Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémový Eurosong určí, kdo zazpívá Evropě

  1:00aktualizováno  1:00
Nadešel den, kdy se Česko zapojí do slavné pěvecké soutěže Eurovize. Vítěz vzejde z pořadu Eurosong, který provázela řada porodních bolestí.

Jiří Korn, moderátor soutěže Eurosong | foto: Česká televize © Lenka Hatašová

Jména soutěžících jsou známá: Petr Bende, Vlasta Horváth, Sámer Issa, Petr Kolář, Helena Zeťová, zpěvačka L.B.P., kapely Kabát a Lili Marlene a Gipsy.cz.

Ti všichni vystoupí během devadesátiminutové televizní show, vysílané na ČT1 a uváděné Jiřím Kornem a Kateřinou Kristelovou, po které se uzavře esemeskové hlasování českého národa. Vítěz bude zemi reprezentovat v květnovém semifinále v Helsinkách.

EUROSONG UVÁDÍ
přehled soutěžících
Vlasta Horváth - Adios
Patronka: Lenka Filipová
L.B.P. - Story Of Life
Patronka: Gabriela Osvaldová
Petr Kolář - Přísahám
Patron: asi Karel Gott
Lili Marlene - Žena ze Stínadel
Patron: Marek Vašut
Gipsy.cz - Muloland
Patroni: Spejbl a Hurvínek
Petr Bende - Zaklínám své moře
Patron: Michal Horáček
Sámer Issa - When I Am With Her
Patron: Ondřej Brzobohatý
Helena Zeťová - Love Me Again
Patronka: Dara Rolins
Kabát - Malá dáma
Patron: překvapení

O svých přednostech nebudou diváky přesvědčovat jen soutěžící a jejich písně, ale i lobbisté, jež si účinkující sami vybrali a kteří mohou diváky přímo ovlivnit. Například za Petra Koláře se přimluví Karel Gott, zatímco skupinu Gipsy.cz podpoří Spejbl a Hurvínek.

Vítěz domácího kola, vlastně adept na první českou eurohvězdu, bude vyhlášen dnes večer krátce po konci programu. Hudební klání národů, známé jako Velká cena Eurovize, pak vyvrcholí 12. května v Helsinkách za účasti čtyřiadvaceti zemí.

Loňské finále, které vyhráli finští Lordi, sledovalo sto milionů lidí v Evropě i mimo kontinent. A o tuhle prezentaci, spojenou s masivní publicitou, se v Eurosongu hraje.

Být, či nebýt při tom
České vykročení se při přípravách národního kola Eurosongu neobešlo bez problémů. Vlastně se dá říct, že slavná soutěž u nás začala dost neslavně. Když Česká televize loni s pompou oznamovala, že se přihlásila do Velké ceny Eurovize, slibovala napínavé klání na špici české populární hudby. Podle toho se v průběhu následujících měsíců snažila vybírat interprety. „Bylo ovšem těžké poskládat finálovou desítku,“ řekl šéfproducent projektu Viktor Průša.

Nadšení nad příležitostí, jak světu představit českou hudební scénu, se během několika měsíců proměnilo v dohady mezi potenciálními účinkujícími a organizátory národního kola. Pořadatelé zpočátku vybírali podle výsledků rádiové hitparády, ale ideální hvězdná sestava se jim začala rozpadat.

„Někteří nominovaní si kladli podmínky, které byly v rozporu s pravidly,“ připomněl Průša. Například skupina Kryštof odmítla vystoupit na předtočený hudební záznam a nevyhovovalo jí, že soutěžící skupiny nesmějí hrát ve více než šestičlenné sestavě. Ostatní umělci měli ve stanoveném termínu jiný program nebo „nechtěli vystupovat společně s reprezentanty jiných žánrů či generací“, jak bylo kulantně řečeno. Za scénou zaznělo jméno Heleny Vondráčkové, která by se podle některých názorů neměla soutěže zúčastnit. Přednost ať mají nové tváře.

