Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přísně tajný cíl Marka Frosta jen tak neodložíte

  4:29aktualizováno  4:29
Bernie Oster je vyplašený mladík v americké uniformě a německých službách uprostřed bitvy o Ardeny v prosinci 1944. V zádech má geniálního a bezohledného esesáckého poručíka rovněž v americké uniformě.

Bitva v Ardenách - němečtí vojácí na belgicko-lucemburské hranici - (zima 1944-1945) | foto: Profimedia.cz

A před sebou tajné poslání, o němž nic neví. Má jediný plán: až to zjistí, vše řekne Američanům, i když ví, že ti ho možná popraví. Tedy pokud ho dřív nezastřelí esesák.

Příliš hollywoodská zápletka? Trochu ano, protože tuhle knihu napsal Mark Frost, scenárista a producent takových věcí, jako je kultovní seriál Twin Peaks, a pravá ruka Davida Lynche. A trochu ne, protože příběh vychází z reality.

Jak odhalit esesáka
Kdo se zajímá o válku, asi už slyšel, že při ofenzivě v Ardenách Němci vyslali jako předvoj "americky" mluvící muže v amerických uniformách jako sabotéry a záškodníky. Američané je odhalovali jen obtížně: podezřelých se ptali na sestavy baseballových týmů či poslední role filmových hvězd. Generála Omara Bradleyho dlouho držela hlídka, která chtěla znát hlavní jméno státu Illinois.

Bradley odpověděl správně, že je to Springfield, ale vojáci si mysleli, že je to Chicago a že chytili skopčáka. Někteří Němci v převleku se odhalili sami: jezdili v džípech ve čtveřicích a neuměli si otevřít cigarety zabalené v celofánu, válečnou novinku zavedenou proto, aby vojákům cigarety nevlhly.

Jenže za sabotérským posláním většiny byl ještě druhý cíl: malé komando mělo zabít někoho hodně vysoce postaveného a přivodit tak rozvrat mezi Spojenci. Dokumenty o tomto plánu odtajnili Američané až v půlce 90. let. Mark Frost je prostudoval a na jejich základě napsal "reálný thriller" Přísně tajný cíl.

Bernie Oster je jedním z komanda. Syn německých rodičů se narodil a vyrostl v Brooklynu. Do Německa se rodina vrátila těsně před válkou. A Bernie neví, kým se má cítit. Amerika však začíná převládat.

Jenže vedle něj je ďábelský a krutý poručík von Leindorf. A v patách vojenský vyšetřovatel Grannit, v civilu detektiv newyorského oddělení vražd. Jen on dokáže číst stopy, které za sebou nechává Bernie, jenž si chce vykoupit život.

Tahle knížka je jako ze staré školy, což je myšleno coby pochvala. Žádná postmoderna, ale akce, zvraty, dobré dialogy. Připomíná staré dobré knihy tohoto žánru jako třeba Orel přistál od Higginse, v níž Němci rovněž vyslali zabijácké komando, tentokrát s cílem zavraždit Churchilla.

Stránku za stránkou
Autor vás nechává strhnout dějem jako plavce peřejemi, ale pod hladinou stačíte zahlédnout i myšlenky viditelné natolik, abyste se nad nimi v i v tom tempu stačili zamyslet. Třeba nad dvojí loajalitou k dobru a zlu.

Dobrým okamžikem je i chvíle, kdy se von Leindorf, jenž je v boji výkonný a nesmiřitelný jako germánský bůh, přizná, že chtěl žít jiný život než válečnický. Ale doba z něj udělala stroj na zabíjení.

Uspěje on, nebo Bernie? Protože o válce něco víme, tušíme dopředu, jak to dopadlo. Ale hollywoodský scenárista zase ví, jak si s námi pohrát, kdy nás napnout a jak ten skřipec ještě přitahovat až do konce. Američané těmto knihám říkají page-turner, kniha, od níž se neodtrhnete.

Nenechte se odradit obálkou s Hitlerem, která vyvolává představu, že jde o jednu z těch publikací, o něž zakopáváte v Levných knihách. Je to dobré čtení, když si chcete propláchnout hlavu a nemít pocit, že jste zabili čas. A nezačínejte to číst, pokud máte lístky do divadla. Propadly by.

MARK FROST - Přísně tajný cíl
Jota 2008, počet stran 360, doporučená cena 338 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Najdete na iDNES.cz