Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Program na 27. září

  16:07aktualizováno  16:07
Čtvrtek 27. září 2001, 19:30, Smetanova síň Obecního domu

Max Bruch: Odysseus (Scény z Odysey, op. 41, Oratorium o dvou dílech)

Max Bruch: Odysseus. Scény z Odysey, op. 41, Oratorium o dvou dílech
I. díl
Úvod
 1. Odysseus na ostrově Kalypso (Odysseus auf der Insel der Kalypso) /
Odysseus on Calypso´s Island
    2. Odysseus v podsvětí (Odysseus in der Unterwelt) / Odysseus in Hades
 3. Odysseus a Sirény (Odysseus und die Sirenen) / Odysseus and the Sirens
 4. Mořská bouře (Der Seesturm) / The Tempest at the Sea

Přestávka

II. díl 
 5. Penelopin smutek (Penelopes Trauer) / Penelope´s Mourning
 6. Nausikaa.      
 7. Hostina u Fajáků (Das Gastmahl bei den Phaaken) / The Banquet with the Phaiakes
 8. Penelope tká oděv (Penelope ein Gewand wirkend) / Penelopes weaving a Garment
 9. Návrat (Die Heimkehr) / The Return
 10. Slavnost na Ithace (Fest auf Ithaka) / Feast in Ithaca
 11. Závěrečný sbor (Schusschor) / Final Chorus 

Orchester der Beethovenhalle Bonn
Pražský filharmonický sbor
Wolfgang Schöne...Odysseus
Cornelia Kallisch...Penelope
Anja Vincken...Nausikaa
Franziska Hirzel...Leukothea, Pallas Athene
Martina Borst...Antikleia, Arete
Thomas W. Kuckler...Hermes
Andreas Kohn...Alkinoos, Steuermann, Teirestas
Jaroslav Brych (sbormistr)
Marc Soustrot (dirigent)

Poslední léta dlouhého života Maxe Brucha (1838 - 1920) byla naplněna hořkostí. Na umělce působily depresivně nejen válečné události, ale zvláště skličující byl stále menší zájem o jeho tvorbu, který bolestně pociťoval. Bránil se tomu, aby byl považován pouze za autora jednoho slavného houslového koncertu, který ani sám necenil jako nejlepší ze svých skladeb. Mnohem výše stavěl své skladby vokální, kantáty, hymny a oratoria, ale také tři opery a mnoho písní. Jeho hudba, svého času velice oblíbená, se postupně vytrácela k koncertního života. Jeho hudba měla nesporně v esteticky rozpolceném životě té doby své místo a mnohé z ní si zachovalo dodnes svůj půvab a přitažlivost. V ušlechtilé melodická linii, byl pokračovatelem Mendelssohnovým, měl ovšem také neomylný smysl pro architekturu velkých hudebních celků.

 Max Bruch pocházel z velmi vzdělané rodiny s dlouhou hudební tradicí a již jako dvanáctiletý se mohl pochlubit úctyhodným seznamem skladeb. Někdy v roce 1870 jej upoutala četba Homérových eposů tak silně, že odvrhl všechny své tvůrčí plány a pustil se do kompozice oratoria. V nejproduktivnější době své činnosti, v letech 1870 - 1900, vytvořil pět velkých celovečerních opusů a postavil se v nich námětem i zvoleným žánrem do opozice proti Wagnerovu Prstenu. V prvním z pěti oratorií, Odysseovi op. 41, komponovaném v letech 1871/72,  je nastolena otázka manželské věrnosti, ve druhém homérském oratoriu, Achileovi, psychologický svár mezi ctí, přátelstvím a osudem.

 Rozsáhlé oratorium Odysseus se vyznačuje suverénním ovládáním zvukových a formálních možností hudby. Je rozvážlivě rozloženo do oddílů, které dohromady tvoří vyvážený celek, jednotlivé jednající postavy jsou výstižně hudebně charakterizovány a imponující je i skladatelova schopnost vyvolat hluboký emocionální účin na zvlášť vypjatých místech. Provedení premiéry se ujal tehdy sám Johannes Brahms. Po druhé světové válce se mělo za to, že notový materiál byl zničen při bombardování Bonnu, avšak předvídavý archivář mnohý materiál uschoval ve svém domě, a tak dnes dojde k novodobé premiéře Bruchova díla v rámci Beethovenfestu v Bonnu, Pražského podzimu a Bratislavských hudebních slavností v dlouhodobé součinnosti bonnského orchestru s Pražským podzimem.

Orchestr Beethovenhalle z Bonnu

Kořeny jeho činnost sahají do roku 1897, kdy byla založena Filharmonie v Koblenz. Členové  tohoto tělesa později stáli u zrodu Orchestru města Bonnu v roce 1907. Od roku 1957 nese tento orchestr jméno po nově otevřeném koncertním sále Beethovenhalle. Od počátku fungování tělesa se u dirigentského pultu vystřídalo mnoho velkých osobností. Richard Strauss dirigoval orchestr poprvé v roce 1907 při provedení svých vlastních děl. Na Rýnském hudebním festivale v roce 1914 se taktovky ujali Max Reger, Fritz Busch a Max Bruch. Mezi dalšími jmenujme Paula Hindemitha, Hanse Pfitznera, Ericha Kleibera, Karla Böhma, Rudolfa Kempeho, Sergia Celibidacheho. V posledních 50 letech to byli Volker Wangenheim, Jan Krenz, Gustav Kuhn a Dennis Russel Davies. Marc Soustrot na ně navázal v roce 1995, kdy se stal uměleckým šéfem orchestru. V této funkci setrvává dodnes. Orchestr vystoupil na festivalech v Salzburgu, Vídni, Frankfurtu, Berlíně, Lipsku, absolvoval turné po Severní Americe, Francii, Jugoslávii, Rumunsku, Polsku, a představil se ve Španělsku, Anglii, Německu, Lucembursku a Holandsku.

Orchestr Beethovenhalle z Bonnu v současnosti patří k nejlepším orchestrům v Německu. Velkou měrou se podílí na festivalu Beethovenfest, který se pravidelně koná od roku 1927, pořádá koncerty v rámci sezóny a vystupuje v bonnské opeře.

Wolfgang Schone

Cítí se jako doma jak na operním jevišti tak na koncertním pódiu. Tento v Německu narozený bass-barytonista účinkoval s mnoha předními orchestry, Vídeňskými a Berlínskými filharmoniky, Chicagskými symfoniky, Newyorskou filharmonií, Clevelandským a Filadelfským symfonickým orchestrem, Izraelskou filharmonií, Londýnskou filharmonií a Orchestrem Concertgebouw z Amsterdamu. Wolfgang Schöne zpíval pod taktovkami Soltiho, Karajana, Mutiho, Mehty, Kubelíka, Sawallische, Sinopoliho, Chaillyho, Rattla, Tata, A. Davise a dalších. Je pravidelným hostem operních domů ve Vídni, Hamburgu, Amsterdamu, Barceloně, Ženevě, Paříži a Berlíně.

Mezi jeho nedávné role patří Mandryka v Arabelle s Kiri Te Kanawou v Berlíně. V titulní roli Bludného Holanďana vystoupil v Amsterdamu, Kolíně nad Rýnem, Stuttgartu, Barceloně a Hamburgu. Roli Amfortase v Parsifalovi zpíval v Amsterdamu, Stuttgartu, Paříži, Mnichově a Tokiu, v Londýně za řízení S. Rattla.
V lednu 2000 debutoval jako Jaroslav Prus v Janáčkově Věci Makropulos v Hamburské Staatsoper, kde je pravidelným hostem.

Rozhovor s Wolfgangem Schönem

Pracoval jste s mnohými světovými orchestry včetně Vídeňských a berlínských filharmoniků, symfonickými orchestry z Chicaga, Clevelandu a Philadelphie, s neworskou, Izraelskou a Londýnskou filharmonií nebo Concertgebouw z Amesterdamu. Jaký je život létajícího pěvce. Letadlo, hotel, zkouška, koncert, letadlo...?
Jelikož jsem stálým členem souboru stuttgartské Státní opery, pohybuje se počet hostování v únosných mezích. Přesto cestuji zhruba 6 měsíců v roce. Zkušenosti se špičkovými orchestry jsou pro mne velmi důležité. Člověk se naučí velmi přesně rozlišovat podstatné a seriózní záměry od špatných a povrchních uměleckých podniků.

Zpíval jste pod vedením Soltiho, Karajana, Mutiho, Mehty, Kubelíka, Sawallische, Sinopoliho, Chaillyho, Rattla, Tata, A. Daviese a dalších. Dokážete si stále uchovat svůj hudební styl a nepodlehnout těmto dirigentským autoritám?
Ne vždy je možné prosadit své vlastní promyšlené představy. Doba dirigentů „tyranů“ je však pryč. Dnes člověka přesvědčíte spíše svým umem a přátelským vztahem. Při spolupráci s mladými dirigenty hrají nepochybně roli i můj věk a zkušenosti.

V lednu 2000 jste debutoval v roli Jaroslava Pruse v Janáčkově opeře Věc Makropulos na půdě hamburské Státní opery. Jaká byla vaše první zkušenost s Janáčkovou hudbou?
S Janáčkovou hudbou jsem se setkal velmi záhy při nahrávání Glagolské mše společně s V. Neumannem a E. Jochumem. Jeho hudba je tak osobitá a svébytná, že se jí nejprve musíte naučit milovat. Poté však ve vás zůstane jen okouzlení a obdiv nad barvami zvuků, které Janáček objevil a svou vlastní hudební řečí vytvořil. Na své účinkování ve Věci Makropulos vzpomínám velmi rád.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz