Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro umělecký Londýn teď nastávají zlaté časy

aktualizováno 
L o n d ý n - Více než půl milionu návštěvníků očekávají pořadatelé výstavy s názvem Monet ve 20. století, která je od soboty přístupná veřejnosti v londýnské Královské akademii umění. V sálech Akademie, jež expozici pořádá ve spolupráci s Muzeem výtvarného umění v Bostonu, se veřejnosti poprvé souhrnně představí pozoruhodná pozdní tvorba zakladatele impresionismu Clauda Moneta.
Na výstavu osmi desítek Monetových obrazů z období od počátku století do umělcovy smrti v roce 1926, jež organizátoři shromáždili z muzeí i soukromých sbírek z celého světa, se už před zahájením prodalo na sto čtyřicet tisíc vstupenek. Pravděpodobně půjde o nejnavštěvovanější expozici od Tutanchamóna v Britském muzeu v roce 1972.
Kromě čtyřiadvacetihodinového telefonického předprodeje lze využít i internetu (www.ticketmaster.co.uk.), přes nějž si objednali lístky milovníci umění z Havaje, Hongkongu, Japonska, Nového Zélandu či Austrálie.
Znalci poměrů poznamenávají, že rychlost předprodeje je srovnatelná s prodejem lístků na muzikál ve West Endu nebo na atraktivní prvoligový fotbalový zápas. Zájemci o vstupenky přímo u pokladny musí počítat s tím, že vystojí dlouhou frontu. Aby pořadatelé zvládli obrovský nápor, mají všechny lístky určenu hodinu, kdy lze na výstavu přijít. Jak dlouho chce návštěvník pobýt a kochat se nekonečnými variacemi leknínového jezírka Monetovy zahrady v Giverny nebo motivy z Londýna a Benátek, to už pak záleží na něm.
Ještě před pár lety by bylo nemyslitelné dělat z umění marketingovou záležitost. Nyní lze najít Moneta nejen na reprodukcích, pohlednicích a blocích, ale i na tričkách, hrníčcích na čaj, magnetech na lednici, igelitových taškách v britských supermarketech Tesco, ve výkladních skříních i na malé sérii telefonních karet. Výstavy umění se staly velkým obchodem. Návštěvníky lákají hotely zvláštními nabídkami.
Známý hotel Savoy na londýnské ulici Strand, v němž Monet bydlel při svém pobytu v britské metropoli a kde maloval proslulé pohledy na mosty přes Temži, nabízí luxusní balík služeb: kromě noclehu a snídaně ještě šampaňské a vstupenku na výstavu. Bude též organizovat monetovský koktejl a odpolední čaj. Za příslušný příplatek mohou hosté bydlet přímo v bývalém Monetově apartmá. S podobnou nabídkou přichází i Hilton.
Ostatně i sama Akademie, která nedostává od vlády žádné dotace a potýká se s finančními problémy, tak vsadila na osvědčenou kartu: impresionisté táhnou vždycky. A jak je vidět, lidé jsou ochotni dát za vstupné hodně peněz - lístek pro dospělého stojí devět liber (skoro pět set korun).
Expozice nejen shromáždila umělcova pozdní díla, ale poprvé pohromadě představuje také čtyři Monetovy obrovské panely s variacemi na lekníny z let 1915-26; jeden z nich dokonce ještě nikdy nebyl veřejně vystavován. Chybí zde naopak obraz Lekníny z roku 1904, který údajně patřil prominentnímu sběrateli předválečné Paříže Paulu Rosenbergovi a jejž za druhé světové války ukradli nacisté pro ministra von Ribbentropa. Rodina požádala o obraz odhadovaný na šest milionů liber v rámci navracení majetku, který byl Židům uloupen nacisty, a do vyřešení vlastnických práv odmítají francouzské úřady dílo zapůjčit.
Pro umělecký Londýn nastávají teď zlaté časy. Tento týden zahajuje Národní galerie výstavu Portréty od Ingrese, která potrvá do 25. dubna. V březnu pak přijde do Tateovy galerie další trhák - retrospektiva Jacksona Pollocka. Mezi 11. březnem, kdy začíná Pollock, a 18. dubnem, kdy končí Monet, bude mít veřejnost všechny tři umělce jako na dlani.
Autor:


Témata: koktejl, Tesco, Umělec

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz