Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projekce budou na třech místech

  14:22aktualizováno  14:22
Přibližně 120 hodin by musel strávit návštěvník v kině, aby mohl vidět všechny dokumentární filmy, které se letos promítnou na 5. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2001. Filmové projekce, režiséři, premiéry filmů, herci, vzácní hosté, celebrity, besedy odborné diskuze, burza námětů, doprovodný program. Takový bude obraz jihlavského festivalu, který již za pár dní začíná.

"Chceme, aby v tomto roce byl divák maximálně spokojen. Pro festival se nám letos podařilo získat poněkud víc financí než dříve, takže jsme se snažili odstranit všechny problémy, o kterých jsme sice věděli dříve, ale neměli jsme možnost je díky nedostatku financí napravit," řekl Marek Hovorka, ředitel festivalu dokumentárních filmů.

Hlavní projekce se letos opět soustředí do dvou hlavních filmových sálů v Jihlavě. Centrem bude opět jihlavské kino Dukla a další projekce se uskuteční v kině Sokol. Třetím promítacím místem bude Malá scéna Horáckého divadla. Podle Hovorky mají být projekce v kině Dukla zaměřené spíše na zahraniční filmy. "Je to dáno především technickým zázemím. Nainstalována tam bude speciálně pro tento festival promítačka na 16 milimetrové filmy," vysvětluje Marek Hovorka.

Třetím promítacím prostorem, se stane Malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Komorní prostředí bude zaměřeno na konkrétního diváka. Scéna by měla být mnohem více klubovější, prostor by měl být z velké části věnován diskuzím nad jednotlivými projekcemi. "Bude to pro lidi, které to opravdu zajímá. Tam budou tři základní sekce: Televize jako médium, Alternativní kultura - jako otázka toho, co je vůbec alternativa a vůči čemu.

Poslední sekcí, která v tomto prostoru dostane místo bude Divadlo - jako důležitý fenomén naší společnosti, který by měl upozornit na důležité postavy českého divadla. V poslední době totiž vzniklo několik velice pozoruhodných dokumentů v České televizi, dva z nich tady budou ve své premiéře. Kromě režisérů přijede také například Jan Kačer," doplňuje Hovorka.

Festivalová produkce je letos rozdělena do deseti sekcí, které spojují snímky podobné tématicky nebo původem vzniku. Na vrcholu přehlídky stojí tradičně soutěž  o nejlepší český dokument uplynulého roku. Letos je pojmenována Česká radost a nabídne šest snímků. Zpřehlednit výběr nejzajímavějších snímků, které vznikly během roku od festivalu do festivalu by měla sekce Krajina českého dokumentu. Kromě uvedení filmů je součástí bloku i možnost následné diskuse s jednotlivými tvůrci.

Pořadatelé se letos rozhodli reflektovat středoevropský prostor a nově zařadili do programu sekci Střední Evropa. Průřez tvorbou části kontinentu předvede ve filmové mozaice to nejzajímavější z tvorby Slovinska, Maďarska, Polska, Slovenska a Rakouska. Vedle jihlavského festivalu se přehlídky dokumentu konají po celém světě a na nich se objevují snímky diskutované, oceňované a nepřehlédnutelné. Právě těm věnovali organizátoři sekci Bedekr, cestovatelskou příručku po zahraničních festivalech.

Retrospektivy významných tvůrců, jako jsou Pier Paolo Pasolini, Jay Rosenblatt nebo Agnes Vardová, přinese sekce Průhledné bytosti. Podle dramaturgie festivalu by měl tento blok nabídnout úplné a komentované uvedení celku tvorby autora či konkrétního výseku z ní. Tradiční součástí je po několik let sekce Zvláštní uvedení, která často představuje nesourodou směsici filmů, letos třeba režiséra Viktora Kosakovského, Jeana Luca Godarda nebo Petra Marka.

Zemí letošního festivalu, cílem cesty, je potom Švédsko. Sekce nabídne kolekci kinematografie této severské země. Cestovatelské dvojici Hanzelka - Zikmund je zcela věnována sekce Česká touha cestovatelská. Strojem filmů o hudbě nazývají organizátoři sekci Jukebox. Ten spustí Godardův snímek One plus One, dokument o Rolling Stones z konce let šedesátých. Poslední sekcí pak bude Česká filmová avantgarda.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz