Johnny Cash

Johnny Cash | foto: SONY BMG

Prodávají alba, jako kdyby žili

  • 8
Jsou hlasy, na které lidé nezapomínají. Projevuje se to i v prodeji desek. Alba Karla Zicha, Karla Kryla, Michala Tučného či Zuzany Navarové patří k nejžádanějším českým titulům.

Zatímco Američané mají Elvise Presleyho, Raye Charlese nebo Johnnyho Cashe, v Česku patří k nejžádanějším alba Karla Zicha, Michala Tučného či Karla Kryla.

Kdyby žili, sbírali by zlaté a platinové desky. Nahrávky Karla Zicha, který zemřel v červenci 2004, přineslo nedávné bilanční album To nejlepší. Desku si dodnes koupilo více než 20 200 lidí.

Zich by za ni získal platinové ocenění, které se v Česku uděluje za alba prodaná v nákladu větším než 20 000 kopií. "Takových čísel dosahují jen nejpopulárnější umělci v Česku," říkají lidé z gramofonových firem.

V současnosti nejžádanější český zpěvák Petr Kolář má dvě platiny za své Album, nejprodávanější kapelou roku jsou patrně Chinaski s více než 50 tisíci kopií titulu Music Bar. Za totality, kdy lidé neměli příliš na výběr, to však byly jiné počty. Vždyť Karel Zich prodal 250 tisíc vinylových kopií své desky Paráda (1983).

Také alba Michala Tučného, který opustil tento svět v březnu 1995, šla na dračku. Zpěvákovu legendu podporuje festival Stodola v Hoštici u Volyně, který každoročně navštěvují tisíce fanoušků Tučného písní.

Za jedenáct let vyšla znovu některá zpěvákova alba. Titul Poslední kovboj postupně "nasbíral" 45 tisíc kopií. Zatím posledním projektem je DVD Báječný chlap. Tento titul je platinový zásluhou více než tří tisíc prodaných kusů.

Mezi největší legendy patří Karel Kryl, který zemřel v roce 1994 a k němuž se odvolávají Daniel Landa i Jaromír Nohavica. Krylova tvorba je solidně zmapována, také na výběrových albech Děkuji a Jedůfky, které po Krylově smrti připravil publicista Jiří Černý.

Když vyšla v roce 2003 Krylova nejslavnější deska Bratříčku, zavírej vrátka, prodalo se jí za dva roky více než 22 tisíc kopií. Zatím poslední, loňská Krylova kompilace dostala název Šuplíky, koupilo si ji 10 000 lidí a v české hitparádě se nyní drží na 18. místě. Je to momentálně nejvyšší umístění české legendy, která již není mezi svými fanoušky, na domácím žebříčku.

Zde je přítomný i Petr Novák, romantický rockový zpěvák, který by se loni v září dožil šedesáti let. Při té příležitosti vyšlo dvojalbum Klaunova zpověď, které dosáhlo až na čtvrtou příčku české hitparády (nyní je na čtyřiadvacáté) a jehož se prodalo 14 tisíc kusů.

Čas prověřil i písně Zuzany Navarové, která zemřela v prosinci 2004. Loni se na trhu objevilo netypické kompilační album Smutkům na kabát, které přináší písně z první sólové desky Caribe, koncertní nahrávky s kapelou Nerez i příspěvky Zuzany Navarové pro album Karla Plíhala Nebe počká. Přestože titul není zcela reprezentativní, koupilo si jej více než 13 tisíc posluchačů.

Herec divadla Semafor, zpěvák a textař Jiří Grossmann podlehl zhoubné nemoci v roce 1971. Z jeho tvorby byly sestaveny dvě kompilace. Tu nejtrefnější, nazvanou podle jedné z písní Své banjo odhazuji v dál, poslouchá asi 14 300 lidí.

K dalším nezapomenutelným hlasům patří Jiří Schelinger. Jeho život se uzavřel v roce 1981 v Bratislavě. Schelingerův sugestivní chraplavý hlas připomínají různé výběrové kolekce hitů.

Podle písně Holubí dům, již Schelinger proslavil, se jmenuje písňová kompilace, prodaná v 90. letech v nákladu více než 32 tisíc kusů.

Posluchači nezapomněli ani na Juditu Čeřovskou nebo Milana Chladila. Kupují si zvláště kolekci jeho duet s Yvettou Simonovou.