Koncert skupiny Chinaski se koná v areálu pražské pankrácké věznice 6. října od dvou odpoledne.

Koncert skupiny Chinaski se koná v areálu pražské pankrácké věznice 6. října od dvou odpoledne. | foto: Universal Music

Pro vězně přitvrdíme, tvrdí kapela Chinaski před koncertem na Pankráci

  • 11
Po divadelním turné a letních festivalech chystá kapela Chinaski netradiční koncert. Společně s vězni oslaví 120 let pankrácké věznice.

Na internetových stránkách oblíbené kapely se objevila překvapivá pozvánka. Hlavičky členů kapely umístěné v policejních poutech zvou na 6. října od dvou odpoledne trestance a zaměstnance Vězeňské služby na speciální vystoupení v areálu pražské pankrácké věznice.

Věznice na PankráciS vyloučením veřejnosti tu kapela známá chytlavými melodiemi rozbalí v místní tělocvičně trochu jiný koncert. "Asi upravíme playlist. V repertoáru máme i tvrdší písně, tak budeme hrát spíš ty než třeba Kláru," plánuje zpěvák Chinaski Michal Malátný, který počítá s tím, že muzika kapely by mohla publiku složenému jen z chlapů, kteří navíc mají nějaký ten škraloup, přijít příliš měkká. "Bude to prostě Jailhouse Rock," odkazuje pobaveně na známý hit Elvise Presleyho.

Kamarádi z mokré čtvrti

Jak se vlastně Chinaski k hraní ve vězení dostali? "Když bylo mně a našemu nebožtíku bubeníkovi Pavlu Grohmanovi čtrnáct, šli jsme si dát v Jičíně první pivo na zábavu do malé vesnické hospody. Hrála tam kapela, která se jmenovala Dr. Mozse," vzpomíná Malátný. A právě tu vzniklo nejen přátelství, které Chinaski přivedlo na Pankrác.

"Tehdy všichni kolem hráli heavy metal a tahle kapela měla úplně normální písničky. Pro nás to bylo jako zjevení." To setkání dalo impulz k založení skupiny Starý Hadry, z níž jsou dnes Chinaski. S hudebníky z Dr. Mozse se rychle seznámili a společně začali hrát řadu koncertů. Dokonce si kapely vypomáhaly, a když některý ze členů nemohl, vzájemně si na koncertech i zaskakovali.

Chinaski na pódiu Creamfields v Břeclavi

Chinaski na pódiu Creamfields v Břeclavi

Po pětadvaceti letech od toho okamžiku Malátný zjistil, že bubeník Luboš Mydlář, se kterým "byli fakt velký kamarádi", sedí kvůli ekonomickému deliktu na Pankráci. "Spojili jsme se a psali si dopisy. Luboš si ve vězení založil kapelu Léthé, kde hraje kupodivu na kytaru.

Sehnal si dva borce, kteří nikdy na nic nehráli, jednoho naučil na basu a druhýho na bicí. A dokonce několikrát zvítězili v talentové soutěži na rádiu Beat," popisuje Malátný. To už k domlouvání koncertu bylo blízko.

"Luboš mi psal, jak je hudba to jediné, co mu ve vězení dává sílu, aby to tam přežil. A jestli jim nemůžeme pomoct. Mně přišlo nejlepší, že bychom jim mohli zahrát," vzpomíná Malátný. A protože zbytek kapely nadšeně souhlasil, zbývalo už jen spojit se s vedením věznice, které na koncert kývlo.

Jen nástroje

Samozřejmě, uspořádat koncert ve vězeňské tělocvičně není jen tak. "Bezpečnostní opatření budou ostrá. Nesmíme mít žádné kytarové techniky, žádné hosty, žádné telefony ani pití," říká frontman Chinaski. "V podstatě si nemůžeme vzít nic kromě nástrojů."

RGM Hudební ceny Óčka 2008 - Michal Malátný ze skupiny Chinaski

RGM Hudební ceny Óčka 2008 - Michal Malátný ze skupiny Chinaski

Chinaski - Interpret na internetu, Deska roku 2008

Chinaski - Interpret na internetu, Deska roku 2008

Ale jak bude vystoupení vypadat, si ještě neumí představit. Pokud to kapela zvládne a bude to možné, vyjedou Chinaski i do jiných nápravných zařízení. Poté, co kapela koncert oznámila na svých stránkách, už totiž dostala několik nabídek.

"Jeden borec mi napsal: Jsem bývalý vězeň a hrozně bych to chtěl kamarádům, se kterými jsem seděl, zpříjemnit," směje se
Malátný