Sir Paul McCartney

Sir Paul McCartney | foto: Profimedia.cz

Prodlužte autorská práva, bouří se McCartney

  • 5
Ex-Beatle Paul McCartney a další britští umělci se bouří kvůli prodloužení části autorských práv.

Nářky se týkají práv výkonných umělců a výrobců zvukových záznamů. Ve Velké Británii, stejně jako ve zbytku Evropské unie, platí pro všechny ochranná lhůta padesát let.

Paul McCartney se spojil s Robbiem Williamsem a vyzvali všechny britské hudebníky, aby se spolu s nimi zasadili o prodloužení platnosti autorských práv na hudební nahrávky.

Akce se zúčastnilo na čtyři tisíce autorů, jejichž jména otiskl v celostránkovém inzerátu "Fair play for musicians" deník Financial Times. Britská vláda ale jejich požadavek odmítla.

V inzerátu se píše: "Budeme na britskou vládu tlačit tak dlouho, dokud náš požadavek prodloužení autorských práv nepodpoří."

Beze změny zákona by se totiž mohlo stát, že práva na rané písně Beatles budou volně k dispozici už v roce 2012, což by znamenalo pro Paula McCartneyho absolutní ztrátu kontroly nad materiálem, který v roce 1962 napsal s Johnem Lennonem.

Na poplach bije i Cliff Richard. Jeho prvnímu velikému hitu Move It! z roku 1958 zbývají do vypršení zákonné ochrany pouhé dva roky.

"Zákazník ale musí být chráněn stejně jako autor. Například neexistuje evidence toho, kdy se která kapela odstěhovala do zahraničí, aby autorská práva prodloužila," oponuje muzikantům editor Financial Times Andrew Govers.

Britský gramofonový průmysl za svými chráněnci stojí. Jeho zástupci hodlají lobbovat za prodloužení ochranné lhůty na 95 let, stejně jako tomu je ve Spojených státech. O pomoc se chtějí obrátit i na Evropskou komisi.

Coby skladatel může mít Paul McCartney klid. V tomto ohledu má nárok na autorské tantiémy po celý svůj život a dědicové si je mohou užívat ještě sedmdesát let po jeho smrti.

,