Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projekce budou na třech místech

  14:22aktualizováno  14:22
Přibližně 120 hodin by musel strávit návštěvník v kině, aby mohl vidět všechny dokumentární filmy, které se letos promítnou na 5. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2001. Filmové projekce, režiséři, premiéry filmů, herci, vzácní hosté, celebrity, besedy odborné diskuze, burza námětů, doprovodný program. Takový bude obraz jihlavského festivalu, který již za pár dní začíná.

"Chceme, aby v tomto roce byl divák maximálně spokojen. Pro festival se nám letos podařilo získat poněkud víc financí než dříve, takže jsme se snažili odstranit všechny problémy, o kterých jsme sice věděli dříve, ale neměli jsme možnost je díky nedostatku financí napravit," řekl Marek Hovorka, ředitel festivalu dokumentárních filmů.

Hlavní projekce se letos opět soustředí do dvou hlavních filmových sálů v Jihlavě. Centrem bude opět jihlavské kino Dukla a další projekce se uskuteční v kině Sokol. Třetím promítacím místem bude Malá scéna Horáckého divadla. Podle Hovorky mají být projekce v kině Dukla zaměřené spíše na zahraniční filmy. "Je to dáno především technickým zázemím. Nainstalována tam bude speciálně pro tento festival promítačka na 16 milimetrové filmy," vysvětluje Marek Hovorka.

Třetím promítacím prostorem, se stane Malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Komorní prostředí bude zaměřeno na konkrétního diváka. Scéna by měla být mnohem více klubovější, prostor by měl být z velké části věnován diskuzím nad jednotlivými projekcemi. "Bude to pro lidi, které to opravdu zajímá. Tam budou tři základní sekce: Televize jako médium, Alternativní kultura - jako otázka toho, co je vůbec alternativa a vůči čemu.

Poslední sekcí, která v tomto prostoru dostane místo bude Divadlo - jako důležitý fenomén naší společnosti, který by měl upozornit na důležité postavy českého divadla. V poslední době totiž vzniklo několik velice pozoruhodných dokumentů v České televizi, dva z nich tady budou ve své premiéře. Kromě režisérů přijede také například Jan Kačer," doplňuje Hovorka.

Festivalová produkce je letos rozdělena do deseti sekcí, které spojují snímky podobné tématicky nebo původem vzniku. Na vrcholu přehlídky stojí tradičně soutěž  o nejlepší český dokument uplynulého roku. Letos je pojmenována Česká radost a nabídne šest snímků. Zpřehlednit výběr nejzajímavějších snímků, které vznikly během roku od festivalu do festivalu by měla sekce Krajina českého dokumentu. Kromě uvedení filmů je součástí bloku i možnost následné diskuse s jednotlivými tvůrci.

Pořadatelé se letos rozhodli reflektovat středoevropský prostor a nově zařadili do programu sekci Střední Evropa. Průřez tvorbou části kontinentu předvede ve filmové mozaice to nejzajímavější z tvorby Slovinska, Maďarska, Polska, Slovenska a Rakouska. Vedle jihlavského festivalu se přehlídky dokumentu konají po celém světě a na nich se objevují snímky diskutované, oceňované a nepřehlédnutelné. Právě těm věnovali organizátoři sekci Bedekr, cestovatelskou příručku po zahraničních festivalech.

Retrospektivy významných tvůrců, jako jsou Pier Paolo Pasolini, Jay Rosenblatt nebo Agnes Vardová, přinese sekce Průhledné bytosti. Podle dramaturgie festivalu by měl tento blok nabídnout úplné a komentované uvedení celku tvorby autora či konkrétního výseku z ní. Tradiční součástí je po několik let sekce Zvláštní uvedení, která často představuje nesourodou směsici filmů, letos třeba režiséra Viktora Kosakovského, Jeana Luca Godarda nebo Petra Marka.

Zemí letošního festivalu, cílem cesty, je potom Švédsko. Sekce nabídne kolekci kinematografie této severské země. Cestovatelské dvojici Hanzelka - Zikmund je zcela věnována sekce Česká touha cestovatelská. Strojem filmů o hudbě nazývají organizátoři sekci Jukebox. Ten spustí Godardův snímek One plus One, dokument o Rolling Stones z konce let šedesátých. Poslední sekcí pak bude Česká filmová avantgarda.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz