Libuše Šafránková a Pavel Trávníček ve filmu Tři oříšky pro Popelku (1973) | foto: © Filmové studio Barrandov / DEFA

Česká televize má Popelku na dvoje Vánoce díky výhře v losování

  • 66
Jeden a čtvrt milionu korun. Tolik stály Tři oříšky pro Popelku koncem 90. let, když starší české filmy spravované státním fondem kinematografie prodával Bonton. Nyní s nimi obchoduje Národní filmový archiv, ale cenu za prodej tají. Podle informací iDNES.cz je zhruba poloviční.

„Cenu vám bohužel nemůžeme sdělit, jsme vázáni mlčenlivostí na základě uzavřené smlouvy mezi Českou televizí a Národním filmovým archivem,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení archivu Tomáš Žůrek. Podle kuloárů ceny filmů od 90. let spadly na polovinu, což u stále nejdražšího z nich, tedy Popelky, znamená asi šest set tisíc korun.

Nicméně Žůrek alespoň prozradil, jak prodej vypadal. „Ceny jsou pevně stanoveny. Losuje se pořadí, ve kterém si televize budou vybírat filmy. Česká televize si loni, když se filmy vybíraly, vylosovala číslo jedna a následně si vybrala Tři oříšky pro Popelku,“ vysvětlil. ČT pak přiznala, že los jí přál i letos, čili si vybrala nejslavnější zimní pohádku i pro svátky 2016.

ČT má tedy pohádku Tři oříšky pro Popelku k dispozici pro dvoje Vánoce, smí ji však odvysílat jen jednou v roce. Platí takové časové omezení i pro jiné slavné pamětnické snímky, které Národní filmový archiv prodává? „Filmy jsou standardně nabízeny na jedno pololetí s jedním uvedením nebo na celý rok s možností vysílat film dvakrát, v každém pololetí jednou,“ vysvětili současná pravidla Tomáš Žůrek.

Jedinou výjimkou, která se smí vysílat pouze jednou v roce, tvoří právě Tři oříšky pro Popelku. Podle Žůrka proto, aby se film zbytečně „neohrával“. V původním ceníku Bontonu se za stejnou cenu jako Popelka prodávaly už jen dva jiné hity, Marečku, podejte mi pero! a S tebou mě baví svět. Také pro ně podle zdrojů iDNES.cz platí, že stále patří k nejžádanějším, ovšem už za nižší sumu, přibližně kolem půl milionu.