedmý ročník se pořádá v Česku od 15. ledna do 31. března a na Slovensku pak od půli března do konce května. Přinese dvanáct celovečerních přírůstků, o krátkometrážních nemluvě.

"Za dosavadních šest ročníků se nasbíralo přes dvě stě šedesát tisíc diváků. Začínali jsme s 22 kiny v zemi, pro letošek se jich přihlásilo 82 z 69 měst - a to všecko jsou čísla jen tuzemská, tedy bez Slovenska," odpovídá Králík statistikou na otázku o počtech diváků. Pravidelný nárůst se sice v roce 2000 obrátil v mírný propad, to však Králík přičítá až příliš výlučné a náročné sestavě loňské kolekce. Podstatné prý navíc je, že zakoupené snímky zůstanou k dispozici artkinům či klubům i poté, co ukončily svou festivalovou túru propojenou s programem jiné putovní přehlídky - Febiofestu.

Kolekce pro rok 2001

Občan Kane (USA 1940)
Orson Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci portrétu smyšleného vydavatele Kanea, již sestavuje reportér ze starých týdeníků či svědectví pamětníků. Film vyvolal skandál, protože tiskový magnát William R. Hearst vztáhl příběh na sebe. Z devíti nominací na Oscara získal jednu, ale dodnes suverénně vítězí ve světových anketách.
Sny Akiry Kurosawy (USA, Japonsko 1990)
Japonský režisér Akira Kurosawa spojil osobní zpověď s experimentem: ve výtvarné stylizaci a pomalém rytmu představuje osm svých snů.
Vše, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat (USA 1972)
Povídková komedie Woodyho Allena inspirovaná knihou známého sexuologa probírá v sedmi okruzích časté potíže a poruchy. Nejčastěji citovaná poslední epizoda inscenuje "rojení" spermií v duchu metodiky řízení vesmírného letu.
Poslední tango v Paříži (Itálie, Francie 1972)
Zběsilý poměr cynického muže a mladé dívky, vyžívajících se mechanicky v náruživém sexu bez citu - tak představil Bernardo Bertolucci své nic nezakrývající hrdiny, které hrají Marlon Brando a Maria Schneiderová, čímž rozpoutal skandál.
The Rocky Horror Picture Show (USA 1975), Powers (Německo, ČR 2000)
Parodie druholigových hororů v režii Jima Sharmana se stala kultem stejně jako britský muzikál, podle nějž vznikla. Film bude promítán s půlhodinovou hříčkou Petra Zelenky Powers, natočenou pro mezinárodní cyklus Erotické povídky.
Nevěsta (ČR 1970)
Jiří Suchý jako scenárista a režisér přivedl na svět "smutnou komedii" o cestě dívky z drůbežárny za vysněným manželem, neboť svatbu jí stanovila věštba prý přesně na den.
Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (USA 1964)
Satira Stanleyho Kubricka představuje Petera Sellerse v trojroli amerického prezidenta, nešikovného důstojníka a ďábelského Divnolásky; čtyři nominace na Oscara a zděšení v armádních kruzích.
Solaris (SSSR 1972)
Podle námětu Stanislava Lema natočil Andrej Tarkovskij sci-fi o možnostech a limitech poznávání: kosmonauti se octnou v dosahu planety Solaris, jež dokáže zhmotňovat lidské vzpomínky, sny a přání. Film získal cenu kritiky v Cannes.
Modrý samet (USA 1986)
Obnovená premiéra snad nejslavnějšího filmu Davida Lynche: jedni mu říkají erotický psychothriller, druzí surrealistická detektivka.
Vlak života (Francie, Holandsko, Anglie, Belgie 1998)
Válečná komedie Radua Mihaileanua líčí, jak lidé z židovské osady utíkají před hrozícími deportacemi do Izraele vlakem. V něm hrají "vězně" a "nacisty".
Amarcord (Itálie 1973)
Oscarový autobiografický film Federika Felliniho, v němž autor představuje své dětství a dospívání v Rimini.
Mechanický pomeranč (Anglie 1971)
Další satira Stanleyho Kubricka; odehrává se v blízké budoucnosti a jejím hrdinou je ztracenec ze dna společnosti. Drsná podívaná, pro niž v Británii stále platí zákaz promítání. O uvolnění tuzemských práv se však teprve jedná.
Tituly Projektu 100 se vybírají především ze čtyř okruhů. První tvoří filmová klasika, která se z různých, zejména politických či morálních příčin do zdejších kin nedostala - sem patří snímky jako Poslední pokušení Krista či Satyricon. Druhým zdrojem se postupně staly takzvané nové kulty, často filmy v tisku hojně citované a vyznamenané na festivalech, nicméně pro komerční distribuci nezajímavé - třeba Chuť třešní či Unaveni sluncem. Třetí skupinu představují krátké snímky uváděné v kolekcích či jako předfilmy: Projekt 100 například seznámil tuzemské publikum s animovaným dílem Nicka Parka, dnes už fenomenálního autora celovečerního Slepičího úletu - přičemž ohlas jeho prvé kolekce překvapil i Králíka. A konečně nabídka vždy čerpá i z pokladů domácí tvorby - na plátno se tak vrátila třeba Daleká cesta či Markéta Lazarová.

Který film z letošní kolekce považuje sám Králík za favorita? Moc se mu tipovat nechce, vkus publika je prý nevypočitatelný, ale nakonec to zkusil: "Sex podle Woodyho Allena určitě zapůsobí, tajně věřím v Rocky Horror. A kupodivu dávám šance i letitému Občanu Kaneovi, protože to je snímek povinný pro každého, kdo se o kinematografii blíž zajímá. Čili když poopravím Allena: v Občanu Kaneovi je všechno, co jste kdy chtěli vědět o filmu, ale báli jste se zeptat."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz