Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč diváci milují Sex ve městě?

  15:55aktualizováno  15:55
Říkají slova, nad kterými se červenají málem i režiséři pornofilmů. Boty za čtyři sta dolarů si kupují stejně běžně jako zmrzlinu. Kouří, pijou a mění milence každý týden. Hrdinky, které obdivují miliony televizních diváků. Idoly. Symboly toho, jaké jsou dnešní ženy.

"Na jakou blbost zase koukáš?" "Podívej na ty její žluté lodičky! A kabelku!" Běžná situace. Muž právě vypnul akční film a šel zjistit, na co se manželka dívá ve vedlejším pokoji.

Jenže tentokrát přezíravě neodchází, jak obvykle dělá u seriálů, v nichž je hlavní hrdinkou barva bot. Na obrazovce se totiž dějí věci! Půvabná blondýna se miluje s partnerem na houpačce a přitom řečí zkušených finančních makléřů probírají klesající kurz akcií.

Muž zaujatě usedá. "Kdy dávají další díl?" Sex ve městě má to, co by měl mít každý seriál: šokuje, zaujme, poučí, rozesměje a k tomu je plný krásného oblečení. Jenže on dokázal ještě víc.

Jeho tvůrci popsali nový fenomén, který hýbe světem. Svobodné ženy po třicítce. Úspěšné v práci, bohaté, utrácejí, cestují, ale nedaří se jim najít partnera, se kterým by chtěly mít rodinu. Nebo vlastně vůbec rodinu nechtějí? Nebo to nevědí? Dalším poznávacím znamením příslušnic této společenské skupiny totiž je, že se užírají různými pochybnostmi a psychickými problémy.

Sex ve městě se stal jedním z nejsledovanějších seriálů všech dob. Ve Spojených státech, kde vznikl, se na něj běžně dívá jedenáct milionů lidí, u nás přes tři sta tisíc. Česká televize odvysílala čtyři série, nyní reprízuje třetí. V Americe skončilo natáčení šesté, poslední.

Může za to slečna Candace

Jak jeho cesta za slávou začala? To se musíme nejdříve seznámit s Candace Bushnellovou. Pro Newyorčany je někým jako pro Čechy Halina Pawlowská.

Vtipná dáma, která s nadhledem komentuje vztahy mezi lidmi. Slečna Candace to dělala především v pravidelných novinových sloupcích v deníku New York Observer. Ano, až donedávna slečna, i když jí táhlo na čtyřicet. Samozřejmě, že by jí to nikdo nehádal. Candace je oblečená a upravená, že vypadá stěží na třicet.

"Jsou horší věci než být pětatřicetiletá svobodná žena v New Yorku. Například být pětatřicetiletá svobodná žena v New Yorku," píše.

Když její sloupky vyšly jako knížka, staly se bestsellerem. Všiml si jich Darren Star, jehož jméno je známé z titulků seriálových trháků jako Beverly Hills, Melrose Place a dalších. Úspěšný a vlivný producent vycítil příležitost. Dohodl se s kabelovou televizí HBO, autorka sloupky upravila do podoby jednotlivých epizod seriálu, vybrali čtyři nepříliš známé herečky a v roce 1998 se začalo natáčet.

Jak přibývaly jednotlivé díly, lidé čím dál více mluvili o "tom novém seriálu".
Není divu. Tvůrci totiž pořádně zariskovali a Američanům naservírovali něco nevídaného.

Hrdinky v každé epizodě řeší problém týkající se sexu. Nezapomínejme, že Američané jsou poměrně puritánští a k nevěře a nahotě ne zrovna tolerantní.

V seriálu se o sexu mluví pořád a nahlas. Při nákupech, nad mísou salátu, při koktejlu u baru... Ženy hovoří o sexuálních praktikách a používají výrazy jako chlapi u piva. Takhle že se mezi sebou baví krásné právničky, novinářky a majitelky galerií? Pánové a starší dámy jsou zděšeni. Třicetileté právničky, novinářky a majitelky galerií nadšeny: Vždyť to je seriál přesně o nás!

Příklad? Samantha si našla v baru nového partnera. Jsou v jeho bytě, líbají se a... On se ptá, kdy byla naposledy na testu na AIDS! "No, já ještě nikdy nebyla..." "Tak to jistě chápeš, že nemůžu riskovat." Střih. Samantha sedí u lékařky a žádá o test. "Kolik jste měla partnerů?" Samantha je dlouho zticha. Lékařka na ni netrpělivě pohlédne. "Přemýšlím," reaguje Samantha. A po další chvíli: "Letos?"

Přesto se nedá říct, že je seriál vyloženě vulgární. Spíše lechtivý, veselý...
"Jsou to ženy, které někdo zklamal a ony pak přestaly být naivními holčičkami. Nevědí, co vlastně chtějí: jestli zůstat samy, vystřídat všechny muže v okolí, nebo se vdát," říká v jednom z rozhovorů Sarah Jessica Parkerová, představitelka hlavní hrdinky Carrie.

Trend: hledám partnera

Seriál se stal soustem pro sociology, psychology a tvůrce reklamních kampaní.
Upozornil na to, o čem oni už věděli déle. Žena na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století je jiná, než bývala její matka a babička. Vzdělanější, bohatší, samostatnější.

"Ženám se Sex ve městě líbil, protože jeho hrdinky jsou naprosto svobodné. Řada žen žijících životy mnohem usedlejší o tomhle určitě alespoň sní," říká Michaela Marksová-Tominová ze společnosti Gender studies, která se zabývá postavením žen ve společnosti.

Britský list The Daily Telegraf zveřejnil studii, která zkoumala životní styl současných třicátnic. Výsledek? Angličtí demografové a sociologové se shodují, že vznikla nová sociální skupina samostatných svobodných žen. Pojmenovali ji Sex ve městě. Jde o ženy, kterým je nad třicet, jsou svobodné, bohaté, kupují oblečení, byty, auta, zájezdy...

Toho se chytli obchodníci. Těmhle dámám je třeba vnucovat zboží. A proč ne právě prostřednictvím seriálu, který mají tolik rády? A tak Sex ve městě je výjimečný i v tomto směru. Snad žádný jiný seriál nebyl tolik sledován kvůli tomu, co mají jeho hrdinky právě na sobě, od kterého výrobce mají kabelku, který druh vodky pijí.

Tomu, co seriál rozpoutal v tomto směru, se v reklamní branži říká product placement. Výrobce vodky tvůrcům seriálu zaplatí, aby někdo v jednom z dílů prohlásil, že nepije nic jiného než právě vodku této značky. Nebo: "Tyhle boty od Manolo Blahnika musím mít," skučí Carrie před výlohou. Je to jasné, prvotřídní obuvník dal produkci příslušnou sumu.

Večer skončil další díl a dámy z Manhattanu ráno braly útokem vyhlášené butiky. Chtěly přesně ty boty, šaty a kabelky, které měly Carrie, Samantha, Miranda a Charlotte. Tvůrci seriálu pořádali dražby jejich oblečení. Kousky, které měly v epizodách na sobě, šly na dračku.

Prodaly se boty za dva tisíce dolarů, kabelky za šest set i vibrátor, kterému galeristka Charlotte láskyplně říkala králíček... Cestovní kanceláře pořádaly okružní jízdy po restauracích a klubech, kam hrdinky chodívaly lovit potenciální ženichy, newyorská kadeřnictví nabízela přesně stejné zlaté kudrny, jako nosívala Carrie.

Ano, seriál Sex ve městě ovlivnil New York, pak celé Spojené státy, Japonsko, Evropu. "Věřili jsme, že sedne i českým ženám," říká dramaturgyně České televize Helena Křováková. "Když si odmyslíme ty modely a luxusní prostředí, řeší jeho hrdinky úplně stejné problémy jako Češky. Je pravda, že nás tak velký zájem trochu překvapil. Kolegyně mi nové kazety tahají z ruky, seriál má přímo fanklub."

"Jen mě mrzí, že tvůrci nenechali hlavní hrdinku otěhotnět paralelně s její hereckou představitelkou. Slaďování svobodného a pracovního života s mateřstvím by bylo také skvělé a oslovilo by mnohé," naznačuje Michaela Marksová-Tominová, co divačky seriálu zajímá.

Jenže filmaři to vidí jinak. Prekérní situaci, kdy hlavní představitelka Carrie během natáčení otěhotněla, řešili tak, že ji kamera zabírala, aby bříško nebylo vidět. Těhotná hrdinka? Nepřípustné! Vždyť tím herečka narušila hlavní myšlenku celého seriálu.

Televize plánuje, že odvysílá i pátou a šestou sérii, kterou čeští diváci ještě neviděli. A pak už nezbývá než čekat na film. Tvůrci seriálu totiž vědí, že zájmu je třeba využít, a tak plánují, že ještě natočí celovečerní snímek.

Pět důvodů, proč seriál uspěl

1. Popsal společenský trend: přibývá samostatných svobodných žen po třicítce.
2. Odvážně se v něm mluví o sexu.
3. Dialogy jsou vtipné a chytré, divák se ani chvíli nenudí.
4. Dámy zaujal proto, že je přehlídkou nejnovějšího módního oblečení.
5. Muže šokoval tím, jak o nich ženy mluví.

Hlavní hrdinky

Carrie
Herečka: Sarah Jessica Parkerová
Povolání: Novinářka
Jak se chová: Píše pravidelný sloupek o různých situacích mezi muži a ženami. Čerpá ze zkušeností svých známých i vlastních zážitků. Sama stále marně hledá muže, se kterým by vydržela.
Jak vypadá: Blonďatá kudrnatá hříva, oblečení prestižních značek, stovky párů bot na jehlách.
Její typická věta: Lži sobě i ostatním, je to jednodušší.

Samantha
Herečka: Kim Cattrallová
Povolání: Majitelka PR agentury
Jak se chová: Když mluví o lásce, používá výrazy jako gynekolog. Největší záliba je obcházení drahých restaurací či večírků a navazování známostí. Nejdelší vztahy netrvají déle než týden.
Jak vypadá: Urostlá blondýna. Když vejde do místnosti, každý muž zpozorní.
Její typická věta: Řekni muži "nenávidím tě" a dočkáš se nejlepšího sexu svého života. Řekneš-li mu "miluju tě", už ho v životě neuvidíš.

Miranda
Herečka: Cynthia Nixonová
Povolání: Právnička
Jak se chová: Na první pohled puťka zažraná do kariéry. Když se ale rozpovídá, je její problém jasný: partner na celý život v nedohlednu. Vždycky ví, jak poradit a utěšit zoufalé přítelkyně.
Jak vypadá: Zrzavé vlasy, decentní vzhled.
Její typická věta: Škoda, že nejsem lesbička, to bych měla postup ve firmě předem zaručený.

Charlotte
Herečka: Kristin Davisová
Povolání: Majitelka galerie
Jak se chová: Stále pochybuje. Zda právě zakoupené čtyřicáté podzimní boty mají správný odstín, jestli našla toho pravého, jestli se má vdát. Ze čtveřice je nejvíce stydlivá až prudérní.
Jak vypadá: Štíhlá hnědovláska, vždy oblečená jako elegantní mladá dáma.
Její typická věta: Já chci svatbu se vším všudy!

Zlatý Globus 2002 - Herečky ze seriálu Sex ve městě. Zleva Kim Cattrallová, Kristin Davisová, Sara Jessica Parkerová and Cynthia Nixonová drží ocenění v kategorii Nejlepší televizní seriál - muzikál nebo komedie a Nejlepší herečka v TV seriálu - muzikál nebo komedie.

Sarah Jessica Parkerová při natáčení seriálu Sex ve městě.

Sarah Jessica Parkerová při natáčení seriálu Sex ve městě.

Sarah Jessica Parkerová při natáčení seriálu Sex ve městě.

Herečka Sarah Jessica Parker na 55. ročníku udílení cen Emmy.

Herečka Sarah Jessica Parkerová na 55. ročníku udílení cen Emmy.

Hlavní hrdinka seriálu Sex ve městě, herečka Sarah Jessica Parkerová

Herečky ze seriálu Sex ve městě. (22. února 2004)

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Divadlo Ungelt, Praha
OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo festivaly. Podívejte se, co a jak přejí do...  celý článek

Oliver Stone
Krizi na Ukrajině podněcovala CIA, tvrdí americký režisér Stone

Americký oscarový režisér Oliver Stone obvinil Spojené státy z podněcování ukrajinské krize. Za sesazením ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nebo...  celý článek

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín
Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a karikaturistovi bylo 75 let. Renčín je autorem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.