Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matt Damon nehraje ve filmu Bourneův odkaz, protože byl věrný flinkovi

  14:50aktualizováno  14:50
Kdyby se tvůrci série o super agentovi trpícím amnézií nechovali jako děti na pískovišti, mohli by fanoušci v roli Jasona Bournea znovu vidět Matta Damona. Když se ale tři perou, Jeremy Renner se směje.

Byznys je byznys a show must go on. Na hořících troskách mezilidských vztahů vzniká volné pokračování úspěšné špionské série podle románů amerického spisovatele Roberta Ludluma s názvem Bourneův odkaz. Bez Damona i režiséra předchozích dvou snímků Paula Greengrasse; a vlastně i bez Ludluma.

Pro lepší orientaci

Existují celkem tři filmy o agentovi Jasonovi Bourneovi a jeden, který na tuto postavu odkazuje. První díl má na svědomí Doug Liman. Druhý a třetí díl režíroval Paul Greengrass. Na všech scénářích se podílel Tony Gilroy.  Agent bez minulosti (2002), Bourneův mýtus (2004), Bourneovo ultimátum (2007), Bourneův odkaz (2012).

Tím, kdo zůstal je scenárista všech tří Bourneů (Agent bez minulosti, Bourneův mýtus a Bourneovo ultimátum) Tony Gilroy, který tentokrát stojí nejen za původním scénářem, ale posadil se i do režisérského křesla. Tato skutečnost je také hlavním důvodem, proč se Damon odmítl natáčení účastnit a příležitost v úloze nového stroje na zabíjení dostal právě Renner.

Nováčky jsou kromě něj také Rachel Weiszová, Edward Norton, Stacy Keach a Oscar Isaac. Starou gardu prezentuje Albert Finney, Joan Allenová, David Strathairn a Scott Glenn.

Kdyby Damon neztratil nervy, podrobnosti o roztržce původního tvůrčího týmu by se vůbec nedostaly na veřejnost. Jak ale píše magazín Hollywood Reporter, neunesla hvězda výnosné trilogie skutečnost, že další díl nebude režírovat Paul Greengrass.

Matt Damon

Matt Damon ve filmu Agent bez minulosti (2002)

Když si během vancouverského natáčení svého nového filmu Elysium jedenačtyřicetiletý herec všiml, že si přímo za jeho přívěsem otevřela kanceláře produkce Bourneova odkazu, poskytl ve slabé chvilce rozhořčený rozhovor časopisu GQ.

Jestli si scenárista a novopečený režisér Bournova odkazu interview přečetl, dozvěděl se, že k předchozímu filmu, Bourneovu ultimátu, dodal odfláknutý scénář a vzápětí zanechal natáčení napospas chaosu. Damon později své reakce litoval, spor měl podle něj zůstat pouze mezi ním a Gilroyem.

Reakce Damona byla vyhraněná snad proto, že od příchodu Greengrasse (začal natáčet druhý díl) respektoval jako hlavního hybatele úspěšné série právě jeho. Bohužel mezi Gilroyem, který vždy odevzdává hotový scénář, a režisérem, co rád přepisuje noty v průběhu natáčení, to začalo brzy skřípat.

Z filmu Bourneův odkaz

Z filmu Bourneův odkaz

Vedení společnosti Universal reagovalo na veřejné praní špinavého prádla prohlášením, že Greengrass nedokázal napsat scénář k Bourneovu ultimátu včas, a proto se obrátilo na Gilroye. Dohoda navíc zněla od začátku tak, že napíše (vzhledem k práci na svém debutu s názvem Michael Clayton) pouze první verzi scénáře a pak se bude věnovat svým dalším závazkům.

Výsledek byl podel Universalu skvělý a dal natáčení zelenou. Podle scénáře, na kterém se později podíleli další dva scenáristé, tak vzniklo Bourneovo ultimátum, které vyneslo 443 milionů dolarů.

Fotogalerie

Když se měl začít natáčet čtvrtý díl a Greengrass pro změnu opět nedodal scénář včas, informovala společnost Matta Damona, že by ráda sáhla po jiném filmaři. Odpověd zněla ne. Aniž by Universal dala herecké hvězdě vědět, obrátila se na Tonyho Gilroye, který napsal nový příběh s novým agentem, ale ponechal otevřená vrátka pro návrat Jasona Bournea i jeho představitele.

Damon prohlásil, že pokud se Bourneův odkaz bez jeho přítomnosti nepodaří, může film, který přijde v srpnu do kin, případné páté pokračování ignorovat. Pokud by se film povedl, alespoň to podle Damona dalšímu natáčení (s Greengrasem) pomůže. Společnost Universal diplomaticky uvedla, že ji teď zajímá hlavně úspěch "Odkazu," co přinese budoucnost ale neví nikdo. Není tak vyloučené, že se Damon do kůže Jasona Bournea jednou vrátí.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz