Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Producentka velkofilmu Bathory čelí exekuci

  10:21aktualizováno  10:21
Deana Jakubisková, producentka očekávaného filmu Bathory za 300 milionů korun, čelí exekuci. Na její firmu Jakubisko film pak bylo vypsáno konkurzní řízení. Snímek o Čachtické paní režíroval její manžel Juraj.

Z filmu Bathory - Darvulie (Deana Jakubisková) | foto: Larry Horricks © Jakubisko Film

Na potíže producentky a její společnosti jako první upozornil deník Šíp, který podotkl, že bude-li film režiséra Juraje Jakubiska promítán v kinech, hrozí, že veškerý zisk půjde správci konkurzní podstaty. Premiéra filmu je naplánována na léto.

Konkurzní řízení, kde se o osudu firmy Jakubisko film, s. r. o., rozhodne, se bude podle Šípu konat příští týden u Městského soudu v Praze. Manželé Jakubiskovi však zřejmě o všechna práva na film přijdou, uvádí list.

Deanu Jakubiskovou ale podle něj netrápí jen konkurzní řízení - na její majetek je podle obchodního rejstříku podána exekuce, kterou řeší exekutoři Igor Ivanko a Ivo Luhan.

"Peníze, které mi dluží manželé Jakubiskovi, mám díky těmto exekutorům už zpátky," řekl Šípu jeden z investorů filmu. Vyjádření Jakubiskové se nepodařilo získat.

Evropský koprodukční velkofilm o Alžbětě Báthoryové zvané Čachtická paní, odehrávající se před čtyřmi stoletími v Uhrách, je produkčně nejdražším filmovým projektem ve střední Evropě.

Na jeho rozpočtu se podílí Česko, Slovensko, Maďarsko a Británie. Film by měl mít dvě podoby - více než dvouhodinovou pro kina a ještě delší, dvoudílnou, pro televizní vysílání.

Premiéra velkofilmu byla posunuta už třikrát. Nejprve z konce loňského října na druhou polovinu ledna, pak na únor a pak zmizela z plánu premiér Unie filmových distributorů na první polovinu roku 2008 úplně. Uskutečnit se má až 10. července, přičemž do kin přijde 31 kopií.

Titulní roli ztvárnila britská herečka Anna Frielová. Režisér Juraj Jakubisko točil své patnácté celovečerní dílo v angličtině, ale film se má objevit i v české, slovenské a maďarské verzi. Hrály v něm tisíce komparzistů a 120 hovořících postav, tvůrci potřebovali na 5 000 historických kostýmů.

Legendy hovoří o Alžbětě Báthoryové jako o "krvavé hraběnce", největší vražedkyni všech dob, která se koupala v krvi panen, aby si zachovala věčnou mladost, a která sadisticky týrala okolí.

Režisér a autor scénáře zároveň však nabízí i další pohledy, kdy ji líčí jako vzdělanou ženu, zranitelnou osamělou vdovu a léčitelku, oběť intrik mužů, kteří toužili po jejím majetku. Podle něj šlo o kontroverzní ženu, která vzala spravedlnost do vlastních rukou.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz