Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč a s kým chodit na festivalové mejdany

  14:40aktualizováno  14:40
Můj německý přítel a nyní naturalizovaný Nor mě zaskočil otázkou: Co mají společného film a party? Než jsem se zmohl na reakci, uklidnil mě informací, že i na jeho norském festivalu je to stejné.

43. MFFKV - večírek magazínu Variety - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (7. července 2008) | foto: ČTK

Jsou lidé, kteří přijedou i z velké dálky, ale místo na filmy chodí na party. Kde jsme si to říkali? Na noční party pořádané ke Dnům kritiků Variety. Účast jsem nemohl odmítnout jednak proto, že to byla jediná party, která mě na letošním festivalu pozvala, jednak proto, že Poštovní dvůr byl naplněn lidmi, kteří filmy tvoří nebo reflektují.

A to doslova v celosvětovém měřítku. Nepřítomnost politiků a celebrit, co hýbají naším mediálním světem, byla zjevná. Konečně jsme si mohli povídat a povídat a povídat.

Také vlastní Dny kritiků Variety jsou i o povídání. Každý z deseti snímků je doprovázen přinejmenším režisérem, který je navíc diskuse lačný. Ocenil jsem organizátory v Malém sále před půlnočním začátkem projekce snímku Fermatův pokoj, kteří poměrně klidně přijali zprávu, že po skončení filmu chtějí jeho španělští tvůrci ještě s diváky diskutovat. Druhé projekce téhle příjemné sekce probíhají ještě dnes a zítra v Panasoniku.

Na můj vkus i na možnosti titulkovacího zařízení se povídalo poměrně hodně i v rumunském filmu Boogie. Snímek, pokračující ve vítězném tažení této národní kinematografie, totiž úspěšně "kopíruje" život. Měl jsem pocit, že slovní výlevy postav vycházejí z herců samých.

Rodina ambiciózního třicátníka s malým děckem si vyjede na dovolenou. Jenže setkání s mužovými kamarády, které už dlouho neviděl, vyústí v manželský konflikt a další divokou jízdu našich kumpánů. Byv představen tvůrcům filmu, otázal jsem se scénáristy, v čem vlastně spočívala jeho role?

"Ale my jsme neimprovizovali, prakticky všechno bylo předem napsáno ve scénáři," dorazil mě režisér. Musel jsem smeknout klobouk, který jsem neměl.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Modrou kostku ve Varech přebral Vejdělek, Babiš šel na Rain Mana

Barry Levinson na karlovarském festivalu

Jedním z největších jmen letošního karlovarského festivalu je režisér Barry Levinson. Právě on měl v pátek tiskovku a...

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz