Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč bych odcházela? ptá se Jitka Josková

  13:55aktualizováno  13:55
Mladá herečka nezvyklé krásy Jitka Josková je jednou z hlavních hvězd souboru Slováckého divadla. Jako liška Bystrouška v Pitínského adaptaci zaujala natolik, že ji rázem lákali do různých souborů včetně Národního divadla.

Jitka Josková | foto: Dan MaternaMF DNES

Josková odolala, v Národním divadle pouze hostuje v inscenaci Zvony a na své domácí scéně právě nazkoušela roli ve hře Luigiho Pirandella Šest postav hledá autora.

„Kdybych tu nabídku přijala, přišla bych o roli Divé Báry v Pitínského režii a další zajímavé inscenace, které se u nás v té době připravovaly. Snad to nebude znít jako neúcta k první scéně, ale jsem ráda, že jsem v Uherském Hradišti zůstala už proto, že by mě jistě minula role v Šesti postavách,“ říká Josková, která za své výkony získala nominaci na cenu Thálie.

* Pirandellova hra klade nemalé nároky na publikum, je to trochu divadelní teorie v kostce, nese zřetelné postupy avantgardy, má intelektuální humor. S tím vším se musí vypořádat publikum. Jak náročnost této hry vnímáte jako herečka?

Před začátkem zkoušení si režisér Zdeněk Dušek přál, abychom hru nečetli a seznámili se s ní až na první čtené zkoušce. Poslechli jsme a poprvé ji opravdu otevřeli až tam. Když jsme dočetli, zůstali jsme sedět jako opaření. Nebyli jsme schopni slova a nedovedli jsme si zároveň představit, jak to všechno, co popisuje, dokážeme dostat do jedné inscenace. A vida, asi to jde. Pan režisér byl velmi trpělivý a přesně věděl, co chce. Když máte v režisérovi oporu, je to velká výhra.

* Postavy mají líčení ve stylu Addamsovy rodiny. Jak jste na hru šli?

Líčení jen umocňuje kontrast mezi jednotlivými postavami, ale podstatné bylo něco jiného - opustit zažité herecké stereotypy. Vždyť už na škole nás učili, že herec se nemá točit zády k publiku, že se nemá krýt s kolegou. Tohle všechno a spoustu dalšího jsme se teď učili měsíce porušovat, abychom docílili autenticity, kterou si hra i inscenace samotná žádá. Bylo to těžké. Ale stalo se nám, že se kdosi přišel podívat na zkoušku a dlouho nevěděl, jestli už hrajeme, nebo jestli si jen tak povídáme. To bylo dobré znamení.

* Dostala jste nabídky i do jiných divadel. Čím je pro vás práce ve Slováckém divadle tak podstatná, že jste odolala?

Když řeknu, že ve Slováckém divadle je výjimečná atmosféra a výborná parta, tak to bude znít jako klišé. Ale nic jiného mě nenapadá - prostě je to pravda. Pracujeme s Pitínským, Lipusem, Duškem, Balašem, režírují u nás i mladí režiséři, uvádíme české novinky i klasiku a máme vyprodáno na několik měsíců dopředu. Proč bych odcházela?
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz