Obraz Emila Filly nazvaný Plující lodě, o jehož navrácení Anna Mikleová také usiluje

Obraz Emila Filly nazvaný Plující lodě, o jehož navrácení Anna Mikleová také usiluje | foto: archiv

Prodala vzácné obrazy, teď je chce vrátit

  • 4
Co jméno, to pojem v českém umění: Filla, Zrzavý, Špála... Desítky vzácných obrazů má v depozitářích Regionální muzeum v Teplicích. Sbírky se nyní domáhá původní majitelka.

Teplické muzeum má ve sbírkách celkem 41 vzácných děl. "Tento soubor je zajímavý pro každou instituci či sběratele," řekl ředitel muzea Dušan Špička.

O jaká díla usiluje
Anna Mikleová

V depozitáři Regionálního muzea Teplice je část sbírky, kterou před rokem 1980 shromáždil doktor Erban z Hrobu na Teplicku. Kolekce obsahuje například díla Emila Filly – Zátiší se sklenicí a dýmkou, Jana Zrzavého – Benátky, Václava Špály – Krajina (na snímku) a další. Hodnota se odhaduje na miliony korun.

Teď se kolekce milionové hodnoty překvapivě domáhá žena, která ty samé obrazy už jednou prodala. Celá historie začala za minulého režimu.

Anna Mikleová prodala obrazy v roce 1980 muži, kterého kvůli tomuto obchodu později soud poslal na čtyři roky za mříže. Mikleová dostala 150 tisíc korun.

Hodnotu sbírky však tehdejší soudci vyčíslili na 530 tisíc. A navíc muž, se kterým se majitelka na prodeji dohodla, ještě před zaplacením prodal část obrazů za 186 tisíc a teprve pak majitelku vyplatil.

Soud to označil za spekulaci a obchod zrušil. Obrazy muži zabavil stát a předal je muzeu.

Mikleová však na unikátní sbírku nezapomněla. Najala právníky a šla k soudu. Loni uspěla. Nejvyšší soud rozhodl, že komunistická justice nemohla nelegálně nabyté obrazy překupníkovi zabavit.

Díla by tak stále patřila Mikleové, která teď o ně žádá Ústecký kraj, zřizovatele muzea. O vydání sbírky budou brzy rozhodovat zastupitelé kraje. "Pokud nerozhodnou jinak, může o vydání rozhodnout jen soud," uvedla Simona Hejnová z krajského úřadu.

,