Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Program Prahy 2000 přinesl smír s magistrátem

aktualizováno 
P r a h a - Na stole je konečně dlouho očekávaný dramaturgický plán projektu Praha Evropské město kultury roku 2000. Vyjmenovává přes dvě stě šedesát akcí, jež se budou tvořit programovou náplň pražských oslav konce milénia. Podstatné je, že s předloženým plánem souhlasí pražský magistrát.
Radnice je jednak zřizovatelem obecně prospěšné společnosti, která pod vedením Michala Prokopa zabezpečuje přípravy Prahy 2000, ale hlavně je většinovým plátcem oslav. Letos na akci uvolní dvě stě padesát milionů korun - zhruba čtyřnásobek částky, již do Prahy 2000 vloží ministerstvo kultury.
Ještě před několika týdny panovalo mezi magistrátem a Prokopovým týmem dusno, které v jednu chvíli hrozilo rozvratem projektu. Magistrát poukazoval na to, že Prokopův tým pracuje pomalu - Prokopovi se zase nelíbila snaha radnice přímo ovlivňovat programovou náplň.
"Ale není to tak, že bychom právě pod tlakem magistrátu zrychlili a nahonem dramaturgický plán dokončili - na tom se pracovalo dlouhé měsíce," upozorňuje Prokop. Nicméně je fakt, že vztahy jeho týmu s magistrátem se po předložení programové koncepce zklidnily. Kompromisy přitom udělaly obě strany. V dramaturgickém plánu tak lze například nalézt country festival či Divadlo Spejbla a Hurvínka - akce, jež si v programu už dříve přál, navzdory organizačnímu týmu, radní Igor Němec.
Program Prahy 2000 se skládá z projektů, které dorazily na základě veřejné výzvy v médiích, a dále z těch, jež vyslal do soutěže pražský magistrát, respektive ministerstvo kultury. Dramaturgická rada Prahy 2000, jíž předsedá Ladislav Kantor, se při výběru snažila držet centrálního tématu Kulturní dědictví Prahy, jež městu přiřkla Rada ministrů Evropské unie. Pod tímto zastřešením se pak program rozbíhá do tří rovin.
Projekty v kapitole Příběh města mapují kulturní minulost metropole. Tady lze mimo jiné nalézt patrně poslední velký projekt nedávno zesnulého Radúze Činčery, dále několik filmových snímků - měl by vzniknout film podle knihy Angela Ripellina Praha magická či cyklus nazvaný Praha mizerná - nebo velkoryse koncipovanou výstavu Praga Mystica v katakombách Starého Města.
Druhá rovina má název Město otevřených bran a akcentuje Prahu jako místo střetávání mnoha kultur. Mezi projekty bude výstava moderních informačních technologií, kterou připravuje Národní technické muzeum v Praze ve spolupráci s Helsinkami, další metropolí roku 2000. Do hlavního města má zavítat i vyhlášený festival etnické hudby Womad.
Třetí programový balík Město pro život pak shrnuje ty návrhy, jež by měly trvale obohatit kulturní a společenský život města.
Počítá se například s výstavbou nového turistického informačního systému: jak fyzického v ulicích, tak virtuálního na internetu.
Nad mnohými projekty této programové kapitoly však visí otazník. Zatím totiž není jasné, zda bude mít například ministerstvo kultury dost peněz na otevření nových výstavních prostor ve Veletržním paláci či na rozšíření expozice Uměleckoprůmyslového muzea. Názory jsou spíš skeptické
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz