Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je u nás pohádkový král pitomec? ptá se Petr Nárožný

  16:04aktualizováno  16:04
"Nejkrásnější Vánoce jsou dvakrát, když máte malé děti a pak vnoučata," tvrdí herec Petr Nárožný. Jako kluk dostal pod stromeček motorovou koloběžku a to byla pecka. Ale nejkrásnější dárek prý je ten, že se otevřel svět.

Petr Nárožný | foto: David Port, MF DNES

Tvrdí o sobě, že je pruský pedant, ví se o něm, že si potrpí na dochvilnost. A taky že ano, na chlup přesně v daný čas zarachotí dveře šatny Činoherního klubu a Petr Nárožný přichází.

Toho večera je to však poslední závan pedanterie. Dokonce si z toho sám dělá legraci, když se vytasí s historkou, jak kdysi, ještě jako člen Semaforu, šel na představení a v dobré víře, že má spoustu času, kráčel volným krokem. Co víc, naproti divadlu si dal páreček a pivo. Ano, i fanatikovi přesnosti se někdy zpozdí hodinky.

Jak obvykle vypadají vánoční dny u Nárožných?
Jako kluk jsem na Štědrý den chodil s mámou a tetami vždycky na hřbitov, se ženou chodíme i dneska. Přitom mám přátele, kteří by tam nevkročili. Ptám se: "To jsi nikdy nebyl u hrobu za maminkou?" "Ne, nikdy." "Bojíš se, nebo co?" Chtějí vytěsnit z hlavy, že smrt jednou přijde i pro ně a že náš život na tomhle světě je jen krátká dovolená? Nevím. Tohle já nikdy nepochopil.

Televizi zapnete?
Rozhodně ne Popelku. Mám pocit, že všechny pohádky jsem viděl stokrát, už je umím nazpaměť.

Navíc jste v nich sám občas hrál.
A neznám herce, který by v nich hrál nerad. Nezapřu, že bych si zase s chutí nějakou dopřál.

Co na nich herce tak přitahuje? Je to přece role jako role.
Určitě. Ale pohádky se dají hrát s velkou fantazií. Co my víme, jaký je čert? Sice je nějak napsaný, ale co dělá? Jak mluví? Jak koulí očima? Když má režisér ocelovou ruku v sametové rukavici, to znamená, že dovede popustit kšíry hercovy představivosti, je to vždycky paráda. Párkrát jsem se takhle vyřádil a rád na to vzpomínám. Naštěstí jsem se vyhnul severským pohádkám.

Proč naštěstí?
Já si myslím, že je děti nemají moc rády. Že se jich vlastně trochu bojí. Jsou sice krásné, ale na druhé straně depresivní, zvláštním způsobem zlé, tajemné a děti jim nerozumějí. Jak tam začne takové to Kááááji a sněhová královna a bílá smrt, nikdo neví, jak to vlastně celé je. A druhé, pro mě divné pohádky jsou orientální. Korejské, arabské. Víte, to dlouhé, předlouhé: Žil jeden moudrý, přemoudrý chán... a měl syna... a ten šel do města Hervas... a z města Hervas přinesl tajemnou skříňku se sedmero zámky... Hned si řeknu, a jeje, tam nebude žádný humor.

A není.
No, většinou se nezklamu. Je to ušlechtilý a hezký, ale není tam sranda. Jenže děti, jak vím, milují velké strašení a velkou legraci.

Říká se, že to je výsada českých pohádek.
Dokonce jsem od jednoho intelektuála četl rozhořčenou analýzu, že to je doklad našeho slouhovství, lokajství, že jsme vždycky byli poddaní a to udělalo náš vztah ke králům a ke šlechtě. Že si to s nimi vyřizujeme takto. My neumíme zahrát důstojného krále, jako by ho hráli Angličané, Holanďané nebo Francouzi. V Čechách musí být pitomec, navíc k smíchu, protože jsme zamindrákovaní jankové.

Čtěte v MF DNES

Co si myslí o rodinných rituálech? Proč se zajímá o historii? Celý rozhovor s Petrem Nárožným najdete v sobotní MF DNES v příloze Víkend.

.Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz