Projekt 100 nabízí deset kultovních filmů

Praha - Kdo vám v éře Schwarzeneggerů na takovéhle filmy přijde, pochybovali škarohlídi před pěti lety, kdy se rozjížděl první ročník Projektu 100 - putovní přehlídky nekomerčních, často starších snímků, nakupovaných vždy "v balíku" deseti přírůstků. Ale návštěvnost těchto "jiných" filmů rok od roku vzrůstala - loni se už Projektu účastnilo šedesát českých kin v jedenapadesáti městech, asi poloviční rozsah měl na Slovensku. A v pátém ročníku, který bude zahájen v rámci Febiofestu v lednu 1999, hostitelů znovu přibylo. "Připravili jsme totiž novou desítku opravdu kultovních filmů, k nimž pravděpodobně přidáme ještě lahůdku - titul Nicholase Roega z roku 1976 Muž, který spadl na zem," slibuje organizátor akce Jiří Králík.
Nejstarším snímkem kolekce jsou Canterburské povídky, které v roce 1971 natočil kontroverzní italský režisér Pier Paolo Pasolini a za něž získal hlavní cenu v Berlíně. Z roku 1976 se vracejí Ružové sny, baladický příběh slovenského tvůrce Dušana Hanáka, v němž se setkali Iva Bittová a Juraj Nvota. V témže roce se zrodila francouzsko-japonská Korida lásky (režie Nagisa Ošima), ve své době prý eroticky nejotevřenější film.
Také dva následující tituly provází skandální pověst, ovšem zcela jiného druhu. Příznivci humoru britské skupiny Monty Python's se mohou těšit na Život Briana (1979) v režii Terryho Jonese, podle kritiky "neuctivou satiru na biblické filmy", která ovšem ježíšovskou paralelou pobouřila církevní kruhy. Podobnou zkušenost učinil v roce 1988, kdy vzniklo jeho Poslední pokušení Krista, i americký režisér Martin Scorsese: pochybující Ježíš (Willem Dafoe) rozzlobil katolický klér dokonce ještě při nedávném uvedení tohoto filmu v České televizi. Snadnou cestu neměl ani Stalker (1979), nejslavnější z děl ruského tvůrce Andreje Tarkovského, natočené podle stejnojmenného románu bratří Strugackých.
Klasiku doplní filmy devadesátých let: existenciální podobenství Mikea Leigha Nahý, holandský nositel Oscara - snímek Antonie, vítěz z Benátek, japonský Ohňostroj, a konečně americký nezávislý titul Sling Blade - Smrtící bumerang, jenž dostal Oscara za nejlepší scénář. Mezi doprovodnými krátkými filmy hlavně z britské produkce se objeví i oscarová Geriho hra režiséra Jana Pinkavy.