Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro umělecký Londýn teď nastávají zlaté časy

aktualizováno 
L o n d ý n - Více než půl milionu návštěvníků očekávají pořadatelé výstavy s názvem Monet ve 20. století, která je od soboty přístupná veřejnosti v londýnské Královské akademii umění. V sálech Akademie, jež expozici pořádá ve spolupráci s Muzeem výtvarného umění v Bostonu, se veřejnosti poprvé souhrnně představí pozoruhodná pozdní tvorba zakladatele impresionismu Clauda Moneta.
Na výstavu osmi desítek Monetových obrazů z období od počátku století do umělcovy smrti v roce 1926, jež organizátoři shromáždili z muzeí i soukromých sbírek z celého světa, se už před zahájením prodalo na sto čtyřicet tisíc vstupenek. Pravděpodobně půjde o nejnavštěvovanější expozici od Tutanchamóna v Britském muzeu v roce 1972.
Kromě čtyřiadvacetihodinového telefonického předprodeje lze využít i internetu (www.ticketmaster.co.uk.), přes nějž si objednali lístky milovníci umění z Havaje, Hongkongu, Japonska, Nového Zélandu či Austrálie.
Znalci poměrů poznamenávají, že rychlost předprodeje je srovnatelná s prodejem lístků na muzikál ve West Endu nebo na atraktivní prvoligový fotbalový zápas. Zájemci o vstupenky přímo u pokladny musí počítat s tím, že vystojí dlouhou frontu. Aby pořadatelé zvládli obrovský nápor, mají všechny lístky určenu hodinu, kdy lze na výstavu přijít. Jak dlouho chce návštěvník pobýt a kochat se nekonečnými variacemi leknínového jezírka Monetovy zahrady v Giverny nebo motivy z Londýna a Benátek, to už pak záleží na něm.
Ještě před pár lety by bylo nemyslitelné dělat z umění marketingovou záležitost. Nyní lze najít Moneta nejen na reprodukcích, pohlednicích a blocích, ale i na tričkách, hrníčcích na čaj, magnetech na lednici, igelitových taškách v britských supermarketech Tesco, ve výkladních skříních i na malé sérii telefonních karet. Výstavy umění se staly velkým obchodem. Návštěvníky lákají hotely zvláštními nabídkami.
Známý hotel Savoy na londýnské ulici Strand, v němž Monet bydlel při svém pobytu v britské metropoli a kde maloval proslulé pohledy na mosty přes Temži, nabízí luxusní balík služeb: kromě noclehu a snídaně ještě šampaňské a vstupenku na výstavu. Bude též organizovat monetovský koktejl a odpolední čaj. Za příslušný příplatek mohou hosté bydlet přímo v bývalém Monetově apartmá. S podobnou nabídkou přichází i Hilton.
Ostatně i sama Akademie, která nedostává od vlády žádné dotace a potýká se s finančními problémy, tak vsadila na osvědčenou kartu: impresionisté táhnou vždycky. A jak je vidět, lidé jsou ochotni dát za vstupné hodně peněz - lístek pro dospělého stojí devět liber (skoro pět set korun).
Expozice nejen shromáždila umělcova pozdní díla, ale poprvé pohromadě představuje také čtyři Monetovy obrovské panely s variacemi na lekníny z let 1915-26; jeden z nich dokonce ještě nikdy nebyl veřejně vystavován. Chybí zde naopak obraz Lekníny z roku 1904, který údajně patřil prominentnímu sběrateli předválečné Paříže Paulu Rosenbergovi a jejž za druhé světové války ukradli nacisté pro ministra von Ribbentropa. Rodina požádala o obraz odhadovaný na šest milionů liber v rámci navracení majetku, který byl Židům uloupen nacisty, a do vyřešení vlastnických práv odmítají francouzské úřady dílo zapůjčit.
Pro umělecký Londýn nastávají teď zlaté časy. Tento týden zahajuje Národní galerie výstavu Portréty od Ingrese, která potrvá do 25. dubna. V březnu pak přijde do Tateovy galerie další trhák - retrospektiva Jacksona Pollocka. Mezi 11. březnem, kdy začíná Pollock, a 18. dubnem, kdy končí Monet, bude mít veřejnost všechny tři umělce jako na dlani.
Autor:


Témata: koktejl, Tesco, Umělec

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz