Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Program sekce - Holandský film

  8:11aktualizováno  8:11
Do Uherského Hradiště přijede na 27. Letní filmovou školu i utrechtský rodák Jos Stelling, který patří k nejvýznamnějším nizozemským filmovým tvůrcům. Tento filmař, který bude představovat snímky v holandské části festivalu, začínal jako amatér s "osmičkou a šestnáctkou".Vše o Letní filmové škole.

Divoké mušle - 28. 7. v Klubu kultury, 10.45 hodin
Divoké mušle (Wilde Mossels), Niz 2000, 115´
Scénář: Erik de Bruyn, Paul Ruven, Otakar Votoček / Režie: ERIK DE BRUYN / Kamera: Joost van Gelder / Hrají: Freek Brom, Fedja van Hunt, Melek Karrasu, Will van Kralingen, Frank Lammers, Angelique de Bruijne.

Film zobrazuje život tří kamarádů na ostrově v oblasti Zeelandu u jihozápadního pobřeží Holandska. Její obyvatelé se mnohým odlišují – například i vlastním jazykem, který je natolik nesrozumitelný, že film je v zemi svého původu promítán s holandskými titulky.
Leen – divoký, drsný, neklidný, ale citlivý mladík, pracuje v doku u svého otčíma. Je nespokojený se svým jednotvárným zaměstnáním a sní o lepší existenci. Není ale schopen odloučit se od svých kamarádů, ani od ostrova, který má rád. Jeho přátelé Daan a Jacob jsou lépe připraveni čelit každodenní realitě. Daan je osobnost, vyrovnaný, spokojený se svou prací na rybářské lodi. Volný čas tráví v místním klubu motorkářské party. Hraje na bubny v hard-rockové kapele a experimentuje s halucinogenními sušenými mušlemi. Jacob je nejmladší, ale i nejodpovědnější z celé trojice. Motorkáři ho přijímají dost zdráhavě a v podstatě jen proto, že je výborný kytarista a autor skladeb pro jejich kapelu. Jeho snem a jedinou ambicí je hudba. Věří, že mu otevře cestu do nového života. Potřebuje ale peníze, aby mohl s kapelou nahrát a vydat CD.

Lužinova obrana - 30. 7. v Klubu kultury, 10.45 hodin
Lužinova obrana (The Luzhin Defence), GB-Fr-It 2000, 108'
Námět: Vladimir Nabokov / Scénář: Peter Berry / Režie: MARLEEN GORRISOVÁ / Kamera: Bernard Lutic / Hudba: Alexandre Desplat / Hrají: John Turturro, Emily Watsonová, Geraldine Jamesová, Stuart Wilson, Christopher Thompson, Peter Blythe.

Film  zasazený do 20. let, vypráví o nemluvném šachovém velmistru, jenž přijíždí do letoviska u švýcarského jezera, aby tam sehrál svůj životní zápas. Ale nečekaně tam potká svou dávnou lásku. Postupně se odkrývá hrdinova minulost, dětství poznamenané rozpadajícím se vztahem rodičů - veškerý svět kolem něho se tak začal koncentrovat do šachové hry, ve skutečné realitě se pohybovat neumí, nerozumí a děsí se jí. Neodvratitelný střet obou světů nutně vede k osudovým důsledkům, vyprávění zachycuje, kam až vede láska i posedlost šachovými kombinacemi.

Žádné vlaky, žádné plány - 30. 7. v Klubu kultury, 14.30 hodin
Žádné vlaky, žádné plány (No Trains No Planes), Niz 1999, 90´
Scénář: Hans Heesen, Jos Stelling / Režie: JOS STELLING / Kamera: Goert Giltaij / Hudba: Nicola Piovani / Hrají: Dirk van Dijck, Kees Prins, Peer Mascini, Henri Garcin.

Jednoduše vyprávěný, ale působivý snímek se odehrává v jedné úplně obyčejné kavárně a zaměřuje se na osudy lidí s ní nějakým způsobem spojených, hostů i personálu. Některé postavy jsou do popředí vysunuty výrazněji, ale i ony nakonec tvoří jen součást zamýšlené mozaiky. Prolínající se minipříběhy spojují drobné radosti i radosti, právě tady se odrážejí mnohé bolesti současnosti - cynismus, sobectví, nedostatek svědomí i soucitu. Ale režisér se nevyžívá v pesimismu a beznaději, hledá jiskřičku naděje už ve zdánlivě všedním zájmu o dění kolem sebe, v tom, že člověk nezůstává lhostejný k tomu, co jej obklopuje.

Iluzionista - 30. 7. v Klubu kultury, 21.45 hodin
Iluzionista (De Illusionist), Niz 1983, 82'
Námět: Freek de Jonge / Scénář: Freek de Jonge, Jos Stelling / Režie: JOS STELLING / Kamera: Theo van de Sande / Hudba: Willem Breuker / Hrají: Freek de Jonge, Jim van der Woude, Gerard Thoolen, Catrien Wolthuizenová, Carel Lapere, Craig Eubanks.

Snímek těží z nezvyklého prostředí mentálně zaostalé rodiny, která obsluhuje větrný mlýn na břehu jednoho z nesčetných vodních kanálů. Oba titulní hrdinové, bratři, jsou sice retardovaní, ale mají své tužby a sny jako ostatní lidé. Jeden z bratrů přezdívaný Iluzionista, jemuž zbylo více smyslu pro realitu, si představuje, jak se stane kouzelníkem. Celé vyprávění se odehrává prakticky beze slov, jako alegorie na rozostřeném pomezí mezi snem a skutečností, provázeno množstvím různě tragikomických, bizarních situací. Autoři si kladou otázku, do jaké míry se prolíná bláznovství a tak zvaná normalita, kde mají svou styčnou plochu, neboť každý člověk v sobě nosí obě polohy. Záleží jen na tom, jak jsou "nastavené", jak jsou používány.

Vše o Letní filmové škole.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz