Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Program Prahy 2000 přinesl smír s magistrátem

aktualizováno 
P r a h a - Na stole je konečně dlouho očekávaný dramaturgický plán projektu Praha Evropské město kultury roku 2000. Vyjmenovává přes dvě stě šedesát akcí, jež se budou tvořit programovou náplň pražských oslav konce milénia. Podstatné je, že s předloženým plánem souhlasí pražský magistrát.
Radnice je jednak zřizovatelem obecně prospěšné společnosti, která pod vedením Michala Prokopa zabezpečuje přípravy Prahy 2000, ale hlavně je většinovým plátcem oslav. Letos na akci uvolní dvě stě padesát milionů korun - zhruba čtyřnásobek částky, již do Prahy 2000 vloží ministerstvo kultury.
Ještě před několika týdny panovalo mezi magistrátem a Prokopovým týmem dusno, které v jednu chvíli hrozilo rozvratem projektu. Magistrát poukazoval na to, že Prokopův tým pracuje pomalu - Prokopovi se zase nelíbila snaha radnice přímo ovlivňovat programovou náplň.
"Ale není to tak, že bychom právě pod tlakem magistrátu zrychlili a nahonem dramaturgický plán dokončili - na tom se pracovalo dlouhé měsíce," upozorňuje Prokop. Nicméně je fakt, že vztahy jeho týmu s magistrátem se po předložení programové koncepce zklidnily. Kompromisy přitom udělaly obě strany. V dramaturgickém plánu tak lze například nalézt country festival či Divadlo Spejbla a Hurvínka - akce, jež si v programu už dříve přál, navzdory organizačnímu týmu, radní Igor Němec.
Program Prahy 2000 se skládá z projektů, které dorazily na základě veřejné výzvy v médiích, a dále z těch, jež vyslal do soutěže pražský magistrát, respektive ministerstvo kultury. Dramaturgická rada Prahy 2000, jíž předsedá Ladislav Kantor, se při výběru snažila držet centrálního tématu Kulturní dědictví Prahy, jež městu přiřkla Rada ministrů Evropské unie. Pod tímto zastřešením se pak program rozbíhá do tří rovin.
Projekty v kapitole Příběh města mapují kulturní minulost metropole. Tady lze mimo jiné nalézt patrně poslední velký projekt nedávno zesnulého Radúze Činčery, dále několik filmových snímků - měl by vzniknout film podle knihy Angela Ripellina Praha magická či cyklus nazvaný Praha mizerná - nebo velkoryse koncipovanou výstavu Praga Mystica v katakombách Starého Města.
Druhá rovina má název Město otevřených bran a akcentuje Prahu jako místo střetávání mnoha kultur. Mezi projekty bude výstava moderních informačních technologií, kterou připravuje Národní technické muzeum v Praze ve spolupráci s Helsinkami, další metropolí roku 2000. Do hlavního města má zavítat i vyhlášený festival etnické hudby Womad.
Třetí programový balík Město pro život pak shrnuje ty návrhy, jež by měly trvale obohatit kulturní a společenský život města.
Počítá se například s výstavbou nového turistického informačního systému: jak fyzického v ulicích, tak virtuálního na internetu.
Nad mnohými projekty této programové kapitoly však visí otazník. Zatím totiž není jasné, zda bude mít například ministerstvo kultury dost peněz na otevření nových výstavních prostor ve Veletržním paláci či na rozšíření expozice Uměleckoprůmyslového muzea. Názory jsou spíš skeptické
Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz