Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se zapomnělo na všestrannou malířku

  13:15aktualizováno  13:15
Milada Marešová: Zapomenutá malířka českého modernismu se jmenuje výstava v brněnské Moravské galerii, otevřená do 25. května.

MIlada Marešová - obraz Plovárna (1927) | foto: Moravská galerie Brno

Představuje tvorbu meziválečné umělkyně, která přispěla k posílení ženské emancipace v první půlce 20. století a dějiny umění na ni zapomněly.

Proč? To vysvětluje autorka výstavy Martina Pachmanová, specialistka na genderovou problematiku ve výtvarném umění.

"Marešová byla za první republiky velice úspěšná - ilustrovala spoustu knih a časopisů, malovala obrazy a poměrně dobře je prodávala, přední česká periodika věnovala její tvorbě dost velkou pozornost. Přesto pak její meziválečná práce zapadla, což ani dvě menší poválečné retrospektivní výstavy (1972, 1985) nedokázaly napravit," vysvětluje kurátorka.

Tvorba Milady Marešové (1901-1976) z 20. a 30. let je z dnešního pohledu zajímavá nejen tím, že vypovídá o sociální nerovnosti žen v meziválečném období.

Je výjimečná také proto, že malířka nepodlehla dobové tendenci avantgardních umělců z Paříže, jimž vévodil Picasso, a nejspíš jako jediná z českých umělkyň se nechala inspirovat německou „novou věcností“ Maxe Beckmanna či Otto Dixe.

"Novou věcnost meziválečná avantgarda odmítala a jejími ohlasy v českém moderním malířství se dosud nikdo obšírněji nezabýval," míní Pachmanová.

"Navíc dějiny umění psali většinou muži o mužích a tomu, co do umění přinesly ženy, se moc pozornosti nevěnovalo," vysvětluje malířčinu opomíjenost.

"Dějiny českého moderního umění byly a dodnes jsou většinou hodnoceny optikou avantgardního experimentu. To je, domnívám se, hlavní důvod toho, že Marešová a s ní mnozí další, kteří vycházeli z tradičnějších výrazových a estetických prostředků, zapadli. Marešová sdílela mnohé s novou věcností a právě tu spolu s jinými,novými realismy‘ ve 20. a 30. letech vůdci české avantgardy odmítali."

A kurátorka zmiňuje další důvod: "U odmítání v Německu vzniklé nové věcnosti velkou roli jistě hrálo i to, že čeští modernisté se orientovali spíše na Paříž a pak i na Moskvu. Výjimkou byl samozřejmě německý Bauhaus, jenže to byla škola, kde působili avantgardní umělci z celé Evropy."

Marešová žila dost emancipovaně, malířství ji pohlcovalo, nikdy se nevdala a zůstala bezdětná. Jako jedna z prvních žen mohla po roce 1918 studovat výtvarné umění na akademické úrovni.

Začala na Uměleckoprůmyslové škole, poté přešla k Vojtěchu Hynaisovi na pražskou Akademii výtvarných umění, na stáži se učila u Františka Kupky v Paříži. Meziválečná Paříž a její společenská "smetánka" ji v roce 1927 inspirovala k obrazu Dobročinný bazar.

"V Dobročinném bazaru Marešová zachytila nejen tehdejší módní trendy v oblékání a kadeřnických kreacích, ale hlavně psychologii snobského davu včetně dobře zajištěných dam s jejich mondénním a afektovaným chováním," říká Pachmanová. "Jde o sociální satiru, která odhaluje malost a povrchnost společensk,elity‘."

A do jaké míry tvorba Marešové ovlivnila postavení žen mezi válkami? "Za první republiky ženy už nějakou dobu nebyly vnímány jen ve svých tradičních rolích, tedy alespoň v,osvícených‘ částech společnosti. Marešová však spolu s několika dalšími umělkyněmi ukázala, že takzvaná ženská otázka může být více než politickou agitkou - že může být kontemplací nebo třeba satirou," vysvětluje Pachmanová. "Marešová uznávala rovnoprávnost, věnovala se ženské otázce, nebyla však feministka."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz