Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je u nás pohádkový král pitomec? ptá se Petr Nárožný

  16:04aktualizováno  16:04
"Nejkrásnější Vánoce jsou dvakrát, když máte malé děti a pak vnoučata," tvrdí herec Petr Nárožný. Jako kluk dostal pod stromeček motorovou koloběžku a to byla pecka. Ale nejkrásnější dárek prý je ten, že se otevřel svět.

Petr Nárožný | foto: David Port, MF DNES

Tvrdí o sobě, že je pruský pedant, ví se o něm, že si potrpí na dochvilnost. A taky že ano, na chlup přesně v daný čas zarachotí dveře šatny Činoherního klubu a Petr Nárožný přichází.

Toho večera je to však poslední závan pedanterie. Dokonce si z toho sám dělá legraci, když se vytasí s historkou, jak kdysi, ještě jako člen Semaforu, šel na představení a v dobré víře, že má spoustu času, kráčel volným krokem. Co víc, naproti divadlu si dal páreček a pivo. Ano, i fanatikovi přesnosti se někdy zpozdí hodinky.

Jak obvykle vypadají vánoční dny u Nárožných?
Jako kluk jsem na Štědrý den chodil s mámou a tetami vždycky na hřbitov, se ženou chodíme i dneska. Přitom mám přátele, kteří by tam nevkročili. Ptám se: "To jsi nikdy nebyl u hrobu za maminkou?" "Ne, nikdy." "Bojíš se, nebo co?" Chtějí vytěsnit z hlavy, že smrt jednou přijde i pro ně a že náš život na tomhle světě je jen krátká dovolená? Nevím. Tohle já nikdy nepochopil.

Televizi zapnete?
Rozhodně ne Popelku. Mám pocit, že všechny pohádky jsem viděl stokrát, už je umím nazpaměť.

Navíc jste v nich sám občas hrál.
A neznám herce, který by v nich hrál nerad. Nezapřu, že bych si zase s chutí nějakou dopřál.

Co na nich herce tak přitahuje? Je to přece role jako role.
Určitě. Ale pohádky se dají hrát s velkou fantazií. Co my víme, jaký je čert? Sice je nějak napsaný, ale co dělá? Jak mluví? Jak koulí očima? Když má režisér ocelovou ruku v sametové rukavici, to znamená, že dovede popustit kšíry hercovy představivosti, je to vždycky paráda. Párkrát jsem se takhle vyřádil a rád na to vzpomínám. Naštěstí jsem se vyhnul severským pohádkám.

Proč naštěstí?
Já si myslím, že je děti nemají moc rády. Že se jich vlastně trochu bojí. Jsou sice krásné, ale na druhé straně depresivní, zvláštním způsobem zlé, tajemné a děti jim nerozumějí. Jak tam začne takové to Kááááji a sněhová královna a bílá smrt, nikdo neví, jak to vlastně celé je. A druhé, pro mě divné pohádky jsou orientální. Korejské, arabské. Víte, to dlouhé, předlouhé: Žil jeden moudrý, přemoudrý chán... a měl syna... a ten šel do města Hervas... a z města Hervas přinesl tajemnou skříňku se sedmero zámky... Hned si řeknu, a jeje, tam nebude žádný humor.

A není.
No, většinou se nezklamu. Je to ušlechtilý a hezký, ale není tam sranda. Jenže děti, jak vím, milují velké strašení a velkou legraci.

Říká se, že to je výsada českých pohádek.
Dokonce jsem od jednoho intelektuála četl rozhořčenou analýzu, že to je doklad našeho slouhovství, lokajství, že jsme vždycky byli poddaní a to udělalo náš vztah ke králům a ke šlechtě. Že si to s nimi vyřizujeme takto. My neumíme zahrát důstojného krále, jako by ho hráli Angličané, Holanďané nebo Francouzi. V Čechách musí být pitomec, navíc k smíchu, protože jsme zamindrákovaní jankové.

Čtěte v MF DNES

Co si myslí o rodinných rituálech? Proč se zajímá o historii? Celý rozhovor s Petrem Nárožným najdete v sobotní MF DNES v příloze Víkend.

.Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz