Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro Calderóna je čest víc než život

  16:39aktualizováno  16:39
Pražské Divadlo v Dlouhé dnes poprvé uvádí dosud u nás nehrané drama španělského autora sedmnáctého století Pedra Calderóna Lékař své cti.

Lékař své cti | foto: Martin Špelda

Lékař své ctiBarokní čest je závažnější než individuální život a morálka diktovaná obcí je pro jedince závazná, ať chce nebo ne, píše ve své studii o díle Pedra Calderóna de la Barca překladatel Vladimír Mikeš. Z Calderónova monumentálního díla, čítajícího na dvě stovky titulů zápletkových komedií pláště a meče, náboženských či filozofických her, si Divadlo v Dlouhé vybralo jednu z jeho "tragédií cti", hru Lékař své cti.

Kus připravili režisérka Hana Burešová a dramaturg Štěpán Otčenášek, pro které jde již o třetího Calderóna: Lékař své cti přichází po Zázračném mágovi v Národním divadle a Znamení kříže v Městském divadle Brno. Lékař své cti patří do skupiny takzvaných tragédií cti.

Lékař své ctiSlovy Vladimíra Mikeše: "Těmto Calderónovým hrám je společný jeden paradox: jsou označovány za dramata cti, ale trestající vraždí nejčastěji ze žárlivosti, k níž stačí podezření. Žárlivost jej bezhlavě žene až za hranice rozumu."

Obětí démona žárlivosti a domnělé cti je mladá a krásná Doňa Mencía, žena Dona Gutierra. O Mencíu se uchází králův bratr, "juanovský" typ svůdce Don Enrique. Mencía marně obhajuje svou nevinnost: manžel ji "pro jistotu" drasticky zabíjí.

Jenže v momentě, kdy divák očekává katarzi v potrestání vraha, naplno vyhřezne dobová morálka, podle níž je světská spravedlnost slepá. Král Donu Gutierrovi odpouští, neboť jednal v zájmu své cti. Mrtvola Doni Mencíi ještě leží v domě a Gutierre si již bere svou milenku.

Muž žalářník, žena vězeň
Lékař své ctiLáska je v tragédiích cti citem doslova zhoubným, až se mění na "necit": zmocňuje se všeho, milovanou bytost chce absolutně vlastnit včetně jejích nejtajnějších myšlenek a strašlivě trestá zradu, byť jen domnělou.

"Svátost manželství se tak vlastně stává žalářem pro oba manžele. Muž je žalářníkem a žena vězněm," říká režisérka Burešová a dramaturg Otčenášek doplňuje: "Calderón v těchto hrách upozorňuje právě na tuto podivnou morálku. Na půdorysu křesťanské mravnosti vlastně existuje ještě jeden skrytý bůh, a tím je veřejné mínění – to vyvolává teror a v jeho jménu se vraždí."

Žena je ve Španělsku té doby považována za bytost slabou a zcela v moci muže, již jen podezření z nevěry ospravedlňuje krvavá jatka. "S cizím mužem nesměla ani zůstat sama v místnosti, protože se předpokládalo, že se ji pokusí svést," podotkla Hana Burešová.

Lékař své ctiDona Gutierra hraje Miroslav Táborský a nešťastnou Mencíu Helena Dvořáková, která s Burešovou připravila již nábožensky mystické Znamení kříže. "Zatímco Julie ve Znamení kříže se o čest pere a podobně jako muži nastavuje pasti, Mencía se brání pouze dovolenými prostředky a končí jako obětní beránek okolností," srovnává své hrdinky Helena Dvořáková.

Vášeň, patos i horor
Štěpán Otčenášek upozorňuje, že Calderón je živý i dnes. Zaprvé: samo téma uzurpující vlastnické lásky se objevuje i v té nejliberálnější společnosti. "Zadruhé je to velmi kvalitní autor. Jeho postavy jsou neschematické, básník je vodí od volby k volbě a staví je do dilematu. Patetické a vypjaté scény střídá podobně jako Shakespeare s parodickými výjevy, aby si publikum mohlo oddechnout. A zatřetí mistrně ovládá budování napětí a gradace, situace po špetkách zahušťuje tak, až vzniká doslova horor," popisuje dramaturg.

Lékař své ctiI v Lékaři své cti – podobně jako ve hře Život je sen – se objevuje motiv tíživého snu, v němž se stírá hranice mezi realitou a imaginací. Pro divadlo je současně výzvou Calderónova řeč vázaná i jeho místy vypjatý barokní patos a vášnivost.

"Ani jedno se v českém divadle příliš nevyskytuje, přitom je dobré se čas od času s obojím porovnat. V Lékaři své cti je patos poněkud tlumený, Calderón je v tomto kuse především diagnostikem," doplňuje Štěpán Otčenášek.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ze hry Akt
VIDEO: Padesátiletý Akt. Podívejte se na videa s jubilujícími Cimrmany

Přesně před padesáti lety měla v Malostranské besedě oficiální premiéru hra Akt. Tím odstartoval regulérní provoz Divadla Járy Cimrmana, které si už od...  celý článek

Pohled do bytu jednoho z vlastníků, který je před představení dostupný v rámci...
RECENZE: V kasárnách si utahují ze schůzí vlastníků bytových jednotek

Podobně jako byl pro Tolkienovo společenstvo prstenu nadlidský úkol donést prsten do Mordoru, jen pro Společenstvo vlastníků téměř nemožné cokoli vyřešit na...  celý článek

Muzikál madagaskar
VIDEO: Je to sauna, popisuje Nosková muzikál Madagaskar v kostýmu hrošice

Populární animovaná série Madagaskar se vrací v podobě muzikálu pro děti. V hlavních rolích příběhu, který vychází z prvního animovaného filmu, se objeví...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.