Eurosong - Gipsy.czOvšem takto pravidla postavena nejsou. „Každý má právo účastnit se soutěže, tak proč by nemohla Vondráčková. Nás určitě baví, že do toho šla, spousta jiných odmítla přímou konfrontaci,“ řekl zpěvák a rapper Radoslav Gipsy Banda, který soutěží se skupinou Gipsy.cz.

Bez Vondráčkové a s Lili Marlene
Zpěvák Petr Bende se přimlouval za to, aby se hlásili interpreti různých žánrů. „Soutěž pak bude mít širší stylový záběr,“ řekl. „Jistě, protože možnost vyhrát má ten, kdo bude jiný než ostatní,“ dodal Gipsy. Šance se chopila také kapela Kabát, která vzala Eurosong jako příležitost objevit se v hudebním pořadu, kterých je ve velkých televizích poskrovnu.

VÍTĚZOVÉ EUROVIZE
výběr známých jmen
1961 Jean-Claude Pascal,
Lucembursko
1966 Udo Jürgens,
Rakousko
1967 Sandie Shaw,
Velká Británie
1974 ABBA, Švédsko
1976 Brotherhood Of Man,
Velká Británie
1988 Celine Dion,
Švýcarsko
2004 Ruslana, Ukrajina
2005 Helena Paparizou,
Řecko
2006 Lordi, Finsko

Aneta Langerová, která se chtěla soustředit na přípravu nového alba, účast v Eurosongu odmítla stejně jako skupina Wanastowi Vjecy, David Koller, Anna K. nebo Lucie Bílá. „Ne každý byl bohužel ochoten v pořadu Eurosong vystoupit. Později jsme více přistupovali k osobním jednáním s interprety,“ uvedl dramaturg Radim Smetana.

Pořadatelé stáli také o skupinu Precedens a Báru Basikovou, jenže zpěvačka je mimo republiku. Kapelník Precedens Martin Němec pohotově nabídl svůj další projekt, kapelu Lili Marlene. „A k mému překvapení a trochu i pobavení na to Česká televize hned kývla,“ řekl Němec. Nesourodá směsice soutěžících, mezi nimiž jsou tři finalisté SuperStar, byla pohromadě.

Helena VondráčkováPodmínky soutěže nakonec zkomplikovaly život Heleně Vondráčkové, považované málem za démona soutěže. Přihlášenou píseň Samba zazpívala na koncertu o několik dní dříve než 1. října 2006. Do soutěže mohou totiž vstoupit pouze skladby zveřejněné až po tomto termínu. Pořadatelé oznámili, že Helena Vondráčková „urychleně pracuje na novém titulu, který Sambu nahradí“, ale zpěvačka nakonec z Eurosongu odstoupila. A neobešlo se to bez kritiky. Její manžel a manažer Martin Michal mimo jiné prohlásil, že pravidla soutěže nejsou zcela jasně a pevně stanovena. Z původně ohlašované finálové desítky se stala náhle devítka.

Zmatky kolem hlasování
Pořadatelé z ČT skutečně měnili pravidla v běhu soutěže. Původně mohl posluchač zaslat ze svého telefonu neomezený počet hlasů, avšak jakmile se hlasování od 23. února rozeběhlo, byl stanoven limit dvaceti esemesek.

Panovaly totiž obavy, že z jednoho telefonu by se daly výsledky snadněji zmanipulovat. Stačí, aby třeba nějaká zpěvačka měla za zády oddaného milionáře, který pro ni hlasy prostě nakoupí. Pořadatelé to uznali a slíbili, že těm hlasujícím, kteří odeslali před omezením více než dvacet zpráv, budou vráceny peníze za přebývající hlasy.

Přitom se stalo, že lidé už mohli hlasovat, ačkoli interpret ještě neměl vybranou soutěžní píseň. Ale o tu přece v soutěži jde. „Porušení pravidel to není, aspoň v našem Eurosongu, ale nejsme z toho samozřejmě taky nijak nadšení,“ napsal dramaturg Smetana na internetových stránkách soutěže.

Eurosong - Vlasta HorváthČeská televize zaspala i s propagací Eurosongu a nominovaných písní. Snažila se všechno „natlačit“ do posledních týdnů před soutěžním večerem. „Já si velké ambice nedělám, ale každopádně do toho dám všechno,“ řekl Vlasta Horváth, podle kterého je Eurosong daleko volnější než SuperStar. „Není to takový nápor a tlak.“

„Vystoupení je pro nás pocta. Navíc máme možnost vystoupit v České televizi ve špičkovém čase, soutěžní večer budou sledovat statisíce diváků, možná milion,“ míní Gipsy, který tipuje, že vyhraje některé z osvědčených jmen. „Ale v zahraničí určitě zvítězí originalita,“ dodal.

Ožije mdlá Eurovize?
Otom moderátor Jiří Korn donedávna přesvědčený nebyl. „V minulosti jsem slyšel na cenách Eurovize písně, které mě příliš nezaujaly, proto jsem u sledování dlouho nevydržel. Ale možná to bylo také tím, že jsme tam nějak chyběli,“ napsal Korn na internetových stránkách Eurosongu.

Karel GottBývalé Československo ani Česko se Velké ceny Eurovize dosud nezúčastnilo. Pouze Karel Gott reprezentoval Rakousko v roce 1968, asi proto jej pořadatelé nevyzvali k účasti v letošním, dvaapadesátém ročníku.

Do roku 1989 bránil českému klání v Eurovizi totalitní režim, ale ani po převratu se do soutěže veřejnoprávní televize nehrnula. Důvody mohly být i finanční, pořadatelská televize se dělí o náklady na pořádání soutěže a platí vysoký vstupní poplatek.

Některé státy jmenují účastníky semifinále rovnou, jiné volí hlasování v národním kole, podobně jako Česko. Při hledání vítěze rozhodují také sousedské vazby. Státy určitého regionu obvykle favorizují interpreta ze svého okruhu.

ABBAV posledních letech Eurovize převratné objevy nevyprodukovala, přesto se za pět let zdvojnásobil počet přihlášených zemí. Fandové mají na paměti minulou slávu. Třeba nástup skupiny ABBA v roce 1974, která zvítězila s písní Waterloo a odpíchla
se ke světové kariéře.

Zatím posledním vítězem je finská kapela Lordi, která zaujala především démonickými kostýmy. „Ve finále se od každého očekává bombastická show. Podle loňských vítězů z Atén, Lordů, je jasné, že ani šokující image není na škodu,“ míní Libor Kodad, režisér televizního přenosu. Uvidíme, po všech zmatcích jsme teprve na začátku.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nový šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov
Dojal mne zármutek hudebníků, říká nový šéf filharmonie Semjon Byčkov

Česká filharmonie má nového šéfdirigenta po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Stal se jím světoznámý rusko-americký umělec Semjon Byčkov, který dnes podepsal...  celý článek

Jarek Nohavica na druhém koncertě v O2 aréně, 24. 10. 2013
Jaromír Nohavica opět slibuje zábavu pro halu, míří do O2 areny

Ve čtvrtek se v pražské O2 areně uskuteční velká a očekávaná akce. Po čtyřech letech se do hokejové haly vrací Jaromír Nohavica a připravil si program vpravdě...  celý článek

Zpěvák Richard Adam na snímku z roku 2009
Zpíval Granadu. Zemřel Richard Adam, hvězdný idol swingové éry

Ve věku 86 let zemřel zpěvák Richard Adam, který patřil k hvězdám českého swingu poloviny 20. století. K nejslavnějším písním tehdejšího idolu žen patřily...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.